Bodrum Kaleiçinde Bir Tenor Aranıyor

Haber: Erol Ünal

Bodrum Kaleiçi Etkinlikleri 19 Temmuz Pazar akşamı saat: 21:00’de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin Ken Ludwig’in yazdığı “Bir Tenor Aranıyor”  ile devam ediyor.

Müzikallerin Oscar‘ı olarak bilinen Tony Ödülleri de dahil olmak üzere birçok ödül alan Ken Ludwig‘in eğlenceli müzikali “Bir tenor aranıyor” müzikali Verdi’nin “Otello” operasını seslendirmek için gelen ünlü tenor Tito Merelli‘nin başından geçen komik olaylar silsilesinin anlatılıyor. Müzikal baştan sona otel odasında cereyan ediyor.

Müzikalde zevk ve sefaya düşkünlüğüyle bilinen ünlü tenor Merelli‘nin eşi Maria ile arasının bozulmasının çok uzun sürmemesi ele alınıyor.

Yediği yemeklerden de midesi bozulan Tito Merelli‘nin içtiği ilaçların ağır gelmesiyle temsile çıkamaması ve yerine başrolü oynamak üzere yeteneği keşfedilmeyen Max’ın çıkması konu alınan müzikal, Türkçe sahneye konulan önemli eserlerin başında yer alıyor.

KONUSU

Cleveland Grand Opera Topluluğu, Verdinin ‘Otello’ operasını sahneleyecektir. Tiyatronun yöneticisi Henry Saunders, daha fazla izleyici çekebilmek amacıyla ünlü tenor Tito Merelli ile anlaşmış, oldukça yüksek fiyattan tüm biletler satılmış, temsil ve sonrasında otelde yapılacak kokteyl için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır… Tito Merelli, o gün öğle saatlerinde başlayacak genel prova ve aynı akşam yapılacak prömiyer için büyük bir heyecanla beklemektedir. Bu temsil, ünlü tenorun Amerika’daki ilk temsili olacaktır. Saunders’in kızı Maggie ile yardımcısı ve topluluğun her işine bakan Max, bu bekleyişi, büyük bir otelin Tito Merelli için ayrılan lüks odasında sürdürmektedirler. Az sonra Saunders da odaya gelir. Tito geç kalmış, endişeler başlamıştır. Çalan telefon operada çıkan sorunlardan ilkinin habercisidir… Otel odasındaki gerginlik iyiden iyiye arttığında bu kez telefon iyi bir haber için çalar. Tito Merelli otele gelmiştir. Ancak, yalnız geleceği sanılan ünlü tenor, eşi Maria ve bir dizi sürprizi de beraberinde getirmiştir. Saunders ve Max’in her şeyi yoluna koyma çabalarına karşılık, Saunders’in kızı Maggie, Cleveland Grand Opera’nın sopranosu Diana, Opera Derneği Başkanı Julia ve otelin Bellboy’unun sürprizlerinin de katkısıyla ortalık iyiden iyiye karışır. Aşk, dostluk, zaaf, çıkar ilişkileri, kıskançlıklar ve yanlış anlamaların tempolu koşuşturmasında komik olaylar hızla birbirini izlemeye başlar…

Bodrum Kaleiçi Konserleri 21-22 Temmuz Salı-Çarşamba geceleri Samsun Devlet Opera ve Balesinin sahneye koyduğu ve Müziğini Melih Kibar’ın yaptığı Hisseli Harikalar Kumpanyası  ile devam edecek.

*****

Önceki

Huysuz Virjin Yaşamını Kaybetti

Sonraki

“12 Punto TRT Senaryo Günleri”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar