Bursa Pınar Köksal Bestelerine Doydu

Bursa Pınar Köksal Bestelerine Doydu

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Beze Group

  • Pet Holding’in desteğiyle Türk – Japon Dostluk Konseri Bursa’da yapıldı
  • Pınar Köksal Besteleri, Türk-Japon Dostluk Konserleri Kapsamında Bursalı Sanatseverlerle Buluştu

Bursa Flarmoni Derneği Başkanı Sanayici İşadamı Ömer Kızıl, Başkan Yrd. Mehdi Kamruz,  Pet Holding Başkan Yrd. Zeynep Köksal Yaykıran ve ilgililerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen  “Türk – Japon Dostluk Konseri”  Bursalılardan büyük beğeni aldı.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Şef Ender Sakpınar yönetiminde önce Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi ile Japon ezgilerine eşlik etti. Daha sonra ünlü kanun üstadı Dr.Halil Altınköprü ve Atsuko Suetomi,  Besteci Pınar Köksal’ın “Esinti” adlı Kürdi Saz Eserini seslendirdiler. “Esinti”  Bursalı müzikseverlerden büyük alkış aldı.

Halil Altınköprü (Kanun),Hakan Aysev(Tenor),Pınar Köksal ( Besteci),Feryal Türkoğlu(Soprano) , Ender Sakpınar (Şef)

Konserin ikinci bölümünde ise Pınar Köksal’ın  çok sesli Türk Sanat Müziği besteleri Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Ender Sakpınar yönetiminde, kanun üstadı  Dr.Halil Altınköprü, tenor Hakan Aysev ve soprano Feryal Türkoğlu tarafından yorumlandı.

Konser sonunda Besteci Pınar Köksal alkışlarla sahneye davet edildi. Seyircilerin yoğun isteği üzerine güftesi Naci Ünver’e ait Kürdi Fantezi makamındaki çok sevilen bestesi “Öp Beni”yi sanatçılarla birlikte seslendirdi.

Gökçe Özler , Pınar Köksal ,Zeynep Köksal Yaykıran , Ömer Kızıl , Mehdi Kamruz

“Türk – Japon Dostluk Konseri” ne Ankara’dan Pet Holding Şirketleri Genel Müdürleri ve eşleri, Ali Ak ve eşi Sezen Ak, Cüneyt Şapçıoğlu ve eşi Şule Şapçıoğlu, Türk- Japon Vakfı Başkanı TC Merkez Bankası önceki Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar ve eşi, ayrıca İstanbul’dan Pınar Köksal’ın eczacı gençlik arkadaşları katıldı.

Mehdi Kamruz , Zeynep Köksal Yaykıran , Ömer Kızıl , Pınar Köksal , Ender Sakpınar , Atsuko Suetomi (Koto) , Feryal Türkoğlu (Soprano) , Hakan Aysev(Tenor) , Halil Altınköprü (Kanun) , Ömer Kızıl

Konser sonrası; Bursa Flarmoni Derneği Başkanı Ömer Kızıl’ın ev sahipliğinde Bursalı müzikseverlerin katılımı ile büyük bir kutlama yemeği yapıldı.

Ömer Kızıl , Gökçe Özler , Pınar Köksal , Mehdi Kamruz

Besteci Pınar Köksal, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Gökçe Özler’e eserlerini başarıyla yorumladıkları için özel bir çini büst ile teşekkür etti. Sponsor firma Pet Holding’in Başkan Yrd. Zeynep Köksal Yaykıran da yemekte bir konuşma yaparak Pet Holding’in sanata ve gençlere desteğinin süreceğini belirtti.

Pınar Köksal Kimdir?

Ankara merkezli faaliyetlerini 1974 yılından bugüne sürdüren  Pet Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi olan Pınar Köksal, TRT’de en çok bestesi olan üçüncü kadın bestekârdır. Lavta çalan Köksal’ın 94’ü  TRT Repertuarında yer alan 122 bestesi vardır. 25 tanesi Bujor Hoinic tarafından çok sesli müziğe uyarlanmıştır. Türkiye’de ilk defa Pınar Köksal’ın Türk Müziği tarzındaki besteleri çok sesli olarak  Aralık 2003’te şef Bujor Hoinic yönetiminde Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Devlet Opera ve Balesi’nin Gürçil Çeliktaş yönetiminde sahneye koyduğu“Opera Kabare” adlı müzikal fantezide eserleri yer almış, ayrıca İstanbul ve İzmir Senfoni Orkestraları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve sanatçıları da eserlerini seslendirmiştir. Bunun yanı sıra Jandarma Bandosu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası Bandosu tarafından besteleri icra edilmiştir. 18 Mart 2016,”Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri”nde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 25 Mart 2016, “Türk-Japon Dostluk Konseri”nde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde şef  Ender Sakpınar, soprano Feryal Türkoğlu ve tenor Hakan Aysev tarafından eserleri icra edilmiştir. Ayrıca Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi ve kanun sanatçısı Göksel Baktagir “Esinti” adlı eserini yorumlamışlardır. 2000 yılında “İçimdeki Duygular”, 2005 yılında “Duygu Pınarı”, 2010 yılında da  “Aşk Senfonisi” isimli albümleri müzik marketlerde yerini almıştır. Şubat 2004 ve Mayıs 2010’da “Doğanın Coşkusu I” ve “Doğanın Coşkusu II” isimli kişisel fotoğraf sergilerini Ankara’da açmıştır. İşkadını ve Besteci Pınar Köksal  sanata ve kültüre verdiği katkılardan dolayı SAKÜDER (Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği) tarafından 15 Ocak 2015 tarihinde onur ödülüne  layık görüldü.

*****

Önceki

15 Mart ÇARŞAMBA GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Ustalardan Anadolu Fotoğrafları Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar