Yılın En İyileri Ödüllerini Aldılar

Yılın En İyileri Ödüllerini Aldılar

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklanan 2017 TEB Ödülleri, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
  • TEB Özel Ödülü Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na, Yılın Oyunu Ödülü “Godot’yu Beklerken” oyununa, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü Tilbe Saran ve Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Tolga İskit’e, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü Murat Mahmutyazıcıoğlu’na verildi.
  • 2017 TEB Onur Ödülü, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenleri temsilen Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirleyip 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladığı ödüller, 21 Nisan Cuma günü Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Bu yıl 26. kez düzenlenen ve sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği TEB Ödülleri töreni, Gülriz Sururi, Dilek Türker, Tijen Par, Tilbe Saran, Şahika Tekand, Selçuk Borak, Nergis Öztürk, Serhan Süsler ve Onur Şenay’ın yanı sıra Yeni ANA Dergisi Sahibi Şaheste Günday ve İstanbul Sanat Magazin İmtiyaz Sahibi Kemal Gönüleri‘nin de aralarında bulunduğu geniş bir kitleyi Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde buluşturdu.

TEB 2017 Onur Ödülü, barış için girişimlerinden dolayı Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Dr. Elif Çongur, Araştırma Görevlileri Ceren Özcan ve Şamil Yılmaz’ı temsilen yine üniversiteden bu gerekçeyle koparılan Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.

TEB Özel Ödülü, “Şatonun Altında” performansıyla Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na, Yılın Oyunu Ödülü, Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”e, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran’a ve Tiyatro iN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit’e, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat Mahmutyazıcıoğlu’na verildi.

Gölge Tiyatro‘sunun önde gelen isimlerinden Cengiz Özek ‘in; çok önemli bir kültür mirası olan Türk gölge oyunu Karagöz ile ilgili küçük oyunu ilgi ile izlendi. Proğramı sonunda Cengiz Özek‘e de bir teşekkür plaketi verildi.

TEB Ankara Temsilciliği’nin belirlediği şekilde Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü İpek Atagün Gezener‘e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Murat Çıdamlı’ya, Onur Ödülü ise Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya 5 Mayıs’ta Ankara ve İzmir’de düzenlenecek törenlerle verilecek.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) hakkında:

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılında kurulan birlik, tiyatro (sahne ve gösteri sanatları) alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda gelişmesini, diğer milletlerin bu alandaki çalışmalarını, kullandıkları yöntem ve teknikleri ülkemizde tanıtarak bilimsel ve çağdaş düzeye ulaşmasını, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşmasını sağlamak, etkinleştirmek, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

TEB Ödülleri 2017 Destekçileri

Mekan sponsoru             : T.C. Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi

Kokteyl sponsorları       : Manage Works, Concept Team, Portaxe Baltalimanı, Lime Catering

Baskı sponsoru                : Rengin Matbaa

İletişim Destekçisi         : BEZE Group

Tam Hizmet Ajansı + İletişim Danışmanı

+90 (212)  230 20 55  info4@bezegroup.org  www.bezegroup.org

*****

Önceki

22 Nisan Cumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Pervez Yahyayev Dünde Kalan Zaman

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar