Ustalara Saygı: “Muhsin Ertuğrul”

Ustalara Saygı: “Muhsin Ertuğrul”

Haber : Kemal Gönüleri

  • “Ustalara Saygı” etkinliği Beşiktaş Belediyesi tarafından aralıksız on iki yıldır düzenleniyor.
  • “Ustalara Saygı” gecesinde; Türk Tiyatrosu’nun duayen ismi Muhsin Ertuğrul anılıyor.
  • Muhsin Ertuğrul belgeseli gösterimi ve dönemin tiyatro afişlerinden oluşturulan sergi fuaye alanında sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Duayen gazeteci Hayati Asılyazıcı‘nın başkanlığında, önemli kültür ve sanat insanlarının bir araya geldiği uzman bir ekiple “Ustalara Saygı” etkinlikleri başarısına kaldığı yerden devam ediyor. Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği “Ustalara Saygı” kuşağının ikinci konuğu yönetmen, oyuncu ve yapımcı Muhsin Ertuğrul… Etkinlik, 27 Şubat Pazartesi günü Fulya Sanat’ta gerçekleşecek.

Muhsin Ertuğrul (1892-1979), Rejisör, aktör, sinema yönetmeni ve yapımcı… Tiyatronun kurumsallaşmasına hayatını adamış, yaşadığı dönem boyunca tiyatromuzun öncü isimlerinden olmuş; 87 yıllık yaşamı boyunca ülkemizin büyük siyasi ve kültürel dönüşümünde önemli sorumluluklar almış bir sanatçı…

Modern Türk Tiyatro Tarihi’nin kurucusu kabul edilen Muhsin Ertuğrul , 27 Şubat Pazartesi günü saat 20.00 de Fulya Sanat’ta düzenlenecek Ustalara Saygı gecesinde anılacak.

Türk Tiyatro Tarihi’nin yüz yıllık tarihinde anıtsal bir değere sahip Dârülbedâyi’nin kurucu kadrosunda yer alan ve kurumun genel sanat yönetmenliğini uzun yıllar yürüten Ertuğrul, 1949 yılında Devlet Tiyatro ve Opera Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Ünlü sanat insanı, Türk sinemasının gelişmesine ilk katkıları koyan ustalardan biri…

Gazeteci, yazar ve eleştirmen Hayati Asılyazıcı’nın başkanlığında gerçekleştirilecek gecenin konukları; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Prof. Dr. Hülya Nutku, Ferhan Şensoy, Ahmet Levendoğlu, Tamer Levent, Ayşe Emel Mesci, Cüneyt Yalaz ve Handan Ertuğrul.

İBB Şehir Tiyatroları’nın işbirliği ve arşiv desteği ile hazırlanan Muhsin Ertuğrul belgeseli gösterimi ve dönemin tiyatro afişlerinden oluşturulan sergi fuaye alanında sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın ev sahipliğindeki geceye, sanat, siyaset ve medya dünyasının önemli isimlerinin yanı sıra, çok sayıda sanatsever eşlik edecek.

Başkan : Hayati Asılyazıcı

Genel Koordinatör: Asuman Karaşabanoğulları

Sahne Tasarım: Mustafa Ziya Ülkenciler

Heykel Tasarım: Nurettin Bektaş

Müzikal Destek: Haliç Üniversitesi Konservatuarı

İletişim Destek: Üniversite Medya Birliği

Tarih: 27 Şubat 2017 Pazartesi

Sergi Kokteyli Saat: 18.30 Program: 20.00

Yer: Fulya Sanat

Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

Beşiktaş Belediye Başkanlığınca düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri ücretsiz ve tüm sanatseverlere açık…

*****

Önceki

Sait Halim Paşa’da Kahvaltıda Caz Keyfi

Sonraki

27 Şubat Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar