Bodrum’a 2 Yeni Sergi Salonu daha

Bodrum’a

2 Yeni Sergi Salonu daha

Haber : Erol Ünal

  • I. Artemisia ve Mausolos sergi salonlarında Tomur Atagök, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Yavuz Tanyeli, İrfan Aydın ve Nezih Çavuşoğlu’nun eserlerinin yer aldığı “Karma” sergisi açıldı.
  • Sergi 29 Ağustos gününe kadar her gün 13.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

I. Artemisia ve Mausolos Sergi Salonları Açıldı

Bodrum Çarşı Mahallesi Cumhuriyet Caddesi ve Hilmi Uran Meydanı’nda bulunan iki belediye mülkü bundan sonra sergi salonu olarak hizmet verecek.

I. Artemisia ve Mausolos sergi salonlarında Tomur Atagök, İbrahim Örs, Hanefi Yeter, Yavuz Tanyeli, İrfan Aydın ve Nezih Çavuşoğlu‘nun eserlerinin yer aldığı “Karma” sergisi açıldı. Sergi 29 Ağustos gününe kadar her gün 13.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

  • I. Artemisia Sergi Salonu

Adres : Cumhuriyet Caddesi (Barlar Sokağı) No:28 Bodrum

  • Mausolos Sergi Salonu

Adres : Hilmi Uran Meydanı No: 11 Bodrum

Yeni açılacak olan sergi salonları sergi açmak isteyen kişi ve kurumlara da tahsis edilecek.

I. Artemisia Kimdir?

Lidya krallığına son veren Persler M.Ö. 546 yılından itibaren kıyıdaki kentleri ele geçirmişler, kentler Pers yanlıları ve Yunanistan yanlıları olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Halikarnassos gibi kimi kentler de Perslerin tarafına geçmişlerdi. O sıralar Halikarnassos’un yönetiminde I. Artemisia vardı. Artemisia güzelliği yanında cesareti ve yiğitliğiyle tanınıyordu. Babası Halikarnassoslu Lygdamis, annesi Giritli olan Artemisia’nın kocası yeni ölmüştü. Oğlu da çok küçük olduğu için krallığı o yönetmeye başlamıştı.

Mausolos Kimdir?

Mausolos Karya bölgesinin Pers hükümdarına bağlı olmakla birlikte daha çok bağımsız bir kral gibi hareket etmiştir. Daha çok eşi tarafından kendisi için yaptırılan ve Dünyanın 7 harikası’ndan biri olan Halikarnas Mozolesi ile bilinir. Mausolos Lidya satraplığından koparatıp Karya satraplığını ele geçirmiştir. Bu dönemde Hekatomnos’un tam 100 parçalık dönemine göre oldukça büyük bir donanması bulunmaktaydı. Maussollos büyük bir inşa programını başlatarak Kayra’da yeni kentler kurmuş, anıtlar inşa etmiş ve bölgeyi tarihi boyunca ulaştığı en yüksek kültürel, maddi ve politik güce kavuşturmuştur. Maussolos Büyük Kral ile arasını her zaman iyi tutmuş ve ona sadık gözükerek başına buyruk bir kral gibi ülkesini yönetmiştir.

*****

Önceki

Nermin Gül & “Hani Yapamazdım!”

Sonraki

En Eski ve Eski Bayramlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar