“Ölmez Ağaç” Resim Sergisi

Ölmez Ağaç” Resim Sergisi

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamaya hazırlanırken ArtZ Sanat Grubu 18. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat ve Turizm Festivalinde Zeytin Ağaçları konulu eserlerini 13-18 Ekim tarihleri arasında sergilediler.

Zeytin hasat etkinlikleri Antik çağdan beri kutlanıyor. İlk mahsulün alınmaya başlamasıyla bereket getireceği , yeşeren umudun birlik ve beraberliği pekiştireceği kabul ediliyor. Hasatın getirisiyle küslerin barışacağı, düğün dernek kurulacağı, hayallerin gerçekleşeceği öngörülüyor. Hasat kutlamaları ve etkinlikleri Cumhuriyet tarihi boyunca devam etmiş ve günümüzde de kutlamalar devam etmektedir.

Sanatçılar eserlerini İsmet İnönü Kültür Merkezi ve Çamlık Otel 87 sergi salonlarında sergilediler.

Festival süresi boyunca İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerden biri olan ‘Dört Mevsim Ayvalık‘ konulu söyleşide Küratör ve organizatör Eda Aner turizme katkı olarak düzenledikleri yurt içi ve yurt dışındaki sergilerden bahsetti. Ayrıca Hasat Etkinlikleri sırasında Turhan Çömez ve Ender Saraç da çeşitli söyleşileri ile ilgi odağı oldu.

Çevre gezileri sırasında Cunda Adasında yaşayan Olgay Sanat Evi ve sahibesi Emine Alışık sanatçıları renkli ve bol kedili atölyesinde misafir etti. Çeşitli etkinlikler tekne gezisi ve Küçük Köy Sanat Gezisi ile devam etti.

Eserleri ve sergileri çok beğenilen sanatçılar ve Küratör Eda Aner diğer illerden yeni sergi davetleri aldı, Turizm ve sanatın ayrılmaz birlikteliğinin devam edeceğini müjdelemesi Sanatçılar arasında sevinçle karşılandı.

*****

Önceki

19 Ekim 2023 Perşembe Tiyatro Rehberi

Sonraki

20 Ekim 2023 Cuma “Ben, Hasan Tahsin”

2 Comments

  • Bütün arkadaşlarımı kutluyorum, Sevgili Eda’cığım & sevgili Zerrin’ciğim emeklerinizle bu güzel etkinlik ve sergilerle bizleri çok mutlu ediyorsunuz, bu sergide aranızda olamadım ama yüreğim sizlerdeydi❤️
    Yeni sergilerde birlikte olmak dileğiyle????
    Nihal Hanım’cığım paylaşımınız için çok teşekkürler ❤️❤️

  • Nihalcim Ayvalik sergilerimizi , festival etkinliklerini ve yaşadığımız güzellikleri o kadar guzel anlatmissin ki Cokk tebrikler kalemine gonlune saglik Canim Arkadasim 🙂 🙂

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar