29HaziranCuma Caz Festivalinde Bugün

29 Haziran 2018 Cuma

Caz Festivalinde Bugün

Haber : Kemal Gönüleri

Gayrettepe / İ S T A N B U L

Selen Gülün ‘Kadınlar Matinesi’

“Besteleri dünyanın saygın orkestraları tarafından sahneye konan, besteciliğiyle olduğu kadar piyanistliği ve etkileyici vokaliyle de tanınan, Türkiye’nin en başarılı müzisyenlerinden Selen Gülün, ayakları yere sapasağlam basan Kadınlar Matinesi projesini İstanbul Caz Festivali sahnesine taşıyor. 
Proje fikri ilk olarak, 2011’de Donne in Musica vakfının Selen Gülün’den, Roma Donne in Jazz festivalinde, Türkiye’den üretken kadın müzisyenlerin son dönem işlerinden derlenmiş bir seçkiyi İtalyan müzisyenlerle birlikte seslendirmesini istemesiyle ortağa çıkıyor. Aradan geçen yıllar içinde proje olgunlaşıyor ve 2017’ye gelindiğinde projeyle aynı adı taşıyan Kadınlar Matinesi albümü yayınlanıyor. 10’un üzerinde kadın sanatçının, besteleri, enstrümanları ve vokalleriyle hayat verdiği bu albüm, yarattığı dayanışma çemberiyle Türkiye tarihinde bir ilk. Selen Gülün’ün, klasik ve çağdaşı aynı potada eriten, farklı tonlar ve renklerle dolu dinamik müziği ise bu dayanışmanın kuşkusuz en güçlü destekçisi. Ülkü Aybala ve Ece Göksu da gecenin konukları arasında yer alıyor.”

Selen Gülün: Vokal, piyano, elektrik piyano, synth,

Ceyda Köybaşıoğlu: Kontrbas, elektrik bas, vokal

Monika Bulanda: Davul, perküsyonlar

Serhan Erkol ve Siney Yılmaz: Saksofonlar

Konuk sanatçılar: Başak Yavuz, Çağıl Kaya, Ece Göksu, Elif Çağlar Muslu, Ülkü Aybala Sunat, Şirin Soysal

Zorlu PSM – Turkcell Platinum Sahnesi, – Saat:19.00

Biletix-Bilet Fiyatları:

1. Kategori – 67.50 TL

2. Kategori – 50.00 TL

*****

Cross Currents Trio: Dave Holland, Zakir Hussain, Chris Potter

“İstanbul Caz Festivali’nin 25. yılında, altı kalın çizgilerle çizilecek parıltılı bir akşamda daha, her biri ayrı ayrı dillere destan işlerle anılan, çağdaş cazın üç dev ismi aynı sahnede buluşuyor. Dünya müziğiyle cazı harmanlayan tabla üstadı Zakir Hussain, DownBeat tarafından “gezegenin en çok incelenen ve taklit edilen saksofoncusu” ilan edilen duayen Chris Potter ve bugüne kadar yüzlerce albümde kusursuz kayıtlarıyla var olan, janrlar ötesi inovatif müziğiyle nam salan bas gitarist ve besteci Dave Holland’dan söz ediyoruz. Dahiyane bir emprovizasyon üçlüsü olarak da tarif edebileceğimiz bu yıldızlar topluluğunun, birlikte inşa ettiği görkemli caz dili ve adeta telepatik etki yaratan performansı ile baş döndürücü bir akşam müzikseverleri bekliyor.”

Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi-Saat:21.30

Biletix – Bilet Fiyatları:

1. Kategori – 133.50 TL

2. Kategori – 100.00 TL

3. Kategori – 83.50 TL

4. Kategori – 67.50 TL

Öğrenci – 50.00 TL

*****

Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” // Ağaçkakan

“Bu gecenin açılışını, hip-hop dünyasının üretken ismi Burkay Yalnız’ın solo projesi Ağaçkakan yapacak. 2013 ve 2014’te yayımladığı albümlerden sonra Eylül 2017’de ‘A Naşkvit’ başlıklı bir uzunçalar daha yayımlayan ve solo projelerinin yanında, roadside.picnic, Sahtekar, heranherşeyolabilir gibi gruplarda yer alan Burkay Yalnız’ın, namıdiğer Ağaçkakan’ın sahnesi yüksek enerjisiyle sizi içine çekecek. Hemen arkasından sahne alacak, Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından, değişimin sonsuz gücüne adadığı ikinci stüdyo albümü 13’ü bu yıl yayımlayan Ediz Hafızoğlu ise karanlıktan aydınlığa, karmaşadan düzene doğru evrilen değişken hislerine ustalıkla tercüman ettiği parçaları ve sınırlara takılmadan var ettiği müziği sizi de kendine bağlayacak.”

Zorlu PSM – STUDIO, – Saat:22.00

Biletix – Bilet Fiyatları:

Ayakta Tam – 67.50 TL

Ayakta Öğrenci – 50.00 TL

*****

Önceki

Türkiye’de kültür ve sanata ilgi arttı

Sonraki

29 Haziran Cuma Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar