76. Adalı Ressamlar Sergisi Açılıyor

76. Adalı Ressamlar Sergisi Açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi‘nin 76‘ncisi 21 Ağustos 2020 ila 3 Eylül 2020 tarihleri arasında iki bölüm halinde Adalar Kültür Derneği Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

34 ressamın katıldığı bu yılki Serginin birinci bölümü 21 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’de düzenlenen kokteylle ; İkinci Bölümü ise 28 Ağustos Cumartesi günü Adalar Kültür Derneği Sergi Salonu‘nda açılacak.

21 Ağustos’ta açılacak olan 1.Bölümde Yer alan Sanatçılar ;

Ayla Akyol, Aynur Yıldırım , Ayşenur özsankur , Azniv Çoban , Beyza Bayraktaroğlu , Emine Verim Eskiköy , Fevziye Özmen , Güler Dikme , Gülnaz Tezcan, Güngör Bilgin, Haygan Kılıçcan , İlknur Altun, Liz Sezer , Mari Kavafyan, Nazan Akpınar , Nazire Atakoğlu Argeşo , Nihal Güres , Nur Ulubil, Sevgi İlker , Taki Atlamazoğlu , Vivi Beskinazi

28 Ağustos’ta açılacak olan 2.Bölümde Yer alan Sanatçılar ;

Ani Dikici, Gülhan, Hayati Ferdi Kocal, Hrasun Sergio, Hüsnü Çoruk, Karin Cincioğlu , Leyla Sayın , Meral Ağar – enstalasyon , Mine Alkan, Mustafa Gürgüler, Nino Varon, Nuran Eti, Pınar Akış Gürsel , Serap Akalın , Serap Kolabaş , Shant Alex Haviters , Serdar Taşdan , Sevtap Güngör , Simay Bodur , Tülin Kaya, Ümmet Karaca , Koray Gelişen

Adalı Çocuk Ressamları’n eserleri de bu yılda 21 Ağustos 2020 ila 3 Eylül 2020 tarihleri arasında sergide yer alacak. Katılan Çocuk Ressamların isimleri ise şöyledir;

Mila Tuncel, Kayla Tuncel , Ela Almelek, Nilsu Budakoğlu , Daniela Yakar , Ronit Sümer , Yael Derkazez, Yael Bilmen, Nomi Kastoryano , Beliz Burla , Valeri Dalva, Ella Yahya, Joslin İstiroti, Cina Berkün , Milen Sümer , İrem Aysel Aykovan

Adalar Kültür Derneği Sergi Salonu

Adres : Çınar Meydanı No:86 Büyükada / İstanbul

76 YILLIK SERGİNİN TARİHÇESİ

Portre ve natürmortlarıyla olduğu kadar peyzajları ile de tanınan İbrahim Çallı, Mehmet Ali Laga, Ayetullah Sumer, Şeref Akdik, İlhami Demirci, Hamit Görele ve Kemal Zeren gibi Türk resim sanatının usta hocalarının Adaların romantik ve lirik doğasından ve yaşam tarzından etkilenmeleri kaçınılmazdı. İşte bu sanatçıların, Adaları mesken tutmaları, 40’lı yılların ortalarından itibaren başlar ve Adalar’ın eşsiz doğasında yaptıkları çalışmalarını sergilemek, sanatseverlerin beğenisine sunmak ihtiyacı doğal olarak meydana çıkar.

Adalar’da o zamanlar sergi salonu olmadığından, Splendid Oteli sahipleri ressamlara kucak açar, otelin deniz tarafında bulunan ahşap pavyon, sergi salonu olarak işlev kazanır. 1946 Ağustos’undan itibaren her yaz o küçük mekânda birbirinden değerli eserler sergilenir. Bu sergilere daha sonraları Zeki Faik İzer, Sabri Berkel, Erdal Alantar, Hüseyin Bilişik, Kristin Saleri, Hasan Kavruk gibi sanatçıların yanı sıra Adalar’ın yerli halkından Pindaros Platonidis, Mıgır Ardan gibi bazı ressamlar da katılır. 60’lı yıllara gelindiğinde, yaz sergilerine katılım talebi ve ilgi arttığından, yeni bir mekân arayışına geçilir.

Bu sefer Anadolu Kulübü’nün yeni otel binasının alt kat salonları bu sergilere tahsis edilir. Ayetullah Sumer, Nevzat Kasman, Kemal Zeren gibi ressamlardan oluşan tertip komitesinin düzenlediği sergiler, Kulüp İdare Heyeti’nin de isteği doğrultusunda geleneksel hale gelir.

Daha sonraki yıllarda bayrağı tek başına devralan Türkân Kıran olur ve 2000’li yılların başına kadar her yaz “Adalı Ressamlar” sergilerini düzenlemeyi başarıyla sürdürür. Kısa bir dönem Ferruh Ertürk gözetiminde gerçekleşen bu sergiler, 2005 – 2010 yılları arasında Kulüp İdaresi’nin isteği doğrultusunda Güzel Sanatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Akpınar ve Akyol Sanatevi sahibesi Ayla Akyol ile Anadolu Kulübü yöneticilerinden meydana gelen sergi komitesi tarafından düzenlenir.

2011 yazında tertiplenen 50. Adalı Ressamlar Sergisi (Kulüp’teki başlangıç 1960 yılına göre), o dönemde Anadolu Kulübü Halkla İlişkiler Müdiresi olan Oya İslimyeli’nin özverili çalışmaları ve katkılarıyla bir kez daha gerçekleşir. Bu tarihten sonra Kulüp İdaresi’nin aldığı karar sonucunda sergilerin Anadolu Kulübü bünyesinde yapılamayacağı anlaşılır.

Ressamların yeni mekân arayışı içerisinde olduğu bu dönemde, Adalar Kültür Derneği’nin, sergi salonunu Adalı Ressamlara açmasıyla, 2012 yılından bu yana “Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi” Adalar Kültür Derneği tarafından düzenlenmeye başlar ve günümüzde de bu sergiler başarıyla devam etmektedir.

*****

Read Previous

18 Ağustos 2021 Çarşamba Elmaz Kocadon ile Söyleşi ve İmza Günü

Read Next

Gülhan’ın Yeni Sergisi Büyükada’da Açılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: