22 Ş U B A T 2019 CUMA İDSO Konseri CKM’de

22 Ş U B A T 2019 C U M A 

İDSO Konseri CKM’de

Haber : Kemal Gönüleri

  • İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının Son Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde… Konserin Orkestra Şefi Ender Sakpınar…
  • İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 22 şubat 2019 Cuma akşamı keman sanatçısı Jongeun Lee’ye eşlik edecek
Şef Ender Sakpınar

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 22 Şubat 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde ( CKM ) Orkestra Şefi Ender Sakpınar yönetiminde solist Jongeun Lee’ye ( Keman ) eşlik edecek.

Jongeun Lee ( Keman )

Konserde; Ludwig Van Beethoven’in “Keman Konçertosu Op.61” ve Felix Mendelssohn’un “İskoç Senfonisi No.3, Op.56” adlı eserleri icra edilecek.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “ 22 Şubat 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Caddebostan KültürMerkezi’nde görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor.

PROGRAM :

  • Ludwig Van Beethoven “Keman Konçertosu Op.61” ( * )

— ARA—

  • Felix Mendelssohn “İskoç Senfonisi No.3, Op.56”  ( ** )

( * ) Beethoven’in Keman konçertosu, müzik tarihinin en meşhur eserlerinden biridir. 150 yıldan uzun bir süredir çok sayıda farklı baskısı yapılmış olmasına karşın, bugüne kadar bu baskılardan hiçbiri eseri tam olarak doğrulayamamıştır. Ludwig van Beethoven 1806 yılında bestelediği tek keman konçertosunu kemancı Franz Clement için yazmasına karşın, gençlik arkadaşı Stephan von Breuning’e ithaf etmiştir. Keman konçertoları arasında gerçekten de zirvede duran eser, bir bütün halinde dinlendiği zaman içtenlikli keman-orkestra diyaloğu sezilebilen, gösterişe ve solistik virtüözlüğe önem vermeyen, tekniğin üzerindeki anlamlı güzelliğiyle Beethoven’in tek lirik konçertosudur.

( ** ) İlk yorumu 1842 yılında Leipzig’de gerçekleştirilmiştir. Felix Mendelssohn’un 1829 yılında İskoçya’ya yaptığı gezi ile “İskoç” adıyla bilinen senfoni oluşmuştur. Aynı zamanda çok iyi bir ressam olduğu için bu yörelerin resimlerini yaparken müziksel izlenimini ise İskoç Senfonisi ile duyurmuştur..

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

A. Aysun Sandıkcıoğlu’nun “araf”ı Şerefiye Sarnıcı’nda

Read Next

22 Ş U B A T 2019 C U M A  Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: