1 Şubat 2019 Cuma İDSO Süleyman Seba’da

1 Şubat 2019 Cuma İDSO

Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde

Haber : Kemal Gönüleri

  • İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının İlk Konseri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde…
  • İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 01 Şubat 2019 Cuma Akşamı İsrailli Ünlü Viyola Sanatçısı Gılad Karni’ye eşlik edecek. Konserin Orkestra Şefi dünyaca ünlü İsrailli Şef Lior Shambadal…
Orkestra Şefi ve Besteci Lior Shambadal

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 01 Şubat 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde daha önce İDSO’yu da yönetmiş , Berlin Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi , dünyaca ünlü İsrailli Orkestra Şefi ve Besteci Lior Shambadal yönetiminde İsrailli ünlü Viyola Sanatçısı Gilad Karni ’ye eşlik edecek.

Gilad Karni (Viyola)

Konserde; Dmitri Shostakovich’in “ Viyola Sonatı, Op.147”, Ludwig Van Beethoven’in “Senfoni No.6 Fa Majör, Op.68” ( Pastoral Senfoni ) adlı eserleri icra edilecek.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “01 Şubat 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor.

PROGRAM :

  • Dmitri Shostakovich “ Viyola Sonatı, Op.147” ( * )

— ARA—

  • Ludwig Van Beethoven “Senfoni No.6 Fa Majör, Op.68” ( Pastoral Senfoni ) ( ** )

( * ) Dmitri Shostakovich, Sovyetler Birliği döneminde yaşamış olan gerçek bir Sovyet bestecidir. Bu eser; Dmitri Shostakovich’in son eseridir. Bu son eserinde diğer son dönem eserlerinde olduğu gibi hakim olan “ Ölüm” temasını işlemiştir. Viyola Sonatında; sesteki ince doku, yalınlık ve saydamlık göze çarpmaktadır. Ölümünden yalnızca günler önce tamamladığı bu son eseri, Shostakovich’in Sovyetler Birliği’ndeki yaşamını anlatan otobiyografik bir özellik taşımaktadır.

( ** ) Bu eser; “ Altıncı Senfoni” ve “ Pastoral Senfoni” olarak bilinir. İlk yorumu 1808’de Viyana’da gerçekleştirilmiştir.”Altıncı Senfoni” yi doğru anlamak da yanlış anlayıp yorumlamak da çok kolaydır. Ludwig van Beethoven’ın herhangi bir yanıltıyı ve eserin sadece doğa seslerinin taklidi olabileceği konusunda belirecek yargıları önceden önlemek amacıyla bazı açıklamaları gerekli gördüğü bilinir. “Pastoral Senfoni” pek çok kimse tarafından bir programlı yapıt sanılır. Bu yanıltı bestecinin bölümlere yazdığı başlıklardan doğar. Oysa, Beethoven’ın izlenimleri yansıtan müziğinde gereksiz kalan bu başlıkları “mutlak müziği” savunmakta kararlı bazı tutuculara karşı yazdığı sanılır.

İDSO YÖNETİMİ

Müdür : Bülent Evcil –  Müdür Yardımcısı : Hülya Özalaşar

Program Koordinatörü : Bülent Evcil

Orkestra Şefi : Ender Sakpınar

YÖNETİM KURULU

Bülent Evcil, Ender Sakpınar, Erkut Gökgöz, Hülya Özalaşar, Özgecan Günöz, Sezai Kocabıyık

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Ana Sponsoru DENİZBANK’tır.

www.idso.gov.tr

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

TACEDDİN DERGAHI’nda MEHMET AKİF ERSOY

Read Next

1 ŞUBAT 2019 C U M A Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: