Ertuğrul Akyüz “Eden Blur” ile Piramid Sanat’ta

Ertuğrul Akyüz “Eden Blur” ile

Piramid Sanat’ta

Haber : Kemal Gönüleri

Ünlü Sanatçı Ertuğrul Akyüz’ün  “Eden Blur” isimli kişisel sergisi, 20 Ocak 2022 Perşembe günü Piramid Sanat’ta Sanatçıların beğenisine sunulacak.

Serginin Küratörü Sinan Eren Erk yaptığı yazılı açıklamada Ertuğrul Akyüz’ün kişisel sergisi “Eden Blur” hakkında;

“Gözlerimizin önünde yapay ufka doğru uzayıp giden perspektif, çapraşık dalları ve yapraklarıyla ahtapotları andıran bitkileri, kimi zaman bir arabayı, bir yol tabelasını, bir binayı veya onun -geri kalanının nereye kadar devam ettiğini asla bilemediğimiz- bir kısmını içine hapsediyor. Her yere benzeyen ama aynı zamanda hiçbir yeri andırmayan mekânlar bunlar. Bir zamanlar bastırılmış, kimliksizleştirilmiş, törpülenmiş, ifadesi sakatlanmış, toplumun sözde “yüce iyiliği” için ruhunu bir başkasının eline teslim etmiş belirsizliğin manzaraları.”

Eden Blur serisiyle Akyüz, insan ile doğa ilişkisini geri kazanım ve yeniden oluşum sürecindeki Çernobil bölgesi gözlemleri üzerinden irdeliyor. Felaket sonrası terkedilen bölge doğasının ‘yapıbozumu’ izdüşümlerini taşıyan sergide eserlerle birlikte kalıplarını da görmek, teknik, kök ve öncül takibi yapmak mümkün.

Serginin küratörü Sinan Eren Erk serginin çerçevesini “Ertuğrul Akyüz Eden Blur adını verdiği bu sergide, tarihin en büyük felaketlerinden birini temel alarak insan ve doğa arasındaki sorunlu ilişkiyi yeniden tanımlıyor. İnsanın güç istencinin sınırlarını, sahip olma takıntısını ve dönüp dolaşıp sonunda kendine zarar veren umursamazlığını, akıbetini yıllar sonra bizzat gidip gördüğü, burnumuzun dibindeki bir trajedinin izlerinde arıyor. Sanatçı, bu seriyi oluşturan tüm eserlerinde, insanın kendine yenilerek, heyecan ve hırsla ortaya attığı büyük vaatlerin kırılganlığını; doğanın sakin, aceleden uzak ve tarafsız bilgeliğiyle karşı karşıya getiriyor.” ifadeleriyle özetliyor.” dedi.

Ertuğrul Akyüz’ün “Eden Blur” isimli kişisel sergisi, 28 Şubat’a kadar Piramid Sanat’ta Sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Piramid Sanat

Adrees : Feridiye Caddesi No: 23 Taksim

*****

Önceki

20 Ocak 2022 Perşembe Tiyatro Rehberi

Sonraki

“Adalet, Sizsiniz” Oyunu Beğenildi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar