11 Aralık 2019 “Adnan Çoban Türk Müziği Konseri”

11 Aralık 2019 Çarşamba

“Adnan Çoban Türk Müziği Konseri”

Haber : Erol Ünal

  • Karsanat “Adnan Çoban Türk Müziği Konseri” 11 Aralık Çarşamba Herodot Kültür Merkezinde

Sezonun ilk Türk müziği konseri 11 Aralık 2019 Çarşamba akşamı saat 20.00’de Herodot Kültür Merkezi’nde…

Konser son dönemin en başarılı solistlerinden Dr. Adnan Çoban ve altı kişilik tanınmış saz sanatçılarından oluşan grubun eşliğinde gerçekleştiriyor.

Adnan Çoban Türk Müziği Konseri’nin sanat yönetmenliğini Karsanat Derneği’nin kurucu üyesi Prof. Dr. Nevzat Atlığ yapıyor.

Dr. Adnan Çoban günümüzde verdiği Radyo ve Tv konserleri ve yaptığı “Bizden Nağmeler” adlı TV programlarıyla Türk Müziği sevenlerin beğeni ile dinledikleri son dönemin en başarılı solistlerinden. Sanatçıya, Karsanat’ın bu yılki ilk Türk müziği konserinde musiki sanatımızın altı kişilik tanınmış değerli saz sanatçılarından oluşan grup eşlik ediyor.

Dr. Adnan Çoban’a kemanda Yeşim Altınel Çoban, kanunda Hacer Tısoğlu, viyolonselde Betül Şirin, tanburda Gökhan Filizman, utta Sarper Eroğlu, neyde Hüseyin Özkılıç eşlik ediyor.

Dr. Adnan Çoban

Dr. Adnan Çoban Kimdir?

Dr. Adnan Çoban 1995 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mûsikî eğitimine ilk Prof. Dr. Ali Rıza Kural ile Cerrahpaşa korosunda başladı. Aynı dönemde Süheyla Altmışdört yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Korosu çalışmalarına da başladı. Orada solfej, nazariyat, repertuar, üslûp ve tavır bilgisini geliştirdi. İcrâda klasik üslûbu benimsemiş olan Çoban, hekim musikişinaslık müessesesinin önemli temsilcileri olan Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Prof. Dr. Selahattin İçli gibi değerli isimlerden istifâde etmiştir. TRT İstanbul Radyosu’nda bir dönem ses sanatçısı olarak görev yapmış ve birçok önemli mûsikîşinasla çalışma fırsatını bulmuştur.

Mûsikîmize radyo ve televizyon programlarıyla da katkı sunmuş olan Dr. Adnan Çoban “Bizden Nağmeler” ve “Muhabbetnağme” isimli Türk müziği programlarını yapmıştır. “Câna Şifa Nağmeler, Romantik Dönem Bestekârları, Zencîr-i Meşk, Meşk-i Safâ, Ey gönül” isimli albümleri vardır. Birçok birçokdînî ve lâ-dînî beste çalışmasına imzâ atmıştır. “Müzikterapi” kitabı ile geleneksel tıp anlayışının sembolü olan “Müzik Terapi” yönteminin evrensel normlara uygun şeklini gündeme taşımıştır. Müzikterapi üzerine dersler ve konferanslar vermiş, radyo ve televizyon programları yapmıştır.

Kurmuş olduğu “Türk Tedavi Mûsikîsi Uygulama ve Araştırma Topluluğu” TÜTEM ile müzikterapi konseptli konserler vermiştir. Üniversitelerde psikoloji ve müzikterapi derslerinin yanısıra Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda “Dînî Mûsikî ve Klâsik Türk Mûsikîsi Repertuar Dersleri” vermiştir. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan sorumlu Rektör Danışmanlığı, Haliç Üniversitesi Akademik Direktörlüğü, Haliç Konservatuarı Direktörlüğü ve Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Kemânî Yeşim Altınel Çoban ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

*****

Read Previous

11 Aralık 2019 Çarşamba “Dünya Tango Günü”

Read Next

SİNOPSİS/İstanbul UESYO–D Karma Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: