Yolda & Gülsin Onay Murathan Özbek

Yolda & Gülsin Onay Murathan Özbek

Haber: Erol Ünal

Bu yıl 14’ncüsü düzenlenen Bodrum Müzik Festivalinde 8 Ağustos Çarşamba kapanış gecesinde Gülsin Onay; Murathan Özbek ile yarattıkları “Yolda” projesinin konseri ile sahne alıyor. Bodrum Müzik Festivali ve İstanbul Müzik Festivali’nin ortak siparişi olan “Yolda” projesi, Gülsin Onay’ın piyanodaki hayal gücü yüksek ve zekice yorumlarını Murathan Özbek’in duyarlı kamerasıyla buluşturan çok disiplinli bir deneyim… Saat 21.00’de D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesinde başlayacak konserde Gülsin Onay, Busoni’den Brahms’a, Liszt’ten Beethoven, Ravel, Schubert, Chopin ve Bach’a uzanan programıyla müzikseverleri bir kez daha kendine hayran bırakacak.

Festivalin son gecesi olan 8 Ağustos Çarşamba saat 21.00’de Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te gerçekleşecek bu konserde Gülsin Onay Piyanoda Bach/Busoni’in; Ich ruf’zu dir (BWV 639), Johannes Brahms’ın; Intermezzo No.1&2 (Op. 119), Schubert/Liszt’in; Auf dem Wasser zu singen (S 558), Bach/Busoni’nin; Wachet auf (BWV 645), Felix Mendelssohn’in; Keman Konçertosu Mi minör (Op. 64), Ludwig van Beethoven’in; Piyano Sonatı No.26 Mi bemol Majör Op.81a “Les Adieux”, Maurice Ravel’in; Gaspard de la Nuit, Franz Schubert’in Piyano Sonatı No.19 Do minör (D 958-Adagio), Frédéric Chopin’in; Balad No.2 Fa Majör (Op. 38), Johann Sebastian Bach’ın; İtalyan Konçertosu, (BWV 971-Andante) eserlerini seslendirecek.

Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan festivalimizde bu sene Gülsin Onay’ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne aktarılacak.

Gülsin Onay

GÜLSİN ONAY’A ONUR ÖDÜLÜ

Festival kapsamında uluslararası müzik kariyeriyle tanınan, dünyanın en önemli orkestraları ve şefleriyle birbirinden başarılı konserlere imza atan, özellikle de Ahmed Adnan Saygun yapıtlarının dünyaya tanıtılmasında öncülük eden piyanist Gülsin Onay’a 14. Uluslararası Bodrum Müzik Festivali açılış konseri öncesi “Onur Ödülü” takdim edilmişti.

Gülsin Onay bu anlamlı, onur verdici ödül için; “Ben devlet bursuyla, yurt dışında eğitim aldım. 1987’den bu yana, Devlet Sanatçısı titriyle onurlandırıldım ve bugüne kadar 80 ülkede konser verdim. Türkiye’yi temsil eden bir kadın sanatçı olarak, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimize olan borcumu ödeme arzusuyla, hiç durmadan çalışıyorum. Bu emeğin takdir edilmesi elbette çok güzel. Fakat siz dinleyicilerin alkışları benim en büyük hazinem. Geleceğin
dinleyicilerini yetiştirme potansiyeli nedeniyle festivalleri çok önemsiyorum. Büyük küçük demeden, ülkemizin her köşesinde düzenlenen festivalleri desteklemenin, hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum. Biz sanatçıların, siz izleyicilerin ve kuruluşların. Bu görev hepimizin… Beni bu ödülle onurlandıran Bodrum Müzik Festivali’ne yürekten
teşekkür ediyorum, nice 14 seneleri olsun..” şeklinde bir konuşma yapmıştı.

*****

 

Read Previous

Şişli’de Yeşilçam Rüzgârı Esecek

Read Next

Simavi Ödülü için son gün 28 Eylül

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: