Luigi Ballarin’in “Bir Yol/ One Way” Sergisi açıldı

Luigi Ballarin’in “Bir Yol / One Way”

Sergisi açıldı

Haber ve Fotograflar : Şaheste Günday

  • Luigi Ballarin’in “Bir Yol/ One Way” isimli sergisi 20 Aralık 2019 tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

İtalyan Ressam Luigi Ballarin’in “Bir Yol/ One Way10 Aralık 2019 Salı günü saat 18.00 da Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda düzenlenen bir kokteyl ile açıldı.

Sergi açılışında İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Bayan Elena Sgarbi, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İYİ Parti Kültür Sanat Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Levent Arıca, Kültür ve Sanat Politikaları Başkan Yardımcısı Zeynep Çevik, Michael Halphie, Sanatçı Selim Bayraktar, Rita Ballarin, İtalyan ve Türk dostlarının yanı sıra basın mensupları ve sanatseverler katıldı.

Venedik ve Roma’dan sonra, üçüncü atölyesini İstanbul’da açan ressam Luigi Ballarin’in sergi açılışında yapılan konuşmalarda Beyoğlu Belediyesi Başkanı Haydar Ali Yıldız “Luigi Ballarin’in ‘Bir Yol’ adını verdiği sergisine ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük gurur duyduk” dedi.

Luigi Ballarin de kendini ve sanatını ifade etderken “ Gizemli bazen de kendini tekrar eden dünyada görünenin oldukça ötesine gitmektedir. İşte bu ‘Hamdım, piştim, yandım‘ halidir. Çok sık duyduğumuz ve kullandığımız ‘İnşallah‘ kelimesi ‘eğer Allah isterse‘ anlamını taşımaktadır. Ben de bu isteğe uydum. Sanatım ile bu güzel dünyayı aktarmaya çalışıyorum” dedi.

Luigi Ballarin’in İslam eserlerinden oluşan kişisel resim sergisinin Küratör’ü Beste Gürsu konuşmasındaBallarin eserlerini Katarda ve diğer ülkelerde sergilemeye devam edecek” dedi.

Şebi-i Aruz haftasında açılmasının, bir kat daha anlamlı olduğu vurgulanan serginin; açılış kokteylinden sonra Galata Mevlevi evinde gerçekleşen Semah gösterisini Rum Ortadoks Kilisesinin Patriği Bartholomeos’un da hazır bulunduğu kabalık bir topluluk izlerken pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Luigi Ballarin‘in “Bir Yol/ One Way” isimli sergisi 20 Aralık 2019 tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu‘nda Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu

Adres : Meşrutiyet Caddesi No: 21 Beyoğlu

Luigi Ballarin Kimdir?

1959 Venedik doğumlu sanatçı, genç yaşlarda ziyaret ettiği diğer Avrupa ülkelerinde 1700’lü yılların “gezgin ressamlarının” görsel hazinesini elde etti. 1993’de başlayan resim yolculuğunda sanatı ile çok kısa sürede; İtalya’da sanat fuarlarına, Karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı. 1966 yılında Arabistan yolculuğu uzun bir ikamete dönüşünce onun resimsel dilini oldukça etkiledi. Arap dünyasına bakışı, kendisine daha az tanımsal ama daha fazla özgür kişisel yeni bir diyalektik sağladı. Bu dönemde Dubai, Sharjah International Bienali, Bahreyn, Al Rwag Gallery Manam, Kuveyt gibi pek çok yerde kişisel sergiler açtı, karma sergilerde yer aldı. Bu devre ait eserleri bu şehirlerdeki pek çok özel koleksiyonlarda yer aldı.

Venedik’ten Roma’ya taşındı ve yeni bir atölye açtı. Roma’da ürettiği eserlerinde, İslam atmosferlerinin renksel zıtlıklarını yeniden yorumlayarak sanatında yeni bir döneme başladı. Bu dönemdeki eserlerini, “O topraklara her döndüğümde, sessizlik, korkular, gölgeler, çöllerin ezilmiş kumları… Bu uzak diyarları ziyaret edip yaşamanın eşsiz ve yoğun bir deneyim olduğunu söyleyebilirim” diye tanımlayan Ballarin İstanbul’da ilk sergisini 2013 yılında açtı.

*****

Read Previous

SİNOPSİS/İstanbul UESYO–D Karma Sergisi

Read Next

12 Aralık 2019 Perşembe Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: