Orhan Umut’un Sergisi “Hemhal” Açılıyor

Orhan Umut’un Sergisi

“Hemhal” Açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, 2020 yılının son sergisinde Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen‘in yaptığı Ressam Orhan Umut’un son dönem eserlerinin yer aldığı “Hemhal” Resim Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Serginin açılışı 15 Aralık 2020 Salı günü saat: 19.00‘da yapılacak.

Orhan Umut‘un “Hemhal” isimli Resim Sergisi 25 Ocak’a kadar Cumartesi Pazar hariç her gün 10.00 – 20.00 arası pandemi kuralları çerçevesinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi‘nde Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Serginin Küratörü Mehmet Lütfi Şen yaptığı yazılı açıklamada ; Orhan Umut‘un “Hemhal” isimli Resim Sergisi için

“Sanatla Hemhal Olmak

Ulaşabildiğimiz mağara duvarlarındaki en eski betimlemelerden güncel sanat işlerine kadar resmin figüratif yönü hep bir adım önde olmuştur. Modern dönem öncesi ressam, sanatçı değil yevmiyeli bir çalışan iken aldığı siparişlerin büyük bölümünü portreler oluşturmuştur. Elbette her medeniyet, meseleye kendi zaviyesinden bakmıştır. Bizim resmimiz için de minyatürden Mehmet Siyah Kalem’e, batılı anlamda resmin ilk döneminden günümüze kadar figür üzerinden okunabilecek bir yol vardır elbette.

Figüratif çalışmalar ilk anda okunması en kolay resimler gibidir. Aslında resmin gücü ilk bakışta görülenin sonrasında saklıdır ve bizim eserle kurabildiğimiz sanatsal ilişkide kendi birikimimize göre resmin okunuşu değişecek ve derinleşecektir. Kısaca sanat eseriyle hemhal olmanın yolu sanatçı, eser ve kendi yaratıcılığımızın terkibinden doğar. Elbette bu durum diğer sanat disiplinleri için de geçerlidir.

Şair Edip Cansever, “Ben Ruhi Bey Nasılım” şiirinde; ilk izlenimde Ruhi Bey’in gözünden insanlara, sonra diğer insanların gözünden de Ruhi Bey’e baktığımızı fark ederiz. Bu bağlamda üç bakış ve bakma tarzının iç içe geçmesi söz konusudur. Ruhi Bey’in kendine bakışı, başkalarına bakışı ve başkalarının ona bakışı gibi temel bir kurguya kendi yaratıcığımızı eklediğimizde sacayak tamamlanır.

Ressam Orhan Umut da resimlerinde bu kurguyu oluşturan ve bunu başarabilen önemli sanatçılarımız arasında. Resimlerinde bize gösterdiğinin dışında bizim ona bakışımızı ve ondan bir deneyim devşirmemizi zorunlu kılıyor. Figürlerin konumlandırılışı, duruşları ve kullanılan renkler izleyiciyi o hikâyenin içine çekiyor. Orhan’ın gözleri kapalı figürlerinde muhataplarının gözünü açacak ilhamlarla yüklü bir yön bulunmaktadır. Bu durum bizleri resmin ve kurgunun bir tamamlayıcısına dönüştürmektedir. Resimlerindeki devamlılık da gelecek eserlerle ilgili bir beklentiyi tetikliyor. Yaklaşık bir yıldır dünyayı etkisi altına alan pandemi, insanların aslında ne kadar da birbiriyle özdeş ve ortak kaygılar güttüğünü bizlere yeniden hatırlattı. İlginize sunduğumuz sergi, bütünlüğü itibari ile birbirimizi anlamaya ve ortak duygularımızla hemhal olmak için kılavuzluk ediyor bizlere.

Pandemi şartları sebebiyle biraradalığın zorlaştığı böylesine bir dönemde kısıtlı ancak oldukça verimli çalışmalar neticesinde ortaya çıkardığımız “Hemhal” sergi projesinde birlikte çalışma imkânı bulduğumuz Sevgili Orhan Umut’a, yetkin kritik yazısı için Kemal Arıkan’a, serginin siz değerli ziyaretçilere ulaşmasında gerekli tüm imkânları sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a ve bu süreç içerisinde özveri ve gayretleri ile emek sarf eden dostlarıma teşekkür ederim.” dedi.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Adres : 15 Temmuz Meydanı Semiha Şakir Caddesi No:15 Zeytinburnu

*****

Önceki

Grip’in Garip Hallerine Sanatsal Dokunuş

Sonraki

15 Aralık 2020 Salı Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar