TRT Ortak Yapımları Dünya Sinemasına Damga Vuruyor

TRT Ortak Yapımları

Dünya Sinemasına Damga Vuruyor

Haber : Anibal Güleroğlu

TRT ortak yapımları dünyanın en önemli film festivallerinde başarı elde etmeye devam ediyor. TRT ortak yapımlarından “Af”, dünyanın en prestijli film festivallerinden 33. Tokyo Film Festivali’nde yarışırken, “Quo Vadis, Aida?” filmi Bosna Hersek’in Oscar adayı oldu. “İki Şafak Arasında” filmi ise 68. San Sebastian Film Festivali’ndeki büyük ödülün sahibi oldu.

Tokyo’da tek Türk filmi: “Af”

TRT ortak yapımlarından Cem Özay’ın yönettiği “Af” dünyanın en prestijli festivallerinden 33. Tokyo Film Festivali’nde yarışacak. Festivalin bütün yarışma bölümleri “Tokyo Premiere 2020” adı altında bir araya getirildi. 25’i dünya prömiyerini yapacak olan toplam 32 filmin yer aldığı bu özel yarışmada, TRT ortak yapımı “Af”, tek Türk filmi olarak yarışacak.

“Quo Vadis, Aida?” Bosna Hersek’in Oscar adayı

Bosnalı yönetmen Jasmila Zbanic’in TRT ortak yapımı “Quo Vadis, Aida?” filmi Bosna Hersek’in Oscar adayı oldu. 93. Akademi Ödülleri’nde Uluslararası En İyi Film kategorisinde Bosna Hersek’i temsil edecek film dünya prömiyerini Eylül ayında Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Venedik’te ana yarışmada yer aldıktan hemen sonra Toronto Film Festivali’nde gösterilen filmin Türkiye prömiyeri Ekim ayında Antalya Film Festivali’nde gerçekleşecek.

“İki Şafak Arasında” filminin İspanya başarısı 

TRT ortak yapımı “İki Şafak Arasında” dünyanın en prestijli film festivallerinden 68. San Sebastian Film Festivali’nde Work in Progress Europa bölümünde büyük ödülün sahibi oldu. Selman Nacar’ın yönettiği, Türkiye-Fransa-Romanya ortak yapımı “İki Şafak Arasında”, toplam 5 filmin yarıştığı bölümde “Work in Progress Industry Europa” ve “Work in Progress Europa” ödüllerini almaya hak kazandı. Büyük ödül, filmin ses ve renk düzenleme dahil tüm post-prodüksiyon sürecinin yanı sıra 10.000 Euro nakit ödülünü de kapsıyor.

*****

Önceki

3 Ekim 2020 Cumartesi Günün Sergileri

Sonraki

Umur Talu & “Senin Adın Corona Olsun”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar