Francesca Biondi’nin Sergisi Artizan Sanat’ta

Francesca Biondi’nin Sergisi

Artizan Sanat’ta

Haber : Kemal Gönüleri

Beyoğlu Belediyesi Artizan Sanat, Francesca Biondi’nin Doğuya Doğru sergisine ev sahipliği yapıyor.

Serginin açılış kokteyli, Sanatçı Francesca Biondi ile yapılacak olan Sanatçı Konuşması ile, 6 Ocak 2024 Cumartesi günü Saat:16.00‘da yapılacak.

Sergi, 20 Ocak‘a kadar Sanatseverler tarafından Artizan Sanat‘ta ziyaret edilebilecek.

Artizan Sanat

Adres : Mis Sokak No: 3 Beyoğlu

Artizan Sanat tarafından yapılan yazılı açıklama da; Francesca Biondi’nin Doğuya Doğru sergisi için ;

Beyoğlu Belediyesi Artizan Sanat’ın 2024 yılı ilk etkinliği, İtalyan sanatçı Francesca Biondi’nin Doğuya Doğru sergisi olacak.

Proje sanatçının Asya’ya tek başına ve yaptığı yolculuğun hikâyesini anlatan gezici bir sergi. Amaç varış yeri değil yön. Mart 2018’den Ocak 2020’ye kadar yaklaşık iki yıl süren seyahat Türkiye, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Çin, Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Myanmar, Hindistan, Nepal ve Pakistan’la birlikte 15 ülkeyi kapsadı.

Sanatçı doğduğu yer olan Güney İtalya ile doğu arasındaki kültürel boşlukları ve peyzaj özelliklerini daha iyi anlamak için yolculuğa çıkmaya karar verdi. Toplumsal yaşam geleneklerinin ve doğayla saygılı ilişkinin hâlâ var olduğu, otantik ve ticari veya turistik amaçlarla yapay olmayan yerler arıyordu ve hala arıyor.

Biondi bu yolculuğunu resim üzerinden anlatıyor. Çünkü resim, anılarının bilinçli ve bilinçdışı içeriğini işleyip iletmesini, sanatın evrensel dili sayesinde hikayesini herkesle paylaşabilmesini sağlıyor. İstediği tasvir ettiği konuların sembol ve renklerini gözlemleyerek karşılaştığı mekanları hayal etme konusunda geniş bir imkân sunmak. Amaç ziyaretçilerin resimleri yapılan, günlük yaşamlarında anlatılan yerleri ve kişileri keşfetmesi, tanımış hissine kapılması.

Sanatçının gezici sergi projesi, İtalya’daki ilk performansından sonra, Doğu ile Batı arasındaki bağlantıları keşfetmeye devam etmek için şimdi Asya’da devam ediyor. Sergi boyunca yapılacak Sanatçı Konuşmalarının amacı bu bağlantıları keşfedebilmek, yerel halkın katkılarından ve siz katılımcıların izlenim ve meraklarından yola çıkarak seyahat deneyimine ilişkin ilham vermektir.
Francesca başkalarıyla tanışmak, dünyaya ve kendisine dair bakış açısını genişletme fırsatı sunan bu projeyi kendisi için değerli bir hediye olarak görüyor ve bu yolculuğu izleyicilerle birlikte yaşamayı diliyor.” denildi.

***

Önceki

“Seni Gidi Beni” Beylükdüzü’nde

Sonraki

6 Ocak 2024 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar