Nalan Türkeli & “Yaşamak Direnmektir”

Nalan Türkeli & “Yaşamak Direnmektir”

Erol Ünal Yazdı

  • Nalan Türkeli’nin Kitabı; “ Yaşamak Direnmektir” Kültür Kentleri Birliği Platform’u da imece yoluyla çıktı.

Seyyar satıcıyım sokaklarda (ìşporta) birazcık da kalem tutar elim. 🙂 diyerek kendini tarif eden Ordu’lu 1959 doğumlu Nalan Türkeli bir kitap yazmış. Kültür Kentleri Birliği Platform‘u da imece yoluyla bu kitabı bastırmışlar. Nalan Türkeli’nin “Yaşamak Direnmektir” kitabın çoğu 10 günde bitmiş! Şimdi ikinci baskıya geçme zamanı…

Nalan Türkeli kitabında “Ne vakit İstanbul sorulacak olsa, günah kervanlarıdır gözlerimden geçen. Kirlenir gök kubbe bile kirli oyunlarla. Sanki binlerce yıl sürüp gidecek gibi. En umutkar gençliğin can alıcısıdır o. Bendeki İstanbul dem vurandır. Acıdan gamdan kederden. İnsanı candan canandan eden. Bana İstanbul’u sorma.” diyor.

Kitap hakkında yorumlar çığ gibi büyüyor.

Alimurat Karadeniz; “Kitabı edindim. Bir solukta ve sarsılarak okudum. Nalan hanımı tanımıyordum. Hakkındaki tek bilgim Facebook’tan arkadaşlığımız idi. Mütevazi el arabasıyla meyve sebze satan bir emekçi kadın. Taaki o “Yaşamak Direnmektir” kitabı elime geçene kadar. Ne büyük bir cevher saklıyormuş meğerse heybesinde… Sarsılarak okudum, yaşamdan damıttıklarını… Hayranlığım bir kat daha arttı. Meğerse pazar tezgâhındaki silueti aysberg’in görünen küçük bir parçasıymış. Tüm dostlara tavsiye ederim. Alın ve okuyun. Asla pişman olmayacaksınız.”

Bir yorum da Nurcan Kabadayı yapmış; “Ne vakit İstanbul sorulacak olsa, günah kervanlarıdır gözlerimden geçen. Kirlenir gök kubbe bile kirli oyunlarla. Sanki binlerce yıl sürüp gidecek gibi. En umutkar gençliğin can alıcısıdır o. Bendeki İstanbul dem vurandır. Acıdan gamdan kederden. İnsanı candan canandan eden. Bana İstanbul’u sorma.” Bu dizeler yazar ve şair, sevgili Nazan Türkeli’ye ait. Ama kendisini anlatmak için bundan daha fazlasını söylemek gerekir. Bence kendisi hayatın içinden gelen, bu yüzden de varlığına saygı duyduğum bir insan. Bazı insanların yazmak için oturup kurgu yapmasına gerek yoktur. Yaşamın en büyük çelişkilerinin içinden gelip gören, şahit olan gözlerle, yaşadıklarını yazsalar, dirençlerini aktarsalar beyaz kağıtlara yeterlidir.

Okuduğunuzda direnmek nasıl olur öğrenirsiniz. Kendisinin söylediği gibi: “En çok korktuğum, kendimle birlikte seni de soluksuz bırakacağım ey hayat!” Yaşama meydan okumanın ta kendisidir. Konu yaşam olunca ağlatan-güldüren acı, acıdan ironiye geçen, ama en çokta toplumsal meselelerdir asıl konu edilen. Yazarın en sevdiğim yanı ise, kendine ve yaşama karşı o mütevazi farkındalığıdır. Hani Mevlana’nın dediği gibi: “Bin sene de okusam, ne biliyorsun diye sorsalar, haddimi bilirim derim.”demiş. İnsanın kendisini bilmesinden daha büyük erdem var mıdır ki.. Yaşam yolun güzelliklerle dolsun sevgili Nalan Türkeli.”

Kültür Kentleri Birliği

Kültür Kentleri Birliği Platform’u sanat ve kültür içerikli uğraşların bir araya geldiği bir platform. Sanatın ve kültürün her alanında kooperatif tarzında faaliyet gösteriyor. “Sanat Koop” olarak 1980’den beri o dönemde 32 kitap ve “Ortaklaşa” adlı bir sanat dergisi, daha sonra da 70kitap daha çıkarmışlar. “Ege Kültür Platformu” sırasında yazarların 20’ye yakın kitabını değişik yayınevlerinde çıkarmalarına yardımcı olmuşlar. Güney Yayınlarında yirmiye yakın kitaba ulaşılmış. Yazar ve şairlerin etkinliklerede tanıtılmaları için çalışmalar yapıyorlar. Üç kez sanat ve kültür gemisi organizasyonu yaparak dünyada eşi benzeri olmayan bir şekilde deniz üzeri etkinlikler yapmışlar. Buharlı tren ile yine yazarlarımızı hem İzmir’de hem İstanbul’da halkla tanıştırmışlar. Kentlerin kültürel birikimlerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek üzerine çalışmalar yapıyorlar.

*****

Read Previous

Antalya Kökez Göleti, Yılkı Atları

Read Next

Timur’un Filleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: