TRT’nin İki Belgeseline Ödül Yağdı

TRT’nin İki Belgeseline Ödül Yağdı

Haber : Kemal Gönüleri

  • “Kardan Mürekkep” belgeseli, “London City Film Festivali”nde “En İyi Uzun Metraj Belgesel” ödülünü kazandı.
  • TRT ortak yapımı Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness) filmi “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Erkek Oyuncu” olmak üzere toplam dört ödül aldı.

Prof. Dr. Halil Değertekin’in “Muhacirler” adlı kitabından uyarlanan, 1915’teki Rus ve Ermeni işgalinden kaçan ailelerin yaşadıkları zor günleri ve acıları anlatan, TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Kardan Mürekkep” belgeseli, “London City Film Festivali”nde “En İyi Uzun Metraj Belgesel” ödülünü kazandı.

Bu yıl yedincisi düzenlenen İngiltere’nin bağımsız film festivallerinden “London City Film Festivali”nde kazananlar açıklandı. 1914- 1917 yılları arasında Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan iç göçün hikâyesini anlatan ve TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Kardan Mürekkep” belgeseli, “London City Film Festivali”nde “En İyi Uzun Metraj Belgesel” ödülünü kazandı.

1915’teki Rus ve Ermeni işgalinden kaçan ailelerin yaşadıkları zor günler anlatılıyor

Prof. Dr. Halil Değertekin’in “Muhacirler” isimli belge – romanından uyarlanan “Kardan Mürekkep” belgeseli, 1915’teki Rus ve Ermeni işgalinden kaçan ailelerin yaşadıkları zor günleri ve acıları anlatıyor. Rusların bölgeye gelmesiyle birlikte kış koşullarında evlerini terk edip, kimi zaman soğuktan kimi zaman da açlıktan ve hastalıktan ölen yaklaşık 700 bin insanın öyküsünü anlatan dramatik belgeselin kış çekimleri, zorlu şartlar altında gerçekleşti.

TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan belgeselin yapımcılığını Cafer Şanal, yönetmenliğini ise Nurtaç Erimer üstleniyor. Belgeselin çekimleri 50 kişilik teknik ekip, 7 oyuncu ve 123 kişilik yardımcı oyuncu kadrosuyla Bitlis ve Muş çevresinde gerçekleştirildi.

Kardan Mürekkep” belgeseli bu akşam (12 Aralık 2022) saat 18.25’te TRT Belgesel ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

TRT Ortak Yapımı “Hüzün Üçgeni”ne Avrupa’nın Oscar’ından 4 Ödül

Avrupa Film Akademisi tarafından bu yıl 35. kez gerçekleştirilen “Avrupa Film Ödülleri”nde, Altın Palmiye ödüllü yönetmen Ruben Östlund’un TRT ortak yapımı Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness) filmi “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Erkek Oyuncu” olmak üzere toplam dört ödül aldı.

TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni”, Avrupa’nın Oscar’ı olarak bilinen “Avrupa Film Ödülleri”nde “En İyi Film, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Senaryo” dallarında ödül aldı. TRT ortak yapımları 2 yıl üst üste Avrupa’nın Oscar’ında “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerinin sahibi olmuş oldu. Geçtiğimiz yıl da Boşnak yönetmen Jasmila Zbanic’in yönettiği “Quo Vadis, Aida?” Avrupa Film Ödülleri’nde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazanmıştı.

TRT ortak yapımı filmin aldığı ödülleri sosyal medya hesabından kutlayan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “TRT ortak yapımı ‘Hüzün Üçgeni’ Avrupa’nın Oscar’ları olarak bilinen Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senarist ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı. Böylece filmlerimiz iki yıl üst üste Avrupa’nın en iyisi oldu. Film ekibini kutluyorum,” ifadelerini kullandı.

TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” geceden 4 ödülle ayrıldı

Bu yıl 35. kez gerçekleştirilen “Avrupa Film Akademisi” ödül töreni 10 Aralık gecesi İzlanda’nın başkenti Rejkjavik şehrinde düzenlendi. Gecede “En İyi Film” ödülünü kazanan “Hüzün Üçgeni”, yönetmeni ve senaristi Ruben Östlund’a “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” dallarında ödül getirdi. Ayrıca filmde Rus bir milyarderi canlandıran Hırvat Danimarkalı oyuncu Zlatko Buric ise “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödülün sahibi oldu.

Türkiye, İsveç, Fransa, ABD, İngiltere, İsviçre, Yunanistan ortak yapımı “Hüzün Üçgeni”, modellik yapan genç çift Carl ve Yaya’nın milyarder yolcuların bulunduğu süper lüks bir gemiyle çıktığı gezide başından geçenleri anlatıyor. Bir fırtına sonrasında Carl ve Yaya, bir grup milyarder ve geminin temizlikçilerinden biriyle birlikte ıssız bir adada mahsur kalır. “Hüzün Üçgeni”, hiyerarşinin aniden alt üst olduğu, rollerin ve sınıfların tersine döndüğü bir hiciv filmi.

Avrupa Film Ödülleri’nde “Dünya Sinemasına Avrupalı Katkı Ödülü” Elia Suleiman’a verildi

Etkinlikte “Dünya Sinemasına Avrupalı Katkı” ödülü, Filistinli yönetmen Elia Suleiman’a verildi. Elia Suleiman’ın son filmi TRT ortak yapımı “It Must Be Heaven”, 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde yarışmış, “Özel Mansiyon” ve “FIPRESCI” ödüllerini kazanmıştı.

Hüzün Üçgeni “LUX İzleyici Ödülü” adayları arasında

35. Avrupa Film Ödülleri esnasında “2023 LUX İzleyici Ödülü” adayları da açıklandı. TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” filmi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Film Akademisi, Avrupa Komisyonu ve Europa Cinemas iş birliği ile oluşturulan LUX İzleyici Ödülü’ne aday 5 filmden biri oldu. Ödül töreni 14 Haziran 2023’te Strasbourg’da gerçekleşecek.

*****

Önceki

Enes İslamoğlu Resim Sergisi

Sonraki

13 Aralık 2022 Salı Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar