“Hisseli Harikalar Kumpanyası” Kaleiçi’nde

Haber: Erol Ünal

Bodrum Kaleici Konserleri ; 21-22 Temmuz Salı-Çarşamba geceleri Saat: 21:00’de Samsun Devlet Opera ve Balesinin sahneye koyduğu ve müziğini Melih Kibar’ın yaptığı “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ile Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde devam ediyor.

Hisseli Harikalar Kumpanyası

Anadolu da turne yapan bir çadır tiyatrosunun assolisti başka bir gazinoya transfer olur. Kumpanyanın assolist arayışı ve bir köy ağasının yeni assoliste aşık olmasıyla gelişen olayları konu ediyor.

Türkiye’nin belki de en çok sevilen, en ses getiren müzikali Hisseli Harikalar Kumpanyası olmuştur. Perdelerini 1980 senesinde dönemin en sevilen sanatçılarından oluşan renkli bir kadro eşliğinde Hisseli Harikalar Kumpanyası İstanbul Şan Sineması’nda sahnelenmiş bir müzikaldir. 

Müzikal Egemen Bostancı ve Haldun Dormen tarafından sahneye konmuştu. Şarkı sözleri Çiğdem Talu, besteler ise Melih Kibar’ın imzasını taşıyordu. Müzik yönetimi Esin Engin’e ait idi. Erol Evgin’in popüler olduğu döneme rastlayan bu müzikalde, “Hep Böyle Kal” ve “Söyle Canım” şarkıları da dönemin pop müziği olarak önemli bir yer edindi. Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın müzik albümü de büyük ilgi görmüştü. Müzikali Haldun Dormen yazıp yönetmişti. Türkiye’nin birçok yerinde 600’den fazla sahnelenmişti. Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın başrollerini Erol Evgin, Nevra Serezli, Ayşen Gruda ve Adile Naşit paylaşıyordu.

2007’den itibaren tekrar sahnelenmeye başlamıştı. Müzikalin yeni versiyonunda, eski kadrodan Erol Evgin, Ayşen Gruda ve Kartal Kaan’ın yanı sıra birçok sanatçı rol almıştır. 13 Haziran 2009 tarihinde New York’taki Beacon Tiyatrosu (Brodway)’de sahnelenen Türkiye’den ilk müzikal olmuştur.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) Türkiye’nin en çok bilinen müzikali “Hisseli Harikalar Kumpanyası”nı opera sahnesine taşıdı. Besteci ve orkestra şefi Kıvanç Tepe‘nin müzik düzenlemelerini yaparak senfonik orkestraya uyarladığı, rejisör Şahan Gürkan‘ın opera bale sahnesine taşıdığı müzikalin koreografisini, Şebnem Şenel üstlenidi. “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikali opera sahnesinde senfoni orkestrası eşliğinde perde açıyor.

Bodrum Kaleici Konserleri 24 Temmuz Cuma gecesi saat:21:00’de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın sahneye koyduğu İlk Nefes Bir Dokunuş; “Göbeklitepe” ile devam edecek. Hakan Şensoy (Şef), Solistler: Murat Salim Tokaç (Ney), Çağatay Akyol (Arp)

*****

Read Previous

“Zor Günler, Dayanışmayla Aşılabilir!”

Read Next

“Kahve ile Suluboya Şenliği”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: