16 Aralık 2022 Cuma İDSO’dan Konçerto ve Senfoni Gecesi

16 Aralık 2022 Cuma

İDSO’dan Konçerto ve Senfoni Gecesi

Haber  : Kemal Gönüleri

  • Bir klasik haline gelen İDSO DenizBank Konserleri, 16 Aralık’ta müzikseverleri Brahms ve Elgar’ın eserleriyle buluşturuyor. Brahms’ın İkili Konçertosu ve Elgar’ın La Majör Senfonisi ile orkestra dinleyicilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak.

DenizBank’ın “Sanata Evet” anlayışıyla 18 yıldır desteklediği İDSO, 16 Aralık Cuma günü Alman besteci Brahms ve İngiliz besteci Elgar’ın eserlerini seslendirecek. Orkestrayı Avustralya’nın İtalya’daki kültür elçisi olma onurunu taşıyan, birçok prestijli ödüle layık görülmüş genç şef Daniel Smith yönetecek. Orkestranın bu haftaki solistleri kemanda Hande Küden ve viyolonselde Knut Weber.

İDSO DenizBank konserleri kapsamındaki konserin ilk eseri, Brahms’ın La Minör Op.102 İkili Konçertosu. Eser, Brahms ve keman virtüözü Joseph Joachim’in güçlü dostluğunun bir ürünü niteliğinde. İkinci eser ise hem Elgar’ın hem de İngiltere’nin ilk senfonisi kabul edilen La Majör Senfoni.

Konserin keman solisti, Berlin Filarmoni Orkestrası’nın birinci keman grubu üyesi Hande Küden, viyolonsel solisti ise yine Berlin Filarmoni’nin 24 yıllık üyesi, çellist Knut Weber.

İDSO DenizBank Konserleri kapsamındaki bir konçerto ve bir senfoniden oluşan konser,  AKM Tiyatro Salonu’nda saat 20.00’de gerçekleşecek.

Konserin biletleri biletinial.com’dan satın alınabilir.

 İDSO DenizBank 16 Aralık 2022 Konseri

Yer: AKM Tiyatro Salonu – Saat: 20:00

Şef: Daniel Smith

Solistler: Hande Küden (Keman) & KnutWeber (Viyolonsel)

Program

  • J.Brahms İkili Konçerto, La Minör Op.102

Ara

  • E. Elgar, Senfoni No.1 Op.55 La Major

İDSO Hakkında ;

Temeli 195 yıl önce 1827’de Donizetti Paşa’nın kurduğu Mızika-i Humayun Orkestrası’na dayanan İstanbul Belediyesi Şehir Orkestrası, besteci CemalReşit Rey yönetiminde 1945 yılında kuruldu.1972 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı. İstanbul’un müzik yaşamında önemli bir

yeri olan İDSO, Orkestra şefi Prof. G.E. Lessing ve müdür Mükerrem Berk döneminde düzenli konserler vermeye başladı. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı solistlere eşlik eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yurtiçi turnelerin yanı sıra Türk sanat ve kültürünü yurtdışında da başarıyla temsil etti.

İstanbul, Ankara, Bratislava ve Patras uluslararası festivallerinde konserler gerçekleştirdi. İspanya, İtalya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Avusturya, Yunanistan ve ABD’nin Memphis kentinde açılan “Muhteşem Süleyman” sergisinde konserler verdi. Münih’te “EuropaMusicale” Festivali’nde ve Yunanistan’da Atina Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Bulgaristan’a yapılan 15 günlük turnenin yanı sıra, Japonya’ya Asya Orkestralar Haftası’nın açılış konserini vermek üzere davet edildi ve büyük başarı kazandı.

Mısır’ın Kahire ve İskenderiye kentlerindeki konserleriyle de büyük takdir alan İDSO, ayrıca Almanya, İspanya ve İtalya turnelerini, 2017 yılının Haziran ayı içerisinde Arjantin, Brezilya, Peru ve Şili ülkelerini kapsayan Güney Amerika Turnesini, 2018 yılının Aralık ve 2019 yılının Ocak aylarında ise Çin’in 10 ayrı şehrini kapsayan “Çin Turnesini” gerçekleştirdi.

*****

Önceki

15 Aralık 2022 Perşembe Günün Sergisi

Sonraki

Türkiye Jokey Kulübü 11’inci Resim Yarışması Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar