22 Kasım 2019 Karsanat “Tınıların Büyüsü” Konseri

22 Kasım 2019 Karsanat

“Tınıların Büyüsü” Konseri

Haber: Erol Ünal

Karsanat ; 22 Kasım Cuma günü Saat 20.30’de Herodot Kültür Merkezi’nde “Tınıların Büyüsü” konserini sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Arp ve Gitar

Arp ve Gitar…Nadiren bir araya gelen bu iki özel enstrüman, özellikle son on yılda yeni tınıların arayışında olan sanatçıların ilgisini çekmiştir. İçlerinde bir çok türün öğelerini barındırarak günümüz dünya müziği tarzında yazılan eserler, doğudan batıya geniş bir renk paleti sunmaktadır. Arpist Yonca Özkan Bilenoğlu ve Gitarist Bekir Küçükay bu konserde farklı kültürlerde yetişen bestecilerin orijinal eserlerini dinleyici ile buluşturuyor.

Yonca Özkan Bilenoğlu

Müzik eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Arp Bölümünde Yardımcı Doç. Ümit Tunak ile başladı. 14 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra aynı kurumda öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başladı. Eğitim hayatımdan sonra Arp’ı daha geniş kitlerle tanıştırmak amacıyla çalışmalar yapmaya başladı. Öğrencilerini uluslararası platformlara hazırlamak ve oralarda başarılı sonuçlar elde etmelerini görmek onun için çok büyük mutluluk ve gurur kaynağı. Ukrayna’nın Khirkov şehrinde uluslarası yarışmacıların katıldığı Glowing Harp Competition Festivali’ne öğrencileriyle birlikte kendi imkanlarıyla katıldı. Festival öğrencileri için çok verimli geçti. Çeşitli arpistlerle Master Class yapma şansı elde ettiler. Yarışmanın jüri başkanı Chantal Mathieu, diğer jüri üyeleri ise Ekaterina Musliyenko Savkina, Delphine-Constantin Reznik, Alina Bzhezhinska-Lazornika ve Larisa Klevtsova idi. 1. Kategoride yarışan öğrencisi Bahar Aşçı Jüri Süper Ödülü’ne layık görülerek 1. oldu ve Salvi Breton Arp kazandı. 2. Kategoride yarışan öğrencisi Alara Üst birincilik ödülü verilmeyen kendi kategorisinde İkincilik Ödülü kazandı. Yine konservatuvarda öğretmeni  Ümit Tunak’ın öğrencisi olan Tuana Coşkun kendi kategorisinde birinci oldu.

Bekir Küçükay

Klasik gitar virtüözü Bekir Küçükay 1958 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1983 yılında Ulusal Gitar Müziği Beste Yarýþmasında, “Monolog” adli parçasiyla mansiyon aldı. Solo konserlerinin yanı sıra Başkent Oda Orkestrası, Türkiye Filarmoni Derneği Hafif Müzik Orkestrası, KKTC Senfoni Orkestrası ve ülkemizdeki tüm senfoni orkestralarının konserlerine, solist olarak katıldı. Çeşitli radyo ve televizyon programları yaptı.1987 yılında bütün dünyada 100. doğum yýl dönümü kutlanan ünlü Brezilyalı besteci H. Villa-Lobos’un (1887-1959) anısına  O’nun eserlerinden oluşan bir kaset yaptı ve resitaller verdi. Bu nedenle Brezilya Hükumeti tarafından bir madalya ile ödüllendirildi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Yüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünde sanatta yeterlik çalışmalarını tamamladı. “Gitar Eğitiminde Bir Yöntem Araştırması” başlıklı tez çalışmasını 1992 yılında alternatif bir metot olarak yayınladı. 1995 yılında Ankara Devlet Operası solist sanatçılarından tenor Ömer Yılmaz ile “Sevda Türküleri” adlı bir albüm yaptı. Aynı sanatçıyla Almanya ve Singapur’da konserler verdi. 1996’da “Küçükay plays Küçükay” isimli albümünü tamamladı. Gitar için beste ve düzenleme çalışmaları da bulunan Bekir Küçükay İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvari’nda öğretim görevlisidir.

Herodot Kültür Merkezi

Adres : Konacık Mahallesi, Bodrum

*****

Read Previous

22 Kasım 2019 C U M A Tiyatro Rehberi

Read Next

22 Kasım 2019 C U M A Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: