Ihlamur Kokulu Sakin Kent

Ihlamur Kokulu Sakin Kent

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Ihlamur Kokulu Sakin Kent Vize (*), Necdet Tezcan’ın’nın anılar kitabı. Baygenç yayınları arasında çıkmış. 172 sayfa. 62 başlıktan oluşuyor. Baştan sona şiir, yazılarla dolu. Damla Dergisi’nde(**) (Edirne-1989-92) yazı kurulundaydı Tezcan. Şimdi 80 yaşında bir delikanlı. Anadolu’nun yazgısı sanki, çıkan dergiler kapanır. Öksüz kalır yazarlar. Ardından bir dergi daha çıkar, Güler yüzleri…

Yazar, Vize’yi tanıtmış ilk başta. Kırklareli’nin bir ilçesi… Burada doğup büyümüş… “Yalçın kayalar üzerinden ovaya doğru/ Sarkan bir billur avizedir/ Ve yemyeşil dallar arasından/ Bir çift mavi göz misali/ Gönlüme akan yeşil Vize”…diyor.

Seksen yıllık ömrü bir kitaba sığdırmış! Çocukluk, gençlik, okuduğu okular, öğretmenlik, evlenme, çocukları,, askerlik, yazılar, şiirler kitaplar… Yazıyor, yazıyor, ama bir türlü vazgeçemiyor şiirden…

“ Günler kısa/ Geceler uzundu/ Karanlıkta yatar/ Korkuyla sabahlardık/ Aklımda kaldığına göre/ Biz de çocuktuk/ Sokakta yenen/ Bir dilim ekmekte/ Açardı lalelerimiz…”

Dünyadaki her insan çocuktu bir zaman… Hiç büyümediler desem… Sözgelimi ben hiç büyümedim! Tezcan’ı yüz yüze görmedim ama, onunla oynadım çocuklukta ben… Gençlikte birlikte oldum… O kitap yazdı, şiir yazdı, ben de yazdım…

İşte şurada doğanın bir devinimini betimliyor:

“Yaz yağmurları sert yağardı. Yükseklerden akan sel suları, uğultuyla akardı yağmurdan sonra. Erezyona neden olduklarını daha sonra öğrenmiştik…”

Evet, hava su güneş, yağmur, sel doğanın yüzünü tırmalayan etmenlerdir… bunlar da olmazsa bitki, kaya, toprak, yaşam nasıl olacak?

“Nerede bir okul, nerede bir öğretmen varsa iliklerim düğmelerimi, selama dururum…” O da:

“Nerede bir okul açılsa orada güneş yeni doğmuş gibi gelirdi bana. Nerede hiç okul yoksa oralarda güneş hiç doğmayacak sanırdım” diyor. (s. 103)

Bir öğretmen düşünebilir ancak bunları; uygular, yaşar yaşatır.. Böyle yaratıcı dostları nasıl görebilirim?

“Işıklar Bulun- dershanenizden başlayın/ Dağılınca dört bir yana/ Tebeşirle kara tahtayı/ Her ders her konu her gün aklayın…”

“Öğretmen- Çıkar bilimin ışığından yola/ En aydınlık tümce/ En güzel sözcük/ En güzel şiir öğretmen”(s.124) Ihlamur kokuları geliyor hep…” 

03 Nisan 2021, Adana

(*) Necdet Tezcan, Ihlamur Kokulu Sakin kent Vize, Baygenç Yayınları, 1. Baskı 2020, Alanya

(**) Damla dergisi sahibi Süreyya Eryaşar

*****

Read Previous

6 Nisan 2021 Salı Günün Sergileri

Read Next

7 Nisan 2021 Çarşamba Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: