22 Şubat Çarşamba GÜNÜN KONSERİ

22 Şubat 2017 Çarşamba

GÜNÜN KONSERİ

Hazırlayan : Kemasl Gönüleri

İ S T A N B U L

Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu Konseri

“Yesâri Asım Arsoy Şarkıları” “Hisarlı Kız”

Topluluk Şefi: R. Hakan Talu

Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu, bu konserinde konserinde Türk Müziği’nin çok özel bir bestekârı olan Yesâri Asım Arsoy’un şarkılarını seslendiriyor. Bir İstanbul aşığı ve İstanbul hakkında en çok eser vermiş bestekâr olan Yesâri Asım Arsoy 6 Ağustos 1896’da bugün Yunanistan sınırları içinde olan Drama’da doğmuş, 18 Ocak 1992’de İstanbul’da vefat etmiştir.
Yesâri Asım Arsoy tahsil hayatı, ailesi ile Adapazarı’na göç edişi, işgal yıllarında Milli Mücadele’ye katkısı, musıkide kendi kendini yetiştirmesi, şarkılarının çoğunun güftelerini kendisi yazması, Ud’u sol elle çaldığı için Yesari lakabı ile tanınması gibi konularla müzik tarihimizin kendine has, eski tabirle “nev-i şâhsına münhasır” şahsiyetlerinden biridir. İlk eserini 1929 yılında besteleyen, 1930’lardan itibaren plaklar doldurmaya başlayan Yesâri Asım’ın şarkıları her devirde çok sevilmiş, gerek radyoda gerekse diğer müzik çevlerinde zevkle okunmuş ve dinlenmiştir.
Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu saz ve ses sanatçıları konserde bestekârın hepsi birbirinden güzel ,unutulmayan ve çok meşhur olan şarkılarından “Hisarlı kız”, “Sazlar çalınır Çamlıca’nın bahçelerinde”, “Çalıkuşu”, “Adalardan bir yar gelir bizlere”, “Biz Heybeli’de mehtaba çıkardık”, “Ömrümce o saf aşkını kalbimde yaşatsam” gibi bazılarını seslendirecektir.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu – Saat:20.00-21.00

Adres: Darülbedayi Caddesi Harbiye

*****

Read Previous

ANTALYA & KARACAÖREN BARAJI

Read Next

Çağdaş ve Geleneksel Sanat Sergisi CRR’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: