25 Nisan 2019 Perşembe NDS’de KONSER

25 Nisan 2019 Perşembe

NDS’de KONSER

Haber : Kemal Gönüleri

Harbiye – İ S T A N B U L

İSTANBUL LISZTOMANIAS FESTİVALİ

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, ileri görüşlü sanatçı ve romantik müziğin büyük fenomeni Franz Liszt’i anmak için bir dizi müzikal ve kültürel etkinliğe imza atıyor.

Bu girişim, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali ile iş birliğinden doğdu. “Liszt’in Doğusu”, Ekim 2018’de on yedincisi düzenlenen festivalin ana temasını oluşturuyordu.

PROGRAM:

F.LISZT

 • 104 Numaralı Petrarca Sonesi
  Gri Bulutlar
  Villa d’Este’de Su Oyunları

C.DEBUSSY

 • Ondine
  Taş Baskılar (Pagod- Grenada Akşamları – Bahçeler Altında Yağmur )
  Ay Işığı
  Bir Pan’ın Öğleden Sonrasına Prelüt
  Piyano için (Prelüt, Saraband, Tokata)

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi-Gösteri Salonu – Saat 19.30

Adres : Cumhuriyet Caddesi No: 127 Harbiye/İstanbul

Tél. 0212 231 26 16 / 0212 231 15 21

Olivier Moulin, piyanist

Lyon’da doğan Olivier Moulin, Lyon Müzik ve Dans Yüksek Devlet Konservatuvarının önce Eric Heidsieck, ardından Géry Moutier’nin sınıfından mezun oldu. Oy birliğiyle birinci seçilerek bitirdiği uzmanlaşma kısmından sonra üç yıl boyunca Salzburg’un Mozarteum Üniversitesine kabul edilerek, Alman pedagog Karl-Heinz Kämmerling’in piyano ve Clemens Hagen’ın oda müziği sınıflarında okudu. Burada, jürinin tebrikleriyle ’’Master of Arts’’ derecesini aldı.

Uluslararası birkaç yarışma kazanan sanatçı (La Roque d’Anthéron, Montpellier/Radio-France, Chopin à Paris, Le Touquet, Lille, Salzburg, Beijing…) gibi büyük festivallere ve Fransa’nın (Grand Auditorium de Radio-France, Salle Gaveau, Salle Cortot, Unesco, Auditorium du Louvre, Arsenal de Metz…), Avrupa’nın (Avusturya, Almanya, Belçika, İspanya, Norveç, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İsviçre, Türkiye…), Asya’nın (Japonya, Çin, Kore), ve Kuzey Amerika’nın itibarlı salonlarına davet edildi. Konserleri, Fransız ve yabancı medyada düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Olivier Moulin ayrıca Fransız ve yabancı orkestra ve şefleriyle işbirliği yapmakta ve Eve Ruggiéri, le Fine Arts Quartet, David Guerrier, Bertrand Chamayou gibi sanatçılarla ya da Philharmonique de Radio-France solistleriyle düzenli olarak sahneye çıkmaktadır. Franz Liszt müziğine ayırdığı ilk solo plağı, Ameson/Codaex etiketiyle 2011 yılında çıkmıştır.

Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali hakkında

2002’den beri, François-Roger Cazala’nın başkan olarak yönettiği ve Jean-Yves Clément’ın sanat yönetmeni olduğu Châteauroux Lisztomanias Festivali, Franz Liszt’in kendi projesini yaşatmaktadır: George Sand ile ortaklaşa Châteauroux’da bir festival yaratmak. Usta piyanist ve dünya çapında tanınmış yorumcu, çok yönlü deha besteci, devrimci orkestra şefi, efsanevi eğitimci, yazar ve düşünür Franz Liszt, büyüklüğü ve ileri görüşlülüğü ile romantik müziğin çağını aşan en büyük fenomenidir. Fransa ve Avrupa’nın eşsiz etkinliği Lisztomanias Festivali, izleyicileri her yıl ekim sonunda üstün nitelikte bir programla buluşturuyor.

*****

Önceki

25 Nisan 2019 Perşembe Günışığına Mektup

Sonraki

25 Nisan 2019 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar