Yeni Adana Gazetesi 104’üncü Yayın Yılında

Yeni Adana Gazetesi 104’üncü Yayın Yılında

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • 25 Aralık 1918`de Adana`nın işgalinden sadece 5 gün sonra, işgale karşı mücadeleyi kalemiyle başlatan, Atatürk ilkelerini savunan yayın politikasını kesintisiz sürdüren Yeni Adana 104 yayın yılını dostları ile birlikte kutladı.

25 Aralık 1918`de kurucusu Ahmet Remzi Yüreğir’in önderliğinde yayın hayatına başlayan Yeni Adana Gazetesi 104’üncü Yayın yılına girdi.

Adana`nın işgalinden sadece 5 gün sonra, işgale karşı mücadeleyi kalemiyle başlatan Yeni Adana Gazetesi 104’üncü Yayın yılına girişini dostları ile birlikte kutladı.

ÇGC lokalinde gerçekleştirilen kutlama etkinliğinde konuşan Yeni Adana Gazetesi, Yazıişleri Müdürü Cihat Ovalı şunları söyledi:

“Kurtuluş” ve “Kuruluşu” yaşayan Yeni Adana, Adana`da ve Çukurova`da olup biten, Türkiye ve Dünya`da gelişen olaylara sütunlarında yer vererek “Çağının Tanığı” oldu.

Türkiye`nin düşman çizmeleri altında çiğnendiğini görerek, buna engel olma çabalarına katılan, 1920`li yıllardan yaşadığımız ana kadar gelen sancıları ulusumuzla birlikte çekerek bugünlere gelme başarısı gösteren Yeni Adana, her zorluğa rağmen ayakta kalma, her türlü çürümüşlüğe rağmen yeniden doğuşları hazırlama, Türkiye`yi ve Türk Ulusunu her saldırıya rağmen Atatürk çizgisinde tutacak zindeliği yeniden kazanma mücadelesini aralıksız yürüttü / yürütüyor.

“Milli Mücadele`nin başlangıcından bu yana, yaşayan tek Kuvayı Milliye gazetesi” olan Yeni Adana, ödün vermediği yayın ilkeleriyle, 1965 de Amerika Gazete Sahipleri Birliği Vakfı tarafından ABD ve Kanada dışında yayınlanan gazeteler için oluşturulan “Dünya Basın Başarı Ödülü”nü almanın, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti`nce düzenlenen “Türkiye Basın Özgürlüğü Ödülü”ne 1996 yılında kurum olarak layık görülmenin onurunu okurlarıyla paylaştı.”

Etkinlikte Çukurova Belediyesi İle birlikte düzenlenen “Çukurova Öykü Yarışması”nda ödül alan isimler açıklandı. Gazetenin Yazarı Süreyya Köle, ödül alanları hakkında şu açıklamada bulundu:

“Ön seçici kurul” tarafından seçilen 30 öyküyü değerlendiren, Nursel Duruel, Nihat Ziyalan, Mustafa Balel, Murat Yalçın, Feryal Tilmaç, Mehmet Erte ve Süreyya Köle‘den oluşan seçici kurul,

  • birinciliği “Baştan” adlı öyküsüyle Zeynep Paftalı‘ya,
  • ikinciliği “Uzayan İş Saatleri” adlı öyküsüyle Özgür Çırak‘a,
  • üçüncülüğü “Sinekler” adlı öyküsüyle Mehmet Oğuz Aslan‘a verdi”

Yeni Adana Gazetesi’nin kutlama programına CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Basın İlan Kurumu Müdürü Bölge Müdürü Çetin Oranlı, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, ADD Başkanı İsa Kayadan, TMMOB İKK Adana İl Sekreteri Ahmet Uncu, ÇYDD Seyhan Şube Başkanı Sibel Özgümüş, gazetenin yazarları katılarak birer konuşma gerçekleştirdiler.

Daha sonra 104. Yıl etkinliğine katılanlar tarafından kutlama pastası hep beraber kesildi.

*****

Önceki

Yasemin Kamhi “Sevdiklerinize Tablo Hediye Edin”

Sonraki

Merih Yıldız’ın; ‘Düşler Ormanı’ ı Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar