10 Ocak 2022 Pazartesi Günün Konseri

10 Ocak 2022 Pazartesi

Günün Konseri

Haber : Kemal Gönüleri

Kadıköy Süreyya Operası / İ S T A N B U L

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası‘nın başlattığı “Virtüözlerin Müziği“ konser serisi Ocak ayında Alman çellist Benedict Kloeckner ve Yunan asıllı Alman Danae Dörken duo konseri ile devam ediyor. Benedict Kloeckner & Danae Dörken Düo Konseri 10 Ocak 2022 Pazartesi günü saat:20:00‘de Süreyya Operası‘nda Müzikseverlerin huzurunda olacak.

İstanbullu klasik müzikseverlere Süreyya Operası’nın büyülüyeci atmosferinde verecekleri “ Nostalji ve Devrim Arasında” temalı bu konserlerinde seçtikleri eserleri bir CD olarak kaydederken amaçlarının Schumann‘ın yenilikçi ruhuyla, onun geçmişin müziğine, özellikle Johann Sebastian Bach’ın müziğine, olan tutkusunu 20. yüzyıl kompozisyonlarıyla birleştirmeyi amaçlamışlar. Dinleyiciler Schumann’ın müziğinde Bach gibi üstatların ortaya koyduğu en yüksek sanatsal standartta müziği dileyebilecekleri gibi, aynı zamanda halkın anlayabileceği basitlikte bir “halk tarzı” yaratmak için gösterdiği çabayı duyacaklardır.

Benedict Kloeckner ve Danae Dörken

Programda eserleri yer alan Dmitri Shostakovich ve Bohuslav Martiniqual içinde vazgeçilmez olan şiirsellik, duyarlılık ve samimiyet çok net bir şekilde Schumann‘ın müziğinde karakterize edilir. İnsanlığın sahip olması gereken bu ve benzeri unsurlar insanlığın gerçekliği ile tezat oluşturuyor olsa da Leonard Bernstein bu şiddete karşı koymak için müziği kullanmıştır.

Benedict Kloeckner ve Danae Dörken programlarını icra ederken bu şiddete cevaplarını Leonard Bernstein‘ın ruhuna uygun olarak müzikleriyle vermekte ve dinleyicileri “her zamankinden daha yoğun, daha güzel, daha özverili ve devrimci bir ruhla çalacakları ” konserlerine davet etmekteler.

Kam Management & Dermoskin’nin katkılarıyla gerçekleşecek bu konserler serisinin biletleri Süreyya Operası gişesinden ve Kadıköy Belediyesi’ne ait https://bilet.kadikoy.bel.tr/ sitesinden satın alınabilir.

Benedict Kloeckner ve Danae Dörken

“VİRTÜÖZLERİN MÜZİĞİ“

“ Nostalji & Devrim Arasında” Benedict Kloeckner – Çello & Danae Dörken – Piyano Düo Konseri

Program:

  • Robert Schumann, Çello ve Piyano için Beş Halk Tarzı Eser, Op. 102
  • Bohuslav Martinů, Çello ve Piyano için Slovak Melodisi Temalı Varyasyonları, H. 378
  • Robert Schumann, Çello ve Piyano için Üç Fantezi Eser, Op. 73
  • Robert Schumann, Çello ve Piyano için Adagio & Allegro La Bemol Majör, Op. 70
  • Dmitri Shostakovich, Çello ve Piyano Sonatı, Re Minör Op. 40

*****

Önceki

“Kıspet” Festivallere Girmeye Hazır

Sonraki

100.Yıldönümünde Adana’nın Kurtuluş Bayramı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar