“Dünya Kız Çocukları Günü” Sergisi

“Dünya Kız Çocukları Günü” Sergisi

Haber : Necati MUMAY

  • 11 Ekim 2020 Dünya Kız Çocukları Günü İki Sergi ve Billboard Aksiyonlarıyla Kutlanıyor

İstanbul Kadın Müzesi, İklim için Cumalar Türkiye aktivistleri, Ammonite Digital Art Gallery’nin genç sanatçıları ve Koşan Kaplumbağa çocuk yuvası, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü için ortak bir çalışma yaptılar.

Bu işbirliği sonucunda Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi başlıklı fiziki ve sanal sergiler, billboard aksiyonları ve bir kitap ortaya çıktı. Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocukları ve genç kızlar, tüm dünyadaki yaşıtlarıyla birlikte ekosistemdeki tahribata ve iklim krizine dikkat çekmek için sorumluluk alıyorlar. İklim adaletini talep etmek için kayda değer çalışmalar yapıyorlar. Greta Thunberg’in attığı tohumu yeşertiyorlar.

İstanbul Kadın Müzesi küratörlüğünde hazırlanan Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi isimli çok ayaklı proje, Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarını görünür kılıyor, kız çocuklarının iklim krizi nedeniyle duydukları gelecek kaygılarını ve aynı zamanda da yaşanabilir ve adil bir dünya için değişim umutlarını dile getiriyor.

Fiziki sergi, Schneidertempel Sanat Galerisi’nde 25 Ekim 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Fiziki sergide Ammonite Digital Art Gallery bünyesindeki genç sanatçıların, sanal sergide yer alan iklim aktivisti kız çocuklarının mesajlarını çeşitli tekniklerle yorumladıkları çalışmaları yer alıyor.

www.istanbulkadinmuzesi.org/www.facebook.com/IstanbulKadinMuzesi/ Schneidertempel Sanat Merkezi’nde eserleri sergilenen Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının adları şöyledir: Vanessa Ponte, Selenay Tektunalı, Asya Nur Hasgül, Asya Gürhan, Refia Dermancıoğlu, Elif Fidancı, Elif Berkel, Melike Kuş, Nar Preşeva, Öykü Topal, Buse Simon, Pi.uv, Bilge Abur Yıldız, Lal Diltemiz, Tipim Kayık, Sinan Dağ, Melisa Dalkılıç, Raika Lara Kaya, Batuhan Aker ve Fikriye Çetin.

Schneidertempel Sanat Merkezi

Adres : Bereketzade, Bankalar Caddesi Felek Sok. No:1 Beyoğlu

Tel : 0212 249 01 50

sanat@schneidertempel.org –  www.schneidertempel.org

Çalışma saatleri: Pazartesi hariç her gün 11:00-18:00

*****

Önceki

13 Ekim 2020 Salı Tiyatro Rehberi

Sonraki

Tiyatro Ak’la Kara Hijyen Tedbirleri ile Başlıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar