Yeni Bir Yıldız Doğuyor; İshak Burak Ocak

Yeni Bir Yıldız Doğuyor;

İshak Burak Ocak

Röportaj : Arş. Gör. Yusuf Tolga Ünker

Maltepe Üniversitesi GSF Grafik Tasarımı Bölümü

“Holokost ile Yüz yüze” projesini daha ileriye taşımak adına çekilen “Umut Işığı” filminin oyuncusu Beykent Üniversitesi G.S.F Oyunculuk Bölümü öğrencisi olan İshak Burak Ocak ile “oyunculuk ve tiyatro üzerine” keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 • Bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

1997 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerimi açtım. Sakaryalıyım, aslen Arnavut kökenliyim. İlkokul eğitimimi Bursa’da, lise ve üniversite eğitimimi ise İstanbul’da tamamladım. Beykent Üniversitesi G.S.F Oyunculuk Bölümü’nü birinci olarak kazandım, çünkü yetenek sınavlarına ilk giren kişi bendim, bu yüzden birinci olarak girdim diyorum.

Kişisel gelişim workshoplarına katılmayı, başarılı insanlarla saatlerce sohbet etmeyi çok severim. Kış sporlarıyla çok ilgilenirim, direksiyonu olan tüm araçları kullanabileceğime garanti veririm ve bundan keyif alırım.

İşime olan sevgimden ve mesaimden sevdiklerim zaman zaman şikayet ederler, çünkü yer mekan fark etmeksizin küçük yaşlardan beri çalışırım. Genciz, meraklıyız ve önümüzde çok uzun bir yol var, başarı için genç yaşlarda fedakarlık yapmamız gerektiğini düşünürüm.

 • Oyunculukla nasıl ilgilenmeye başladığını anlatır mısın bizlere?

Sorulmasından çok keyif aldığım bir soru. J Beşinci sınıfa giderken sınıf öğretmenim ‘’Komedi Dükkanı‘’ adlı bir televizyon programına seyirci olarak katılmıştı. Televizyonda yayınlanan programda kendisi de görünüyordu. Bize: ‘’Size çok eğleneceğiniz bir şeyler izleteceğim çocuklar’’ demişti. Ben o gün o programı gözümü kırpmadan izlemiştim. Ara ara da hocama bakıyordum ve çok mutlu görünüyordu, sınıftaki arkadaşlarım da öyleydi.

Herkesin farklı bir derdi ve sorunu olsa da o iki saatlik sürede herkes mutlu olmuştu. Ben o gün benim yapmam gereken iş bu olmalı deyip kolları sıvamıştım. Akabinde lisede tiyatro topluluklarına katılıp üniversitede eğitimini aldıktan sonra, şu an başarılı bir oyuncu olabilme yolunda keyifli adımlarla devam ediyorum.

 • Bugüne kadar hangi oyunlarda yer aldın?

Şanslıydım ki çok büyük yazarların kaleme aldığı oyunlarda ve kendi kaleme aldığım oyunlarda oynama fırsatı yakaladım. Bunlar, sırasız şeklide şunlardır;

 • Fareler ve İnsanlar
 • Baş Belası
 • Çift-E Kavrulmuş
 • Püf
 • İyi Kötü Çirkin (küçük güzel bir tecrübeydi)

Sence oyunculuğun kolay ve zor yanları var mıdır?

Mutlaka. Duyguyu verebilmek, izleyiciyi güldürebilmek yeri geldi mi ağlatabilmek, eğlendirebilmek. Bunlar gerçekten zor yanları. Fakat güzel yanı da saydığım tüm bu şeyleri yapıyor olabilmek.

 • Karakterleri nasıl çalışıyorsun?

Ben gireceğim karaktere benzer kişileri bulup onlara soru sorarak hazırlanırım. Birinci ağızdan dinlemek hem modu yükseltiyor, hem de karakteri daha yakından tanımayı sağlıyor.

 •  Örnek aldığın bir oyuncu var mı?

Haluk Bilginer, genç yetenek Kıvanç Tatlıtuğ. Johnny Depp hayranlığım büyüktür, Will Smith ve Jim Carrey’i de ekleyebilirim.

 • Kariyerin için ileriye yönelik bir planın var mı? Önümüzdeki 10 yılda kendini bir oyuncu olarak nerede görüyorsun? Yurt içinde mi yoksa yurtdışında mı çalışmayı düşünüyorsun?

Yurt dışında ülkemi temsil etme hayalim var. Hollywood filmlerinde oynamak, ve hatta kim bilebilir belki bir sonraki Spiderman bizim ülkemizdeki yeteneklerden biri olur. J İşte 10 yıllık hayallerimin içinde bunlar var.

 • Keşke bu rolü ben oynasam dediğin bir karakter var mı?

Keşkem yok ama ben oynasam güzel olurmuş dediğim roller var. Mesela Johnny Depp’in oynadığı bütün karakterler.

 • Tiyatro mu yoksa sinema mı senin için daha ön planda?

Tiyatro oyuncunun beslendiği bir alandır. Tepkileri anlık olarak ölçtüğü, haz aldığı bir ortam. Benim hayalim büyük ölçüde sinema ama çok büyük tiyatro projeleri de kafamda dönüyor.

 • Umut Işığı projesi sana nasıl geldi?

Biraz ben ona gittim gibi bir durum oldu. Üniversiteden değer verdiğim bir hocam böyle bir proje olduğunu söyledi, ben de yer almak istediğimi belirttim.

 • Projeyi ve senaryoyu okuyunca ne hissettin?

 Bir dönem projesi olduğu için beni direk içine çekmişti okuyunca. Etkileyici bir hikayesi var. Bana uygun gördükleri rol ise kötü bir adamı canlandırmaktı. Herkese nasip olmaz kötü adamı oynamak ve altından kalkabilmek, umarım hakkını verebilmişimdir.

 • Rolü kabul etmende etkili olan şey ne oldu?

Bana güzel bir tecrübe katacaktı, ki kattı da. Ekiple de tanışınca ne kadar doğru bir karar verdiğime bir kez daha kanaat getirdim.

 • Sette çekim süreci nasıldı?

Bol eğlenceli, çok gülmeli. Derin bir konu ve dramatik bir içeriği olsa da biz yine işimizi eğlenerek yaptık. Sette arkadaşça iş yapabilmek güzel, oyuncular ve çekim ekibi birbirine çok hızlı adapte oldu. Bunun mimarı da tabii ki  şüphesiz yönetmenimizdi.

 • Ve son olarak Proje hakkında neler söylemek istersin?

Yolu açık olsun. Verilen emeğin karşılığını güzelce alacağına inandığım bir proje. Netice itibariyle filmimizin adı “Umut Işığı”. Umut ediyoruz ve tünelin sonunda ışık var. Emeği geçen herkese canı gönülden tebrik ve çok teşekkür ediyorum.

Bizler de, İshak Burak Ocak’a, Umut Işığı filmimizde yer almasından dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu keyifli söyleşimiz için de kendisine teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Fikriye Kesti Ünker&Yusuf Tolga Ünker

*****

Read Previous

24 Nisan 2022 Pazar “Ben, Hasan Tahsin”

Read Next

Zeytin Ağacından Sanat Yapıtları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: