21 Mart Salı GÜNÜN KONSERİ

21 Mart 2017 Salı

GÜNÜN KONSERİ

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

İ S T A N B U L

Âşık Veysel’i Anma Konseri

CRR Senfoni Orkestrası Eşliğinde

Şef: Cemi’i Can Deliorman

Solist: Cengiz Özkan

İnsana duyduğu muhabbetiyle; vatana, toprağa hürmetiyle; senlik-benlik kavgasına itirazıyla; evrensel birlik ve barışa hasretiyle gönüllere taht kuran Âşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 44. yıldönümünde, Cengiz Özkan’ın CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde vereceği konserle anılacak.

Cemi’i Can Deliorman Kimdir?

Müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başlayan Cemi’i Can Deliorman, 2003 yılında Avusturya’daki Viyana Müzik Üniversitesi’nin (Universitaet für Musik und Darstellende Kunst Wien) orkestra şefliği bölümü hazırlık sınıfına kabul edildi. Borusan Kocabıyık Vakfı’nın eğitim bursu ile şeflik çalışmalarına Viyana’da başladı. Graz Müzik Üniversitesi’nde (Universiteat für Musik und Darstellende Kunst Graz) Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfından 2008 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi süresince Viyana Singverein Korosu şefi Johannes Prinz ile koro şefliği bölümüne de devam eden Deliorman, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein korosunun şeflik seminerlerine her sene katıldı. Eğitimine Amerika’daki Westminster College of the Arts’da devam etti. Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile sürdürdüğü yüksek lisans derecesini Graz Müzik Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü’nde tamamladı. Amerika’nın en saygın korolarından ‘’Westminster Symphonic Choir’’ ile Carnegie Hall, Lincoln Center gibi saygın mekânlarda sahneye çıktı. Bahçeşehir Üniversitesi Bauart bünyesinde BAU Oda Orkestrası’nın Müzik Direktörü olan sanatçı 2014 yılında Bursa’da kurulan Orkestra Prusart topluluğunun daimi şefliğini halen yürütmektedir. Gutav Mahler’in “Diriliş Senfonisi” üzerine yazdığı kitap, 2013 Temmuz ayında Almanya’da Akademiker Verlag tarafından yayınlanmıştır. Cemi’i Can Deliorman 2010 sanat sezonundan buyana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu Sanat Yönetmeni ve sürekli şefi.

Cengiz Özkan Kimdir?

1967 Divriği, Sivas doğumlu olan Cengiz Özkan, ilk öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü’ne girdi. 1991’deki mezuniyetinin ardından İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Ana Sanat Dalı Türk Halk Müziği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduğu İTÜ Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuvarı’nda iki yıl, İzmit Belediye Konservatuvarı’nda iki yıl, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda üç yıl süreyle öğretmen ve icracı olarak çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi. Tek başına “Kırmızı buğday”, “Ah İstanbul”, “Saklarım gözümde güzelliğini” ve “Gelin” adlı albümleri Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Yine 2001 yılında Kalan Müzik’ten piyasaya sunulan bir diğer çalışması olan Yare Dokunma albümünü ise Malatya Arguvan’lı Türk Halk Müziği ses sanatçısı ve folklorcü Muharrem Temiz ile yapmışlardır. 1989’da girdiği TRT İstanbul Radyosu’nda saz sanatçısı olarak çalışmaya devam eden Cengiz Özkan evli ve iki çocuk babasıdır.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu-Saat:20.00-21.00

Adres:Darülbedayi Caddesi Harbiye

*****

Önceki

21 Mart Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

ÇANAKKALE ZAFERi…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar