Orchestra’Sion 2017-2018 Müzik Sezonunu açıyor

Orchestra’Sion 2017-2018 Müzik Sezonunu açıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Solistler Ezgi Karakaya ve Stefan Heibach’ın katılımıyla, Orçun Orçunsel yönetiminde Orchestra’Sion Senfonik Topluluğu’nun Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde 30 Eylül Cumartesi akşamı saat 19.30’da gerçekleşecek Açılış Konseri 2017-2018 Müzik Sezonu açılıyor.

Şef : Orçun Orçunsel

Konzertmeister : Nilay Sancar

Mezzo-Soprano : Ezgi Karakaya

Tenor : Stefan Heibach

PROGRAM:

 • GUSTAV MAHLER (1860-1911) :
  Senfoni No. 10 fa diyez minör – Adagio
  Düzenleme: Cliff Colnot

*** ARA ***

 • GUSTAV MAHLER (1860-1911): Yeryüzünün Şarkısı
  Düzenleme : Arnold Schönberg / Reiner Reihn
  1- Yeryüzünün İçki Şarkısı
  2- Sonbaharda Bir Yalnız
  3- Gençlik Üzerine
  4- Güzellik Üzerine
  5- Baharda Bir Sarhoş
  6- Veda

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion’un ortaya çıkmasında, genç bir orkestra şefi ve piyanist ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır.

Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS Oda Orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Konserlerin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS Oda Orkestrası, «Orchestra’Sion», adını 2010 yılında resmen aldı. Başta Konzertmeister Nilay Sancar olmak üzere, seçkin ve profesyonel genç müzisyenlerden oluşan orkestra; oda müziğinden senfonik orkestraya genişleyen kadrosuyla,Türkiye’nin en ilginç repertuvarına sahip orkestrası olarak kültür sanat yaşamındaki yerini almıştır.

Alışılmış orkestra eserlerinin yanı sıra, Orçun Orçunsel’in düzenlemeleriyle başka orkestralarda bulunmayan bir renge sahip olan Orchestra’Sion, bugüne dek Andrei Gavrilov, Dimiri Ashkenazy, Ayşegül Sarıca, Ali Poyrazoğlu, Borusan Quartet, Toros Can, Bülent Evcil, Özcan Ulucan, Cihat Aşkın gibi Türkiye’nin ve dünyanın en önde gelen sanatçılarını, İstanbul’daki müzikseverlerle buluşturmuş bir topluluk olarak konser yaşamını sürdürmektedir.

Orçun Orçunsel – Orkestra Şefi

İstanbul’da doğdu, 4 yaşında İ.Ü.Konservatuvarı’nda piyano çalışmalarına başladı ve 2004’te MSGSÜDK Piyano Bölümünden Zeynep Yamantürk ile çalışarak mezun oldu. Ali Darmar ve Ayşegül Sarıca ile çalışmalarının yanı sıra, Stephen Kovacevich’in çalıştaylarına katıldı. 2007’de Salzburg Yaz Akademisi’nde K.H.Kammerling ile çalıştı.

Kompozisyon çalışmalarına 8 yaşında başlamış, bu yönde kendini geliştirmiştir.

Orkestra şefliği çalışmalarına Gürer Aykal ile başlayan Orçunsel, 2007 yılından itibaren DESO, CRR Senfoni Orkestrası, Antalya ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Oda Orkestrası ve Budapeşte Radyo Senfoni Orkestrası’nı yönetmiştir.

2008’den bu yana, İstanbul’da kurmuş olduğu Orchestra’Sion ile düzenli konserler veren Orçun Orçunsel, bu orkestranın daimi şefliğini ve genel sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Orchestra’Sion ile Mahler 4. Senfoni’nin oda orkestrası versiyonu gibi eserlerin Türkiye’deki ilk seslendirilişini yapan Orçunsel, bir yandan bu orkestra ile dünya çapındaki büyük virtuözleri ağırlamaya devam etmekte, konuk şef olarak davet aldığı orkestraları yönetmekte, kompozisyon çalışmaları, düzenlemeler ve film müzikleri yapmakta, diğer yandan da konser piyanisti olarak kariyerini sürdürmektedir.

*****

Önceki

30 Eylül Cumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

30 Eylül Cumartesi GÜNÜN ETKİNLİĞİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar