NDS’de Barok Müzik Akşamları “Bendis TopluluğuII” Konseri

NDS’de Barok Müzik Akşamları

Bendis Topluluğu II” Konseri

Haber : Kemal Gönüleri

Harbiye / İ S T A N B U L

NDS’de Barok Müzik Akşamları “Bendis Topluluğu II”

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Georg Philpp Telemann’ın ( 1681-1767) ölümünün 250. yılını anıyor.

Klasisizmin öncüsü Georg Philipp Telemann tüm eserlerinde yeni eğilimlere ve yeni arayışlara açık olduğunu göstermiştir. Saygın bir besteci olan Georg Philipp Telemann aynı zamanda yayıncı, eğitim yayınları editörü, müzik toplulukları yöneticisidir ve halk konserlerini başlatmıştır. Ayrıca eğitimli orta sınıfı müziğe doğru yaklaştırmakta önemli emeği vardır.

Nihan Atalay: Traverso Ciprian Câmpean: Barok viyolonsel Erich Türk: Klavsen

Program :

 • Georg Philippe Telemann: Essercisi Muzici Trio 6 TVW 42 : h4
  Flût, viyolonsel ve klavsen için
  Largo – Vivace – Dolce – Vivace
 • Antonio Vivaldi : Sonat No. 5 RV 40 mi minör
  Viyolonsel ve sürekli bas için
  Largo – Allegro – Largo
 • Georg Frederic Haendel : Flüt için sonat HWV 363b Sol Majör
  Adagio – Allegro – Adagio – Bourrée anglaise – Menuetto

*** ARA ***

 • Georg Philippe Telemann : Flüt için sonat TVW 41:G 9
  Cantabile – Allegro – Affettuoso – Allegro
 • Carl Philipp Emmanuel Bach : Fantezi fa diez minör Wq 80
  Klavsen için
 • Jean Marie Leclair : Sonat No 8
  Flüt, viyolonsel ve klavsen için

Adagio – Allegro – Sarabande – Allegro assai

Nihan Atalay, traverso

Doç. Nihan Atalay, flüt eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Mükerrem Berk ile başladı. 1999 yılında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından verilen sanat bursuyla Lyon Devlet Konservatuvarı’nda eğitimine Jose Daniel Castellon ve Frederic Berteletti ile devam etti. 2002 yılında Isviçre’den kazanmış olduğu eğitim bursuyla Lozan Devlet Konservatuvarı’nda eğitimine devam ederek, Pedagoji ve Concert Diplomaları alarak mezun oldu. Lozan Konservatuvarı yıllarında çağdaş müzik üzerine eğilen sanatçı, William Blank, Bruno Mantovani,Verena Bosshart ve Sophie Cherrier ile 20 ve 21. yüzyıl repertuvarları üzerine çalıştı. Yüzyılımızın ünlü şef bestecilerinden Pierre Boulez ile çalışma şansını elde ederek Lucern Festival Akademisi’nde aktif olarak yer aldı. Çağdaş müzik üzerine yaptığı çalışmalarından ötürü Isviçre Nicati de Luze Derneği tarafından iki defa ödüllendirildi. 2005 yılında Cenevre Konservatuvarı Barok Müzik Bölümü’nde, 17.ve 18. yüzyıl barok flüt ve repertuvarı çalışmaları üzerine yoğunlaşan sanatçı, Serge Saitta ve Basel Schola Cantorum’da Marc Hantai ile eğitimine devam ederek birçok uluslararası barok müzik topluluklarında yer aldı. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde National Flute Association’un düzenlemiş olduğu barok flüt yarışmasında birincilik ve jüri özel ödülüne layık görüldü.

Michel Mourages, Patrick Gallois, Barthold Kuijken, Philippe Bernold gibi isimlerle çalışmalarını derinleştirme fırsatı bulan sanatçı ayrıca Cenevre Oda Müziği Orkestrası ve Konservatuvarı’ da görev yapmıştır. Solistlik kariyerine yurtiçi ve yurtdışında verdiği konserlerle devam eden Doçent Nihan Atalay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda flüt, oda müziği dersleri vermekte ve ustalık sınıfları düzenlemektedir.

Ciprian Câmpean, barok viyolonsel

1971 doğumlu olan Ciprian Câmpean, çello eğitimini Profesör Vasile Jucan ile Cluj (Romanya)’da bulunan Gheorghe Dima Müzik Akademisinde aldı. Çeşitli viyolonsel ve oda müziği usta sınıflarına katılan sanatçı, Barok müziği tutkunu olması dolayısıyla, La Follia ve Transylvania Baroque Ensemble gruplarına üye oldu ve belirli markalarla birlikte, radyo ve televizyon için çeşitli kayıtlar yaptı. Bir barok viyolonsel sanatçısı olarak, pek çok festivalde yer aldı; ’’Académie de Sable’’’da Mira Glodeanu, Bruno Cocset, James Munro, Frederick Haas’ın usta sınıflarına katıldı. 2012’de Cenevre Müzik Yüksek Okulunun Eski Müzik Merkezi’ne girerek, Bruno Cocset’in sınıfında uzmanlaşmış müzik mastırı yaptı ve 2014’te mezun oldu. Ciprian Câmpeanözellikle, Transilvanya barok repertuvarı topluluk müziğiyle ilgilenmektedir.

Erich Türk, klavsen

1972 Romanya doğumlu Erich Türk, Cluj’da « Gheorghe Dima » Müzik Akademisinde eğitim aldı. Cluj’da Ursula Philippi’den ve Viyana’da Mihai Radulescu’dan org; Paris’te Ilton Wjuniski’den ve yine Viyana’da Gordon Murray’den klavsen dersleri aldı. Portekiz, Fransa, Almanya, İsviçre ve Moskova’da bir çok sayıda org, klavsen, şeflik master class’larına katıldı. 1995 – 1999 yılları arasında, orkestra şefliği yaptı, Romanya’da Medias Kilisesi’nde org çaldı. 1995 yılından bu yana, Cluj « Gheorghe Dima » Müzik Akademisinde org, klavsen, oda müziği dersleri vermektedir. Bir çok Avrupa ülkesinde « Transilvania » barok topluluğu üyesi ve solist olarak konserler verdi. Sanatçının radyo ve televizyon kayıtlarıyla birlikte, 7 CD’den (4’ü solo, 3’ü « Transilvania » topluluğu ile olmak üzere) oluşan diskografisi ve yerel müzik tarihi üzerine belgesel DVD’si bulunmaktadır. Şu sıralar, eski yorumlara yeni teknikler katmak ve eski enstrümanların korunması sanatçının kişisel ilgi alanına girmektedir. Romanya’da birçok eski çağ müziği festivaline (Bükreş, Miercurea-Ciuc, Timisoara ve Cluj) davet edilen Erich Türk, aynı zamanda “TransylvANTIQs” plak şirketinin de kurucusudur ve Cluj’da barok müzik yarışmalarının (örneğin 2009, 2011 ve 2013 Stravaganza Festivalleri), eski çağ müziği etkinliklerinin organizasyonlarında aktif görev almaktadır. Balkan Barok Topluluğu Barok Orkestrası’nın bir üyesi olan Erich Türk, 2000 yılında Belçika’nın Bruges kentinde düzenlenen « J. S. Bach » Uluslararası Org Yarışması’nda ikincilik ve seyirci özel ödüllerini kazanmıştır.

Konser Tarihi : 11 Nisan 2017 Salı

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi – Saat:17.00

Adres:Cumhuriyet cad no 127 Harbiye/İstanbul

Tél. 0 212 219 16 97

Konser herkese açık olup,ücretsizdir.

*****

Önceki

Rekreasyon Derneği Nisan Ayı Toplantısı

Sonraki

11 Nisan Salı GÜNÜN KONSERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar