İDSO Yaz Konserleri

İDSO Yaz Konserleri

Haber : Kemal Gönüleri

  • İDSO’nun 5 Temmuz Akşamı Saat 21.00’deki Yaz Konseri, Bu Dönemin İlk Seyircili Konseri olacak..

İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde, Bu dönemin ilk seyircili Konseri olan İDSO‘nun 5 Temmuz Akşamı Saat 21.00‘deki Yaz Konseri, şef Hasan Niyazi Turna yönetiminde solist Sertaç Çevikkol ‘un katılımı ile gerçekleşecektir.

5 Temmuz akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde seyircili yapılacak İDSO konseri maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir düzende gerçekleştirilecektir.

şef Hasan Niyazi Turna

Çok uzun süre sonrasında klasik müzikseverlerle Arkeoloji Müzesi‘nde buluşacak olan İDSO “Klasik Akşamı” konser programı şöyledir:

  • W.A.Mozart ; Saraydan Kız Kaçırma Üvertürü
  • W.A.Mozart ; Fagot Konçertosu K.V.191
  • J.Haydn ; Senfoni No.38

İDSO müdürü Timuçin Abacı ” İDSO üyeleri olarak klasik müzik tutkunu dostlarımızla buluşacağımız için heyecanlı ve mutluyuz. Yine yeniden bu yaz akşamında sizler için çok keyifli bir konser gerçekleştireceğiz “diyor.

Öte yandan 5 Temmuz akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ne mutlaka konser saatinden bir saat önce ulaşılması istenildi.

İDSO Konserleri için biletler BİLETİNİAL.COM’da…

Solist Sertaç Çevikkol

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Hakkında

Temeli 189 yıl önce 1827’de Donizetti Paşa’nın kurduğu Mızika-i Humayun Orkestrası’na dayanan İstanbul Belediyesi Şehir Orkestrası, besteci Cemal Reşit Rey yönetiminde 1945 yılında kuruldu.1972 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı.

İstanbul’un müzik yaşamında önemli bir yeri olan İDSO, Orkestra şefi Prof. G.E. Lessing ve müdür Mükerrem Berk döneminde düzenli konserler vermeye başladı. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı solistlere eşlik eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yurtiçi turnelerin yanı sıra Türk sanat ve kültürünü yurtdışında da başarıyla temsil etti. İstanbul, Ankara, Bratislava ve Patras uluslararası festivallerinde konserler gerçekleştirdi. İspanya, İtalya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Avusturya, Yunanistan ve ABD’nin Memphis kentinde açılan “Muhteşem Süleyman” sergisinde konserler verdi.

Münih’te “Europa Musicale” Festivali’nde ve Yunanistan’da Atina Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Bulgaristan’a yapılan 15 günlük turnenin yanı sıra, Japonya’ya Asya Orkestralar Haftası’nın açılış konserini vermek üzere davet edildi ve büyük başarı kazandı. Mısır’ın Kahire ve İskenderiye kentlerindeki konserleriyle de büyük takdir alan İDSO, ayrıca Almanya İspanya ve İtalya turnelerini, 2017 yılının Haziran ayı içerisinde Arjantin, Brezilya, Peru ve Şili ülkelerini kapsayan Güney Amerika Turnesini, 2018 yılının Aralık ve 2019 yılının Ocak aylarında ise Çin’in 10 ayrı şehrini kapsayan “ Çin Turnesini“ gerçekleştirdi.

*****

Read Previous

5 Temmuz 2021 Pazartesi Günün Sergileri

Read Next

Verjin Şapçı’nın Sergisi Büyükada’da Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: