Faize Bostan’ın Sergisi HGC Art Gallery’de

Faize Bostan’ın Sergisi HGC Art Gallery’de

Haber : Erol Ünal

  • Bodrumda sanata yön veren HGC Art Gallery, İzmir’den Faize Bostan’ın Özgün BaskıResim Sergisine ev sahipliği yapıyor.
  • Özgün BaskıResim Sergisi’nin açılış kokteyli HGC Art Gallery’de 11 Ağustos Cuma günü saat : 18:30’da  yapılacak.

Türkiye’de Özgün BaskıResim tekniğiyle çalışan çok az isimden biri olan Faize Bostan‘ın eserleri HGC Art Gallery’de Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Özgünbaskı sanatının bilinen en eski tekniği olan BaskıResim tekniğinde önce kütüğe desen sanatçı tarafından çizilir. Bir rölyef baskı niteliği taşıyan bu teknikte kağıda aktarılması istenen desen yüksekte bırakılır, baskıda çıkması istenmeyen kısımlar oyulur.  Yüksekte kalan bölümlere özel baskı boyaları merdane ile sürülmesinden sonra, kalıp üzerine kağıt konulup, bir pres yardımıyla boyanın kağıda aktarılması ile baskı yapılır.

Faize Bostan çoğunlukla ağaç baskı şimdi de kolografi tekniğiyle baskı yapıyor. Özel bir çalışmayla kağıda yapılan baskıyla ortaya çıkan çalışmadan oluşan bu sergi Pazartesi günleri hariç 14:00-18:30 saatleri arasında Bodrum Dereköydeki HGC Art Galery‘de 21 Ağustos‘a kadar görülebilir.

1956 Susurluk doğumlu Faize Bostan Buca Eğitim Fakültesi Resim bölümününden 1977’de mezun oldu. Aynı okulda 1995’de lisans eğimini tamamladı. 25 yıl SimavLisesi, Burhaniye Lisesi, Bandırma Ortaokulu ve İzmir Piyale İlk Öğretim Okulunda Resim Öğretmeliği yaptı. 2002-2010 yılları arasında Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezinde sanat eğitmeni olarak çalıştı. Sanatçı İzmir Resim Heykel Müzesi Baskı Sanatları Atölyesinde özgün baskı resim çalışmalarına devam etmektedir.

2012’de Kuşadası Kale Seramik Sanat Galerisi’nde,  İzmir Alsancak Aphrodisias Sanat Merkezinde, 2016’da İzmir  Resim Heykel Müzesi Galerisinde, 2017’de Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sergi Salonunda ve Edremit Belediyesi Sıdıka Erke Müzesi Sergi Salonunda Kişisel Sergiler açtı. 2011’de Izmir Turgut Pura Vakfı 30. Resim ve Heykel Yarışmasında, Ankara 11. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında, 2012’de Ankara 12. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında, Izmir Nazim Hikmet Kültür ve Dayanışma Derneği Ulusal Resim Yarışmasında, Brasil-Imprima 2012 International Gravura Sobral’da, Serbia-Picasso Inspiration-Knjazevac-Bor-Zajecar’da, 2013’de Serbia-Picasso Inspiration-Knjazevac-Bor-Zajecar’da, 12. Bienal International de Gravat Josep de Riberia Valencia’da, 2014’de Ankara 14. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında, International Exlibris Compettion Varna’da, 2015’de 36. DYO Resim Yarışmasında, Varna 18. International  Prints Biennal’de, 2016’da Ankara 16. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında, İstanbul 5. RHMD Uluslararası Özgün Baskı Biannale’de, Kyoto 7. Kiwa Uluslararası Özgün Baskı Biennale’de, Quangzhou Mini Prints Biennale China’de, 73. Devlet Resim ve Heykel Yarışması adlı yarışmalarda sergileme hakkı kazandı.

*****

Önceki

10AğustosPerşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

11 Ağustos Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar