Erol Murat Yıldız Galeria Mavist’de

 Erol Murat Yıldız Galeria Mavist’de

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

  • 24 Mart 2018 Cumartesi günü açılan Erol Murat Yıldız’ın “Denize Sığmayanlar”  adlı Özgün Baskı Resim Sergisi 6 Nisan 2018 Cuma akşamına kadar sürecek.

Galeria Mavist, “Denize Sığmayanlar” adlı Özgün Baskı Resim Sergisi ile Erol Murat Yıldız’ın eserlerini 24 Mart 2018’de sanatseverlerle buluşturdu.

Erol Murat Yıldız yalnızlığa itilmiş, terk edilmiş tekne ve kayıkların görsellerini izledi. ‘’Hayat umarsız, acımasız ve trajik’’ diyerek ‘’Denize Sığmayanlar’’ adını verdiği özgün baskılarıyla duygularını, somutlaştırdı. Uzun soluklu atölye çalışmaları sonucu  onca hizmet ve paylaşımlarına karşın terk edilmiş teknelerin kimsesizliğine bir nevi ağıt yaktı, diyebiliriz.

Baskı Resim Sanatı’nın kökeni M.Ö. 7500 yıllarında Arjantin Las Manos Mağara duvarında el baskısı ile yapılan desenlere dayanıyor. Kalsit duvarlar zamana direnerek günümüze ulaşıyor.  Farklı tekniklerle zenginleşip, yüksek, çukur, düz baskı ya da serigrafi olarak yerini buluyor.

Erol Murat Yıldız 4. Kişisel sergisinde 37 eserine yer veriyor. Sanatçı “Ülkemiz sahillerinde sıklıkla karşılaştığımız yalnızlığa itilmiş ve terk edilmiş tekne ve kayıkların görsel izlenimleri, yaşanmış onca zamana, hizmete ve paylaşıma karşılık  insan vefasızlığının bir belgesi olarak ruhumu derinden etkilemiştir. “Denize Sığmayanlar” uzun soluklu atölye çalışma sürecimin sonucunda ortaya çıkan ürünlerin ortak adıdır. Türk Baskıresim Sanatına katkı sağlamak adına elek baskı tekniklerini kullanarak oluşturduğum kompozisyonlarımda görünüşe ulaşan nesneler, deniz kültürüne ve onun yaşanmışlıklarına dair doğadan aldığım izlenimlerin  metaforik yansımalarıdır. Bir sanatçı olarak bu sergimde yer verdiğim her bir kompozisyon estetik bir bakış içerisinde günceli sorgulayıp, geçmişe ve geleceğe göndermede bulunmayı ilke edindiğim yüzey izdüşümleridir.’’ diyerek anlatıyor.

Açılış gününde çok sayıda eserinin satışı gerçekleşen sanatçının sosyal hayatın acımasız yönlerini ele alma kaygısıyla desen kavramından uzaklaşmadan  oluşturduğu düzenlemelerle; doku biçim ikilemleri, lekesel renk kullanımı gibi farklı plastik unsurlarla desteklediği baskıları büyük ilgi görüyor.

Koleksiyonerlerin mutlaka görmesi gereken bu sergi, 6 Nisan 2018 tarihine kadar Rasimpaşa Mahallesi Uzun Hafız Sokak No: 73/A Kadıköy adresinde Galeria Mavist’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.