Nazan Erkmen’in Unutulmaz Sergisi

Nazan Erkmen’in Unutulmaz Sergisi

”Düşler ve Karabasanlar” İllistrüstrasyon Sergisi

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

İllistrüstrasyon sanatçısı Prof. Nazan Erkmen, ”Düşler ve Karabasanlar” isimli sergisi , İstanbul’un Nişantaşı semtinde ki Akyol Sanat Galerisi‘nde 6 Nisan 2013 tarihinde açıldı.

Akyol Sanat Galerisi sahibesi Ayla Akyol’un ev sahipliğinde açılan sergi, sanatseverlerin ve sanatçıların akınına uğradı. Kalabalıktan adım atmanın mümkün olmadığı sergiye ilgi büyüktü.

Bir müddet önce talihsiz bir kaza geçirerek ayağını kıran sanatçı Erkmen, dost ve hayranlarını oturduğu yerden ağırladı. Kitaplarını memnuniyetle imzalayan Nazan hanım, misafirleriyle tek tek ilgilenerek resim çektirdi

İsmail Avcı, Gülçin Bilecen, Harika Ören, Ayfer-Gürbüz Doğan, Hikmet Altınkaynak, Alya Özlem, Sabiha Altınyıldız, Belma Akdağ, Nur Ulubil, Perihan Güneşcan, Hülya Yücesoy, Ayşe Sipahioğlu, Ayşen Terme, Attila Peker, Ülkü Cılızoğlu, Kutsal Emel Yasa, Kemal Gönüleri, Deniz Tokgöz, İmren Sipahi, Feyza Zeybek, sanatçılar, gazeteciler, akademisyenler ve daha bir çok yakını ve öğrencileri ”Düşler ve Karabasanlar” sergisinin ziyaretçileri arasındaydılar. Prof. Nazan Erkmen, ”Düşler ve Karabasanlar” isimli sergisi 6 – 26 Nisan 2013 tarihleri arasında sanatseverler tarafından ziyaret edildi.

Nazan Erkmen Kimdir?

Eşi de grafik sanatçısı olan Prof. Erkmen’in iki oğlu var. Eşi ve oğullarından destek gördüğünü her zaman üzerine basarak belirten Erkmen’e başarısının sırrını sorulduğunda her zaman ”Az uyuyan çok çalışan bir insanım. 5 saatlik uyku bana yetiyor. İşin sırrı zamanımı iyi proğlamam ve istekli olmamdır.” cevabını alırdınız.

1945 yılında Balıkesir’de doğan sanatçı, lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. 1982′de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 26 ulusal, 24 uluslararası sergiye katıldı. 13 kişisel sergi açtı. 14 ulusal, 5 uluslararası ödül sahibidir.

Çocuklar ve büyükler için 80′in üstünde kitaplar resimleyen; sayısız kitap kapağı, afiş, aktüel ve kültürel dergi illüstrasyonları yayımlanan Prof.Nazan Erkmen 1998 ve 2000′de Japonya ve Britislava “Selected Worlds Illustrators Biennali” (Seçilmiş Dünya İllüstratörleri Biennali)’ne seçilir. Posta Genel Müdürlüğü tarafından basılmış 3 set uluslararası intercept pulları (masallar) ve iki adet “Atatürk ve Çocuk” pulu basılır. Yayımlanmış olan 29 makalesi ve konferansı (20 kadar) bulunmaktadır.

Eserleri, Japonya Hiroko Mori ve Stasys Müzesi, Alanya Belediye Reisliği, Adana Müzesi, Mersin Üniversitesi ve çeşitli özel koleksiyonlarında bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında kitap resimleme ödülleri de alan Erkmen, açtığı kişisel sergilerle Türkiye’yi başarıyla temsil eden bir Diva’dır.

2008 yılında Türkiye’den illüstratör olarak “Hans Christian Andersen” adayı olarak gösterildi. Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türk illüstrasyon sanatını tarihsel belgelerle yabancılara tanıtarak, afiş ve dünya masalları, resimleme dalı yarışmalarında pek çok ödül kazandı.

Ülkemizde ve yurtdışındaki başarıları ile de tanınan ve Doğu Avrupa İllüstrasyon Biennali’nde aldığı ödül ile “Seçilmiş Dünya İllüstratörleri” arasında yer alan Nazan Erkmen’in, son resimlediği kitaplar arasında Doğan Egmonds tarafından yayımlanan ” Karıncanın Anıları, Kör Kedi ve Sevdalı Fare” isimli kitapları yer almaktadır.

*****

Önceki

“HEYKELLER İÇİNDE YAŞAMAK”

Sonraki

Yörüklerle Keçilerin Dansından Resimler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar