Geçmişten Günümüze Anadolu Kadını

Geçmişten Günümüze Anadolu Kadını

Haber : Harika Ören

Fotograflar : Harika Ören – Ece Demirkesen

25 Kasım 2021 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla; 26 Kasım’da Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği tarafından hazırlanan; “Geçmişten Günümüze Anadolu’da Kadın” konulu panel, “Renklerin İçindeki Düşler” ve Alev Demirkesen Solo Sergisi Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir kokteyl ile yapıldı.

M-SEN Genel Başkanı Özlem Tekin Akarken, Genel Baş. Yardımcısı Müjgân Salur, Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Nazlı Lök, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Avukatı Rukiye Leyla Süren, Rekreasyon Derneği Başkanı Harika Ören, İBB İnanç Masası Fatma Yavuz, İyi Parti Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Şenay Öztürk, Yeni Ana Dergisi İmtiyaz Sahibi Şaheste Günday açılışta hazır bulundular.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, CHP 25-26 dönem İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, İBB STK’lardan sorumlu Koordinatör Hasan Akkuş, İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mert Kar, CHP Bakırköy Kadın Kolları, İyi Parti Kadın komisyonu üyeleri de etkinlikte yer aldılar.

ULEKAD Başkanı Hüzün Yücel “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Kapsamında, düzenledikleri etkinliğin açılışını; “Panel,’Renklerin İçindeki Düşle’ ve ‘Alev Demirkesen solo Sergi’siyle sizlerle buluştuğumuz için mutlu ve gururluyuz.

Sergimizin Küratörlüğünü Sakarya Ünü. Sanat Tasarım ve Mimarlık Fak. Geleneksel Türk Sanatları Böl. Öğr. Gör. Alev Demirkesen yapıyor. Sergimize verdikleri destek için Ece Demirkesen, Sakarya Üniversitesi değerli hocaları, Rekreasyon Derneği ve diğer sergi katılımcılarına teşekkür ederim. Panelistlerimize bize verdikleri onur için minnettarım’’ diyerek yaptı.

Panelin moderatörlüğünü Şenay Öztürk’ün üstlendi. Panelist CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, TBMM’de kadının sesinin daha gür olması gerektiğinin, kadına yönelik şiddettin bir insanlık suçu olduğunun ve toplumun tüm kesimlerinin, kadına yönelik şiddet ve baskıya karşı birleşerek mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Her gün katlanarak artan cinayet, taciz ve tecavüzlerin önlenmesinde İstanbul Sözleşmesinin önemine değinen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Avukatı Rukiye Leyla Süren, 2018 yılında çalıştığı işyerinin 3 katından düşerek hayatını kaybeden Aysun Yıldırım davasının “intihar” denilerek kapatılmasının ardından verdikleri uzun hukuk mücadelesini anlattı.

SAHİM-SEN Genel Başkanı Sayın Özlem Tekin Akarken “Sahada Kadın Olmak” başlığıyla dinleyicilere yaşadığı olaylardan örnekler verdi.

Panel’in ikinci bölümünde, Başkent Üniversite Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Fadime Yeşiltaş “Sağlıkta kadın çalışanlara yönelik şiddet ve şiddetin önlenmesi” konusundaki deneyimlerini paylaştı. CHP Bakırköy Kadın Kolları Başkanı Hamide Yazıcı, Kadın Cinayetlerinin önlenmesinde siyasi partilerin kadın kolları çalışmalarını anlattı.

İyi Parti Kadın Politikaları Komisyonunda görevli İstanbul Barosu Avukatı Gülşah Akar Kazdal, yeni çıkan yasalar ve uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Uzman Psikoloğ Alanur Özalp ailede ve toplumda şiddetin neden olduğu tahribatı anlatarak, kadına yönelik her türlü şiddetin temelindeki “cinsiyet eşitsizliği’’ vurguladı. Türkiye’de kadına yönelik şiddetin İktidar yetkililerinin söylemleri, mahkemelerde uygulanan iyi hal indirimleri, cezaların yetersizliği, medyada yer alan program- haber içerikleri, savaş ve militarist politikalarla her geçen gün artmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Program, sergilerin açılışıyla devam ederken; Panelist ve sergi sanatçılarına Hüzün Yücel ve Alev Demirkesen tarafından teşekkür belgeleri dağıtıldı.

Remzi Kara’nın Atatürk portresi, Şenay Ceren Balaban’ın “Görebildiğin Kadar Özgürsün” intelasyonu, Harika Ören’in “İçimizdeki benlere gönderme’’ yapan tablosu, Faruk Kırlı’nın çini Fatih portresi, çini tabaklar; Alev Demirkesen’in solo sergisi ilgiyle izlenen işler arasında yer aldılar.

Sanatçı Şafak Sönmez’in şarkısıyla, sanatçı ressamlar, davetliler ve basın mensuplarının katılımlarıyla renklenen etkinlik içeriğiyle uzun süre dillerden düşmeyeceğe benziyor.

*****

Önceki

30 Kasım 2021 Salı Günün Sergisi

Sonraki

TRT 2’de Aralık Ayı Sinema Şöleni

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar