“Dükkan’dan Dünya’ya GÖNLÜMÜZCE”

“Dükkan’dan Dünya’ya GÖNLÜMÜZCE”

Harika Ören Yazdı

Yazı Dükkanı, Sosyal Medya Facebook üzerinden kayıp yazar kuşağını edebiyatımıza kazandırmak için “Edebiyat’ta Yeni Normal” akımını başlatan 10 bin kişilik guruptan oluşuyor.

Yazı Dükkanı kurucusu Recai Oktan

“Dükkan’dan Dünya’ya GÖNLÜMÜZCE” adıyla 52 yazarın yazıları ve maddi desteğiyle, Yazı Dükkanı kurucusu Recai Oktan tarafından derlenerek, 2021 Ocak ayında okurlara sunuldu. Kitap basımı düşüncesiyle 2019 yılının 6. Ayından itibaren 52 yazarın günlük yazıları derlenerek çalışmalar hızlandırıldı. Anı, öykü, deneme, şiir, röportaj, araştırma yazıları yazan 21 kadın ve 31 erkek yazarın yayınları seçildi. Her yazarın 5-6 çalışmasıyla, 360 sayfadan oluşan ortak bir yapım meydana geldi.

“Dükkan’dan Dünya’ya GÖNLÜMÜZCE’’ Sosyal Medya üzerinden yazılarını yayınlama olanağı bulan farklı görüşleri, farklı meslekleri olan yazarların sansürsüz, baskısız, ayrıştırmaya tabi olmadan, yazılarının ortak bir baskıda yayınladıkları ilk kitap özelliğini taşıyor.

Kitap için bağış olarak elde edilen gelir, Yazı Dükkanı Akademik Etkinlikler Derneği eğitime destek hareketine aktarılıyor. İhtiyacı olan lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimlerine destek olarak kullanılıyor.

Yazı Dükkanı Akademik Etkinlikler Derneği Yönetim Kurulu

Yazı Dükkanı Akademik Etkinlikler Derneği, Yazı Dükkanı paylaşımlarının uzantısı olarak gündeme gelerek, kurulum aşamasını tamamlandı. Recai Oktan, Harika Ören, Nezihe Şirvan, Ethem Arı, Yaşar Nadi Attila, Zeliha Şahin, Mustafa Yeşilmen’den oluşan Yönetim Kurulu, dernek etkinlikleri için pandemi dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’nın toplantı yasağının kalkmasını bekleniyor.

On bin kişinin takip ettiği, Yazı Dükkanı’nda Sosyal Medya üzerinde gün gün, 90’dan fazla yazarın yazıları yayınlanıyor. Her gün yeni yazarlar guruba katılıyor.

Yurtdışından da ilgiyle takip edilen ve çeşitli ülkelerden 5 yazarı bulunan Yazı Dükkanı; “Yazı Dükkanı Akademi’de Bugün’’, “5 Ülkeden 42 Yazar, 42 Yazı’’, “Vatanlı Yazarlar-Vatansız Yazılar’’, “Sevgililer Günü- Sevgi Yazıları’’ ve “Haftalık Bülten’’gibi farklı başlıklarla yoluna devam ediyor.

Recai Oktan kitap için yazdığı önsözde “yazarlarımız kitabımızda okurları için ellerinden geleni yapmışlardır. Okuma tercihi değişik, eğitim düzeyleri farklı okurların kolaylıkla anlayıp, içselleştirebileceği, değerlendirebileceği yazı teknikleri, yazdıklarının okurun belleğinde kalmasını sağlayacak yaratıcı kurguları, en içten yaklaşımlarla, okuru yazılarının içine çeken teknikleriyle ‘’Dünya Yazarı’’ olmayı hak etmişlerdir.” diyerek, yazar arkadaşlarına teşekkürlerini iletiyor.

Dükkan’dan Dünyaya GÖNLÜMÜZCE’de Adnan Koşcağız, Alim Başaran, Arzu Aytan, Atilla Yüceak, Ayfer Yurdakul, Ayhan Çakmak, Ayfer Aygün, Berivan Yıldız, Cafer Kılınç, Cafer Yıldız, Canan A. Tekpınar, Celal Dönmez, Ceyda Sevgi Ünal, Emine Asal, Erol Koptagel, Esmeri Alev Ekebaş, Ethem Arı, Fevzi Keyik, Fevziye Şimdi, Fuat Keyik, Hadiye Kılıçaslan, Harika Ören, Hasan Öğmen, Hüseyin Sert, Karacakız Emi Seslier, Meryem Göktepe, Metin Turgut, Muzaffer Candaner, Nezihe Şirvan, Nurettin Şenol, Nurettin Çelmeoğlu, Orhan Ulukoca, Özlem Şenol, Sabire A. Kanat, Savaş Altuğ, Selda K. Atlamaz, Sevda Ö. Tüyben, Seyit A. Aslan, Sibel Karagöz, Suzan Kuyumcu, Şehriban Tuğrul, Şener Tali, Şerif Kaya, Şevket Yılmaztürk, Tamer Şarkaya, Taner Seslier, Veli Uluyol, Yalçın Tentaş, Yalçın Yücesoy, Yaşar N. Atilla, Yusuf Altıntaş, Yücel Duman yazılarıyla yer almaktalar.

Recai Oktan tarafından, kitap yazarlarına ve kitap basım- dağıtım- satış konularında maddi manevi destek verenlere teşekkür belgesi oluşturularak, dağıtıldı.

*****

Read Previous

22 Ocak 2021 Cuma Günün Sergileri

Read Next

25 Ocak 2021 Pazartesi Günün Sergileri

One Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: