24 Şubat Cuma GÜNÜN KONSERİ

24 Şubat 2017 Cuma

GÜNÜN KONSERİ

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

Ahmet Özhan Konseri

2007 Yılında “Yüzyılın Şarkıları” adını verdiği albümde geçmişten günümüze gelen halkımızın çok sevdiği Türk Sanat Müziğinin birçok eserini seslendiren Ahmet Özhan, bu konserde Türk Müziği eserlerini, sanatseverler için seslendirecek.

Ahmet Özhan
1960’lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuvarı ve Üsküdar Musıkî Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamlamıştır. Genç yaşta sahneye çıkan Ahmet Özhan, ilerleyen yıllarda plak çalışmalarının yanı sıra,sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında yorumcu, programcı veyönetmen olarak da görevler almıştır. 1973 senesinde oyunculuk deneyimi yaşar ve 4 film çevirir. Ahmet Özhan, popüler ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80’li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmalarına başlar. 1980 yılından beri iştirak ettiği Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984’den beri yer aldığı İstanbul Festivali ile Güldeste isimli klasik ve tasavvuf müziği konserleri ve Tokyodan San Francisco”ya kadar pek çok yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile müzik birikimlerini sanat severlere sundu. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Hacı Arif Bey, Aliş, Hafız Yusuf Efendi gibi müzikal belgesel filmleri çevirdi. 1985 de Singapur”da yapılan Asya Müzik Festivali”nde ülkemizi temsil etti.1981- 1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer almış ve o tarihten beri bu topluluğun Kurucu Genel Sanat Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Genel Yönetmeni ve solisti olduğu toplulukla Âteş-i Aşk isimli beş CD”lik tasavvuf müziği albümü, padişâh bestekârların eserlerinden oluşan bir CD ve yine İlâhiyat-ı Kenân isimli bir tasavvuf müziği albümü yaptı. Topluluk çalışmalarını Konya Mevlana İhtifalleri’nin yanı sıra, İstanbul Festivali gibi etkinliklerde verdiği klasik ve tasavvuf müziği konserleriyle sürdürmektedir. Sanatçı “Meşk” ismini verdiği tasavvuf albümleri projesinin ilkini 2006 yılında çıkardığı Ramazan İlahileri albümüyle başlatmıştır. Sanatçı Mevlana’yı anmak için Konya’da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerine de her sene konuk sanatçı olarak katılmaktadır.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu – Saat:20.00-21.00

Adres:Darülbedayi Caddesi Harbiye

*****

İDSO Denizbank Konserleri “ Bir Beethoven Gecesi”

Jean Bernard Pommier, konserin hem şefi hem de solisti olarak müzikseverlerle buluşacak.

İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık, “ 24 Şubat 2017 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm sanatseverleri, Beethoven’ın eserleriyle klasik müziğin büyüsünü yaşamak için Fulya Sanat Merkezi’ne bekliyoruz” diyor.

Ludwig van Beethoven

Klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecine büyük katkı sağlamış ve gelmiş geçmiş en ünlü ve en etkileyici bestecilerden biri olarak kabul edilen alman piyanist ve bestecidir. 9 senfonisi, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonatı, 16 yaylı dörtlüsü ve hayatı boyunca yazdığı tek opera olan Fidelio en çok bilinen eserlerindendir. En çok takdir edilen eserlerini hayatının son 15 yılında bestelemiştir. Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir. Beethoven,Türkler’in (Osmanlı) müziğini en fazla benimseyen kişilerden biridir. Mehter Marşı ona çok fazla ilham vermiştir. Beethoven bu saygı üzerine Türklere bir marş yazmıştır.

PROGRAM:

Ludwig Van Beethoven : Prometheus’un Yaratıkları

Ludwig Van Beethoven : Do Majör Piyano Konçertosu No. 1, OP. 15

Ludwig Van Beethoven :  Senfoni No. 5

Fulya Sanat Merkezi – Saat 20.00

Adres: Esentepe, Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza No:10, Fulya/Şişli

*****

Movies İn Concert: Amadeus Live

Orkestra ve Koro: Orkestra İstanbul ve Korosu
Solist: Gökhan Aybulus (Piyano)

Sinema tarihine damgasını vuran 1984 yapımı klasik Miloš Forman filmi Amadeus, 24-25 Şubat 2017 tarihlerinde hafızalara kazınan müzikleriyle Zorlu PSM sahnesinde olacak. Dev bir orkestra ve koro tarafından icra edilecek Amadeus’un müzikleri, filmden sahneler eşliğinde hem işitsel hem de görsel bir şölen yaşatacak.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi-Saat:20.00

Adres:Zorlu Center Beşiktaş

Bilet Fiyatları:

1. Kategori – 260.00 Tl

2. Kategori – 220.00 Tl

3. Kategori – 180.00 Tl – Tükendi

4. Kategori – 140.00 Tl – Tükendi

5. Kategori – 90.00 Tl – Tükendi

*****

Önceki

Neşe Baydar’dan “Gece/Gündüz/Gibi”

Sonraki

24 Şubat Cuma “Bir İsyancının Savunması”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar