“Pandemi Psikolojisi ve Sanat”

“Pandemi Psikolojisi ve Sanat”

Haber: Umur Özüer

Marmaris’de Kalimerhaba Derneği tarafından “Corona Kahramanları Onuruna” düzenlenen “Sonsuz Şükran ve Teşekkürler” adlı etkinliklere “Pandemi Psikolojisi ve Sanat” söyleşisi ile konuk olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Pratisyen Hekim Dr. Dilek Pekiner Öztük, “Pandeminin ‘Çi’ enerjimizden çalmasına artık izin vermeyelim” dedi.

“Korona Kahramanları Onuruna / Anısına” Kalimerhaba Derneği tarafından düzenlenen Sonsuz Şükran ve Teşekkürler adlı Etkinliklere “Pandemi Psikolojisi ve Sanat” söyleşisi ile konuk olan Dr. Dilek Pekiner Öztürk Kovit 19 ve türevleri ile ilgili çıkış ve gelişim sürecini anlattıktan sonra; “Ne yaptık pandemide? Evlerimize kapandık, bir çoğumuz yasak korkusuyla ama bir çoğumuz bilinç ile izole olduk toplu yaşamdan. Korktuk, dehşete kapıldık, sevdiklerimiz ve kendi hayatımız için endişe duyduk. Durduk, durduk, durduk, yavaşladık, sakinleştik, düşünmeye başladık. Hapsolduğumuz evlerimizde, güneşin ve nefes almanın önemini kavradık. Yataktan kalkınca artık rahat nefes alabildiğimiz için şükrediyoruz, farkında mıydık daha önce? Ve sağlık çalışanları, yüksek meslek riski, görevi başında hayatını kaybedenler, çok acı günlerdi, hala devam ediyor. Bu aşamada daha da sorumlu olmak zorundayız. Korkuyla değil bilinçle yola devam etmeliyiz.”

HAYAT DA, SANAT DA MESAFEYLE PANDEMİ DE DEVAM EDECEK

“Sorumlu davranmak zorundayız ama hayat da sanat da mesafeyle pandemi önlemlerine uygun şekilde ve yeni değer yargılarıyla devam edecek.

Tek dostumuz ve çıkışımız güzel şeylere odaklanarak enerjimizi yükseltmek. Güzellikler ve duyguyu enerjiye dönüştürmek için sanat” diyorum.

“Çİ” DENEN YAŞAM ENERJİMİZİ ÇALDIRMAYALIM

Korku, öfke, üzüntü, hüzün, kızgınlık gibi duygular bizim “Çi” denen yaşam enerjimizden çalar, vücut direncimizi düşürür. Fizik bedenimizdeki 7 ana çakra yani enerji jeneratörlerimizin dengelerini bozar. İşte bu da hastalıklara davetiye çıkartır. Biz etten-kemikten ibaret bir canlı değiliz bizim bedenimizin hemen dışında bir zihin bedeni, sonra da bir duygu bedenimiz var. Yani bir enerji bedenimiz var. Düşüncelerimiz, duyguya, onlar da maddi deneyimlere dönüşür. Kaygı ve endişe, duygusuna da girersek gerçekleşmiş olarak kapımıza dayanır.

ENERJİMİZİ GÜZELE, SEVGİYE ODAKLIYALIM

Enerjimizi kötüye ve kaygıya değil, güzele sevgiye odaklamalıyız. İşte kurtarıcı, zencefil ve sanat ! Daha çok okuyun, daha çok müzik dinleyin, şarkı söyleyin, dans edin her gün, yaptığınız her işi farkında olup keyifli hale getirin. Zevkle yaptığınız yemekten, güzellikle kurduğunuz sofradan, severek dinlediğiniz müzikten zenginleşecek ruhunuz ve enerji bedeniniz güçlenecek. İşte o zaman virüsler sizin yüksek titreşimli bedeninize uyum sağlayamayacak. Daha çok güzellik ve sanat terapileri, müzik terapileri, dans terapi, kahkaha yogası. Ve evet hayatınıza yogayı katın, özellikle her yaşta her beden yapısında kolayca yapılabilecek, çakralarınızı mükemmelce dengeleyecek olan “Yin” yogayı tavsiye ederim” diyerek hem Kovit 19 Pandemisi’nin gerçeğine hem de önlemlerine dikkat ederek yaşama devam konusunda toplumu, ruhen bedenen güçlü kılacak tavsiyelerde bulundu.

Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde halka açık, pandemi kurallarına uygun (mesafe, maske, hijyen) olarak Mehmet Selçuk Korona Karikatürleri Sergisi, Jeoloji Mühendisi Hakkı Çopuroğlu “Depremle Yaşamak” söyleşisi, Yazar Erdal Kara Animasyon Film Gösterimi Kitap Tanıtımı, Barışı Taşıyan Vapur Kurtuluş Belgesel Film Gösterimi yapıldı. Şair Yazar Levent İnan Moderatörlüğünde gerçekleşen Şiir ve Müzik dinletisinde Şairler (Ayşen Gülez, Gülşiraz Keleş, Hatice Altunay, İhsan Özçolak, İsmail Donanmış, Levent İnan, Nuran Bozdere, Ömer Gümeli, Ömer Koç) birbirinden güzel ve anlamlı şiirlerini, şiir severlerle paylaştılar.

Korona Kahramanları Onuruna/ Anısına Kalimerhaba Derneği tarafından düzenlenen Sonsuz Şükran ve Teşekkürler adlı Etkinlikler 21 Eylül Pazartesi “Dünya Barış Günü”nde Armutalan Kültür Merkezi’nde “Sonsuz Şükran &Teşekkürler Konseri” ve “Ödül Gecesi” ile devam edecek.

*****

Read Previous

Aynur Nusin Sipkati’nin Keçe Sergisi Açıldı

Read Next

7 Eylül 2020 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: