Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Bu yıl Üçüncüsü gerçekleşecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin etkinliklerine ve 11-12-13 Aralık” tarihlerinde www.dostlukfilmfestivali.com sitesi üzerinden ücretsiz yapılacak olan film gösterimlerine katılmak için kayıt yaptırmak gerekiyor.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali‘nin Jürisinde ;

Vedat Özdemir, Maria Lafi, Hilal Baydarov, Öktem Başol ve İrem Altuğ yer alıyor.

Festivalin Ödül töreni ise 14 Aralık Pazartesi günü saat 17:00‘de Grand Pera Emek Sahnesi’nde yapılacak.

Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen yaptığı yazılı açıklamada ;

“Bu yıl Festival kataloğumuzun sunuş metni ‘Dünyaya Dostluk Mayası Çalmak

Festivalin üçüncü yılından merhaba. Ülkemizde kültür sanat alanında büyük emek ve özveri ile gerçekleşen birçok etkinliğin tanığı olmak oldukça güzel ve aynı zamanda heyecan verici. Fakat coğrafyamıza dair bu anlamda hep eksikliğini duyduğumuz şey var; sürdürülebilirlik.

Oldukça güzel başlayan birçok proje ne yazık ki çeşitli gerekçelerle devam edemiyor.

Eşsiz bir tuğla koyuyoruz ortaya ve tek başına kalıyor. Oysa bir tuğla daha, sonra bir tuğla daha derken bir sanat abidesi inşa etmeliyiz. Varisi olduğumuz medeniyetlerden aldığımız esinle çağdaş dünyayı ve geleceği daha yaşanabilir ve güzel kılabilmeliyiz. Aslında bizim inancımız pratikte de; “az da olsa devamlı olan”ı yapmalısınız diye öneriyor. Sinema diliyle söylersek tam da Andrey Tarkovski’nin Kurban filminin girişinde altını çizdiği 40 yıl süren periyodik ritme benzer yollar almalıyız. İşte bütün zorluklarla baş ederek, dünyayı alt üst eden pandemi şartlarına rağmen festivali devam ettirme azmimiz ve irademizin nedeni bu.

Üç yıllık birikim festivali adım adım bir yere getirdi. Festivale başlarken bir amaçtan yola çıktık. Bu coğrafyaya mahsus dostluk mayasını kendi çocuklarımıza ve tüm dünyaya sanatın yaratıcı diliyle taşımak için çabalayacağımızı söyledik. Yaşadığımız çağda insanlık teknolojik gelişmelerden devşirdiği güce tapınan bir yapıya dönüştü. Bu gücü, parçası olduğu doğaya hakim olma yönünde kullanarak dengeyi bozdu. Tabiata telafisi imkânsız zararlar vererek birçok canlı türünü yok etti. İşte asıl niyetimiz kendi sonunu hazırlayan bu kapitalist vandalizme imkânlarımız nispetinde çomak sokmak. Tam bu nedenle ilk yıl Üstat Fethi Gemuhluoğlu’nun kendine, tabiata, tarihe ve coğrafyaya dost olmak felsefesinden esinlenerek yola çıktık. Sonra Aşık Veysel’in sazıyla gönüllere seslendik. Üçüncü festivalde 13. asırda yine zor zamanda muhteşem şiiriyle dünyaya umut olmuş büyük şair Yunus Emre’nin kılavuzluğuna sığındık. Ne yazık ki bugün insanlığımız çok daha büyük bir çıkmazda ve büyük şair Yunus Emre’nin 800 yıl önce inşa ettiği gönül dostluğuna daha çok ihtiyacımız var.

Ben bu zor günlerde ve zor şartlarda çektikleri filmlerle çağrımıza cevap veren kısa filmci dostlara, sinema sektöründeki paydaşlarımıza ve büyük bir özveriyle çalışan festival ekibimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte yanımızda olan Kültür ve Turizm Bakanlığına, uluslararası dostluğun en büyük kurumu Türk Kızılay’ına, Beyoğlu Belediyesine, Zeytinburnu Belediyesine, Yunus Emre Enstitüsüne ve festival süresince bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara gönülden şükranlarımı sunuyorum. İyi bir geleceği sadece dostluk inşa edebilir. Dostluk için ortaya koyulan bu heyecan verici çabaları festivalde hep birlikte izleyip ve çoğaltma temennisiyle.” dedi

*****

Read Previous

11 Aralık 2020 Cuma Günün Sergileri

Read Next

Bağımlılık ve Zekâ Öyküsü…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: