“İspanyol Serenatları” Türkiye’de ilk kez CRR’de!

“İspanyol Serenatları”

Türkiye’de ilk kez CRR’de!

Haber : Kemal Gönüleri

Günümüzün en önemli ve en yaratıcı arpistlerinden Xavier de Maistre ve kastanyetin duayenlerinden Lucero Tena, Türkiye’de ilk kez 23 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir araya gelecek. Bu özel buluşmada de Maistre ve Tena, Fransız arpistin “İspanyol Serenatları” albümünden örnekler sunacak.

Yenilikçi ve sınır tanımayan müzikal yaklaşımıyla arp repertuvarına zenginlik katan Xavier de Maistre, çağdaş sanatçıların eserlerinin yanı sıra Mozart’ın Piyano Konçertosu ve İspanyol besteci Joaquín Rodrigo’nun gitar için bestelediği ünlü Aranjuez Konçertosu gibi klasikleşmiş eserleri de yorumluyor.

Xavier de Maistre’nin Sony Classical etiketini taşıyan 6. albümü “Serenata Española” gitar, piyano ve orkestra için yazılmış İspanyol eserlere odaklanıyor. Antonio Soler, Isaac Albéniz ve Enrique Granados gibi önemli bestecilerin eserlerinin yer aldığı albümde de Maistre’nin solo icralarının yanı sıra efsanevi kastanyet sanatçısı Lucero Tena ile düetleri de bulunuyor. İspanyol müziğini 300 yıllık bir zaman diliminde ele alan bu albüm, her iki sanatçının da enstrümanları üzerindeki hâkimiyetlerini göz önüne seriyor.

Müzikseverlerin Xavier de Maistre ve Lucero Tena’nın müzikal uyumuna canlı tanık olacakları konser, 23 Kasım Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda.

Xavier de Maistre Hakkında

Kuşağının en başarılı arp virtüözlerinden biri olarak gösterilen Xavier de Maistre, Toulon’da dünyaya geldi. Vassilia Briano ile arp çalışmaya başlayan sanatçı, Catherine Michel ve Jacqueline Borot ile tekniğini geliştirdi. De Maistre müzik çalışmaları ile eş zamanlı olarak Sciences – Po Paris ve London School of Economics’te eğitim aldı.

1998 yılında ABD’de düzenlenen Uluslararası Arp Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. Aynı yıl Viyana Filarmoni Orkestrası’na kabul edilen ilk Fransız müzisyen oldu.

Xavier de Maistre, Sir André Previn, Sir Simon Rattle, Riccardo Muti, Daniele Gatti, Philippe Jordan, Kristjan Järvi, Bertrand de Billy, Andrés Orozco-Estrada, Daniel Harding ve Mirga Gražinytė-Tyla gibi dünyaca ünlü şeflerle çalıştı. Chicago, Montreal, City of Birmingham, Finlandiya Radyo Senfoni Orkestrası, Londra, St. Petersburg ve Çin Filarmoni Orkestrası gibi çok sayıda önemli topluluktan davet aldı ve onlarla aynı sahneyi paylaştı.

Orkestra çalışmalarının yanı sıra oda müziği konserleri ve resitaller de veren sanatçı, Diana Damrau, Arabella Steinbacher, Daniel Müller-Schott, Baiba Skride, Antoine Tamestit, Mojca Erdmann, Magali Mosnier gibi alanında nam salmış sanatçılarla çalıştı.

Rheingau, Salzburger Festspielen, Wiener Festwochen, Verbier, Budapest Spring, Würzburg Mozartfest ve Mostly Mozart (New York) gibi festivallerin aranan solistlerinden biri olan de Maistre, efsanevi kastanyet sanatçısı Lucero Tena ile kaydettiği “Serenata Española” albümünün dünya turnesi kapsamında Avrupa, Japonya ve Çin’de müzikseverlerle buluştu.

2008 yılında yayınladığı ilk albümü “Nuit d’Etoiles” ü Debussy bestelerine ayıran sanatçı, ‘Yılın Enstrümantalisti’ kategorisinde Echo Klassik ödülü aldı.

2009 yılında “Hommage à Haydn”, 2010 yılında “Aranjuez” albümlerini yayınlayan sanatçı, 2012 yılında Barok döneminin ünlü sanatçıları Vivaldi, Marcello ve Albinoni eserlerini “Notte Veneziana” albümünde bir araya getirdi.

Mozart’ın Piyano Konçertosu’nu Ivor Bolton’un batonu altındaki Mozarteum Salzburg ile yorumladı. 2015 yılında “Moldau”, 2016 yılında “La Harpe Reine” albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

2001 yılından bu yana Hamburg’daki Musikhochschule’de dersler veren Xavier de Maistre, 2019-20 sezonunda tenor Rolando Villazón ile işbirliği yaparak Güney Amerika halk şarkılarını kaydedecekleri bir projeye başlayacak.

Lucero Tena Hakkında

Lucero Tena, kusursuz tekniği, ritmik duyarlılığı ve hayranlık uyandıran stiliyle kastanyeti büyük konser salonlarına taşıyan isim oldu. Joaquin Rodrigo, Federico Moreno-Torroba, Leonarda Balada ve Anrique Llacer-Regoli gibi besteciler Lucera Tena’nın kastanyetle çalması için müzikler besteledi.

Lorin Maazel, Mstislav Rostropovich, Rafael Frübeck de Burgos, Jesús López Cobos, Sergiu Comissiona, Franz-Paul Decker, Miguel Ángel Gómez Martínez, Peter Guth, García Navarro and Adrian Leaper gibi önde gelen şeflerin batonu altında dünyanın 5 kıtasında konserler veren sanatçı aralarında Londra Filarmoni Orkestrası, Lyon, Hamburg, Vancouver Senfoni Orkestrası’nın da olduğu prestijli topluluklarla aynı sahnede yer aldı.

2018 yılında Plácido Domingo ile Hollywood Bowl’da sahneye çıkan sanatçı, Xavier de Maistre ile kaydettikleri “Serenata Española” albümünün dünya turnesi kapsamında Avrupa’dan Uzakdoğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada konserlerine devam ediyor.

Konser biletleri 80-50-30 ve 20 TL olarak CRR Konser Salonu gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

*****

Read Previous

23 Kasım 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

Hülya Küntay’ın Ebru Sergisi Yunus Emre’de açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: