“KAYGAN” Od’A-Ouvroir d’Art’ta

 “KAYGAN” Od’A-Ouvroir d’Art’ta

Haber : Kemal Gönüleri

  • “Kaygan” konseptli karma sergi, 17 Şubat’ta Od’A-Ouvroir d’Art’ta sanatseverlerle buluşuyor.
  • Sergi 22 Mart’a kadar Pazartesiden cumartesine çarşamba hariç her gün 09.00- 18.00 saatleri arasında açık olacak.

Bubi, İsmet Doğan, Bedri Baykam, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Mehmet Kavukçu gibi büyük sanatçıların eserlerinin yer aldığı “Kaygan” konseptli karma sergi, 17 Şubat – 22 Mart tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’nin atölye, sergi ve konferans mekanı Od’A-Ouvroir d’Art’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Yedi çağdaş sanatçıyı bir araya getiren “Kaygan” Karma Sergisi’ne Bedri Baykam, Bubi, İsmet Doğan, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Sibel Erkan, Melik İskender ve Mehmet Kavukçu katılıyor. Sergi, Sainte Pulchérie Lisesi‘nin Beyoğlu’ndaki sanat galerisi Od’A-Ouvroir d’Art’ta 22 Mart 2017 tarihine kadar ziyarete açık olacak. 

Sergiye adını veren “Kaygan”; sözde ahlaki biçimde dünyayı iyileştirmek için kullanılan ayrıcalıklı bir alandır. ‘Kaygan’ kelimesinin kelime anlamlarından bazıları; ıslak veya düz olduğundan kaydırıcı özelliği bulunur, güvenilmez, kayan, zor anlaşılır, akılda kalıcı olmayan, hatırlaması zor şeklinde ifade ediliyor.

Hiçleştirilmiş bir zamandır “Kaygan”

İnsan kendi iradesiyle kurtuluşa kavuşacaktır. Her şey bilinçle anlam kazanır, bilincin en temel anlamı ise farkındalıktır. Kayıtsız kalmadığımız halde kayıtsız gibi yapılsa da kayıtsızlığın farkındalığı onu çekici kılar. Çünkü tutku yerine hiçbir şeyi koyamazsınız. Özgür düşünmek ise zihinsel özgürlük anlamına gelmez. Düşünme yetimiz buna uygun olmayabilir. Hiçliğin hükümsüzlüğünün olduğu yerde eleştirel bir yargı söz konusu değildir. Sanal bir tiyatronun büyük gösterisine katılmış oyuncunun, yüksek sesle ağzından çıkan kelimelere sığınmış ve endişeli şekilde titreyen bir çocuğun solgun ve şaşkın, korkmuş ve terden sırılsıklam olmuş meraklı bir psikopat yüzü gibi Sisifos’un sahnesindeyiz. Bir taraftan savaşırken diğer taraftan ürememizi emreden kurumsal sistemlerin mantığı da kaygandır.

Sonsuz mutluluğa nasıl ulaşılabilir? Bir şekilde zirveye ulaşıncaya kadar sürekli kayarak mı? Mantıksal düzene karşı mantık dışı yeni bir düzen, tüm değerlerin içi boşaltılarak anlamları değiştirilmiş, hiçleştirilmiş bir zamandır ‘Kaygan’.

Serginin katalog sponsorluğu Kişisel Gelişim Online, katalog grafik tasarım sponsorluğu ise Serkan İskender tarafından üstlenildi.
Galeri Od’A-Ouvroir  ; Pazartesiden cumartesine çarşamba hariç her gün 09.00- 18.00 saatleri arasında açık.
Adres: Çukurluçeşme Sok. No : 7 Küçükparmakkapı / Beyoğlu – İstanbul

*****

Read Previous

Türk-Fransız ortak sergisi Paris’te açılacak

Read Next

17 Şubat Cuma GÜNÜN KONSERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: