Rauf Tuncer Sergisi “LALEZAR”

Rauf Tuncer Sergisi “LALEZAR”

Haber : Kemal Gönüleri

Ressam Rauf TuncerLALEZAR” Sergisi, 14 Şubat Çarşamba ZKSM-Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açılıyor.

Türkiye’de ve Dünya’nın birçok ülkesinde yaptığı sergiler, ülkemiz ve yurtdışı koleksiyonlardaki eserleriyle tanınan Ressam Rauf Tuncer Şubat’ta yeni sergisiyle ZKSM-Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

Sergi kavram olarak laleler ve temsil ettiği değerlere atıfta bulunulan resimler ile aynı kavram üzerine çalıştığı farklı kompozisyonlardan oluşuyor.

Sergi kapsamında Ressam Rauf Tuncer uzun zamandır üzerinde çalıştığı lale serisi ilk kez Zeytinburnu Kültür Sanat’ta sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergi, 7 Nisan‘a kadar haftanın her günü 10.00 – 24.00 Saatleri arası ZKSM-Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Adres : Temmuz Meydanı, Semiha Şakir Caddesi No:15, Kazlıçeşme/Zeytinburnu

Serginin Küratörü Mehmet Lütfi Şen yaptığı yazılı açıklamada, Rauf Tuncer Sergisi “LALEZAR” hakkında ;

“Sanatta ilerlemenin kısa yolu geçmişten geçer. Sanatçı, içinde bulunduğu geleneğin değerleriyle buluşmalı, hesaplaşmalı ve yepyeni güncel eserini, bir meydan okuma gibi yaratarak geleneğe ve geleceğe eklemlenmelidir. Gelenekle ilişki kurmanın yegâne yolu ona yeni imkânlar katmaktır. Bu, sanatçıyı biricik yapar ve geleceği belirleme lütfunu ona bağışlar.

Ressam Rauf Tuncer üst paragraftaki tanımlamanın öznesi olan sanatçılarımızdandır. Sanat hayatını çağdaş dünyada medeniyetin yeniden inşasına hizalamıştır. Ayrıca yoğun çalışmalarının büyük bölümünde Batı’dan ve Doğu’dan farklı ülkelerin sanatçılarıyla ortak projeler gerçekleştirmiş, birçok medeniyeti yakından tanıma fırsatı bulmuş, bütün birikimini kendi olmaya adamış bir ressamdır.

Dünyanın belli başlı kültürlerini tanıyarak kendi medeniyetinden, kendi tarihinden, kendi şehrinden beslenerek yaptığı eserleriyle resim sanatımızın yaşayan kaynağı olmuştur. Orhun Abideleri’nden Yenisey Yazıtları’na, Selçuklu mimarisinden Osmanlı kaligrafisine, medeniyet deneyimlerini çağdaş dünyanın ilmeğinden süzerek oluşturduğu birçok seri resme imza atmıştır.

Bu eserler ülkemizde ve dünyada yer aldıkları koleksiyonlar aracılığıyla geleceği beslemeye ve belirlemeye devam edecektir.

“Lalezar” projesi Rauf Tuncer’in ilk kez sergilenecek lale serisi çalışmalarından oluşuyor ve bu çalışmalara lalenin temsil ettiği değerlere atıfta bulunmak adına, önceki dönem kaligrafik yorumlar serisinden seçtiğimiz tablolar eşlik ediyor.

Elinizdeki katalogun ve bu katalogda görsellerini gördüğünüz resimlerden oluşan serginin hazırlanmasında ve sizlere ulaşmasında imkânları oluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a, atölyesini ve bir ömürlük sanat birikimini projeye açan ressam dostum Rauf Tuncer’e, yetkin kritik yazısı için Sayın Hasan Yazıcı’ya ve emek veren tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

****

Önceki

Brieflyart Galeri’de Şenol Yorozlu Söyleşisi

Sonraki

12 Şubat 2024 Pazartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar