17 Aralık 2021 Cuma İDSO Konseri AKM’de

17 Aralık 2021 Cuma

İDSO Konseri AKM’de

Haber : Kemal Gönüleri

  • “Kontrbasın Kralı” Giovanni Bottesini’yi 200. Doğum Yıl Dönümünde Anma Konseri, 17 Aralık Cuma Saat 20.00’De AKM’de

İtalyan romantik besteci, orkestra şefi ve kontrbas ustası Giovanni Bottesini’nin 200. Doğum Yıl Dönümü anısına gerçekleştirilecek İDSO DenizBank Konserleri’nde; ülkemizin yetiştirdiği yetenekli ve başarılı müzisyenler arasında yer alan şef Murat Cem Orhan‘a zatürre teşhisi konulduğu için; yerine Şef Hasan Niyazi Tura‘nın yönetiminde, başarılı kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil sanatseverlerle buluşacak.

şef Murat Cem Orhan

17 Aralık 2021 Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek konserin repertuarı, yaşam boyu süren bir dostluğun iki kahramanı Verdi ve Bottesini’nin eserlerinden oluşuyor. Yoksulluğa karşı verdikleri sınavla başlayan müzik yaşamları, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırarak son bulmuş olan bu iki bestecinin değerli eserlerinden bir seçki müzikseverleri bekliyor.

kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil

Kontrbasın Kralı 200 Yaşında…

İtalyan romantik besteci, orkestra şefi ve kontrbas ustası olan, kendi zamanında “Kontrbasın Paganini”si olarak nitelenen Giovanni Bottesini, on dokuzuncu yüzyılda kontrbas tekniğine önemli katkıları olmuş bir virtüöz ve bestecidir.

Bottesini, kontrbasın solist pozisyonunda yer almasında öncülük ederek, kontrbas kültürünün yayılmasını sağlamış önemli bir besteci olarak klasik müzik tarihinde yerini aldı. Kontrbastaki virtüoz becerisi, Paganini’nin kemandaki ustalığına paralel gösterilen Bottesini; tekniğine sunduğu katkılarla kontrbası birçok kişinin çok yönlü bir enstrüman olarak görmeye başlamasını sağladı.

Şef Hasan Niyazi Tura

Bestecinin, esasında iki kontrbas için yazdığı ünlü “Gran Duo Concertante” eseri, o dönemde bir konser için iki kontrbas virtüözünün bulunması zor olduğu için ilk seslendirilişinden sonra kemancı ve besteci Camillo Sivori tarafından yeniden düzenlenmiş ve kontrbas partilerinden birisi kemana aktarılmıştır.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

Program:

  • Giuseppe Verdi, “La Forza Del Destino (Talihin Kudreti) Üvertürü”
  • Giovanni Bottesini, “Kontrbas Konçertosu Si Minör No:2”
  • Giuseppe Verdi, “I Vespri Siciliani Operası’ndan 4 Mevsim Bale Müziği”

İDSO Müdürü Timuçin Abacı; “İDSO DenizBank konser programımızda bu hafta ünlü İtalyan romantik besteci, orkestra şefi ve kontrbas ustası olan Giovanni Bottesini’yi doğumunun 200. yıl dönümünde bir konserle anacağız. İstanbul AKM’deki bu konserimizde tüm müzikseverleri görmekten ve bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşamaktan mutluluk duyacağız “ diyor.

İDSO konser biletleri www.biletinial.com’ dan temin edilebilir.

******

Önceki

16 Aralık 2021 Perşembe Tiyatro Rehberi

Sonraki

17 Aralık 2021 Cuma Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar