Adana Altın Koza’da Kısa Filmler de Belli Oldu

Adana Altın Koza’da

Kısa Filmler de Belli Oldu

Haber : Kemal Gönüleri

 • 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması Finalistleri ve Jürileri Açıklandı!

Türkiye’deki güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinin sinema – televizyon bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin filmlerinin yarışacağı 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması finalistleri belli oldu! Ana jürisini sinema yazarı Banu Bozdemir, oyuncu Baran Şükrü Babacan ve yönetmen Can Evrenol’un oluşturduğu yarışmaya başvuran 117 film arasından, 4 kategoride toplam 22 film yarışmaya hak kazandı. Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nın ödülleri, festival kapsamında gerçekleşecek ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Türkiye’nin farklı illerindeki birçok üniversiteden öğrencinin başvurduğu Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nın ön değerlendirmeleri 24 Ağustos – 8 Eylül 2020 tarihleri arasında yapıldı.

Ana jüri üyeliğini sinema yazarı Banu Bozdemir, oyuncu Baran Şükrü Babacan ve yönetmen Can Evrenol’un üstlendiği yarışmanın “Belgesel” kategorisinde 6; “Canlandırma” kategorisinde 4; “Deneysel” kategorisinde 5 ve “Kurmaca” kategorisinde 7 olmak üzere toplam 22 kısa film yarışacak. Ana jürinin değerlendirmelerinin ardından her bir kategoride En İyi Film Ödülü’nü kazanan yapım belirlenecek ve her kategorinin en iyi filmine 10.000 TL tutarında para ödülü verilecek. Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nın kazananları, 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin ödül töreninde açıklanacak.

14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl filmler, pandemi nedeniyle “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması” olmak üzere sadece iki kategoride yarışacaklar.

Öte yandan; 27. kez düzenlenen festival kapsamında verilen Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin ve Orhan Kemal Emek Ödülü’nün takdim edileceği birbirinden değerli üç isim açıklandı. Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl; sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Nur Sürer ile oyuncu, tiyatrocu, yönetmen ve sanat yönetmeni Rutkay Aziz’e; Orhan Kemal Emek Ödülü ise yapımcı, yönetmen ve görüntü yönetmeni Orhan Oğuz’a veriliyor. Üç usta isme ödülleri, festival bitiminde gerçekleşecek Altın Koza Ödül Töreni’nde takdim edilecek.

1

Belgeseller

2 No Film Yönetmen Üniversite
3 1 İRİS Volkan Güleryüz Dokuz Eylül Ünv.
4 2 KİMSESİZ Erhan Karahan Batman Ünv.
5 3 ORMANIN ÇAKALLARI Tufan Yıldız Akdeniz Ünv.
6 4 SEVAL Ahmet Keçili Çukurova Ünv.
7 5 TÜLÜTABAKLAR “ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLAR” Yasin Öztürk Akdeniz Ünv.
8 6 YERYÜZÜ AYAKLARI Ümit Güç Çukurova Ünv.
9

Canlandırmalar

10 No Film Yönetmen Üniversite
11 1 CIRCLE Melisa Hoş Dokuz Eylül Ünv.
12 2 DOĞA’NIN MACERASI Necef Mengüverdi Dokuz Eylül Ünv.
13 3 GUGUK KUŞU Adem Akyol Afyon Kocatepe ünv.
14 4 SOSYAL AİLE Sinan Arslan Kütahya Dumlupınar Ünv.
15

Deneyseller

16 No Film Yönetmen Üniversite
17 1 61 SOKAK NO 4 Çağıl Saydam İzmir Ekonomi Ünv.
18 2 GİRDAP Cüneyt Işık Işık Ünv.
19 3 GÖRÜNTÜLÜ GÜNLÜK Duygu Öncel Yaşar Ünv.
20 4 LABİRENT Elif Öner İstanbul Bilgi Ünv.
21 5 MONACHOPSIS Zeynep Ferda Ünal Marmara Ünv.

22

Kurmacalar

23 No Film Yönetmen Üniversite
24 1 ESİNTİ Yiğit Ege Yazar Marmara Ünv.
25 2 MAHALLENİN BAZI KEDİLERİ Emre Sefer İstanbul Aydın Ünv.
26 3 OTİS TARDA Emre Öksüz Mimar Sinan GS Ünv.
27 4 PERDELER Fırat Onar Mimar Sinan GS Ünv.
28 5 SON AKŞAM YEMEĞİ Selinay Güneş Akdeniz Ünv.
29 6 ŞEKER GIDA Ferman Narin Mersin Ünv.
30 7 VAVEYLA Birhat Temel Çukurova Ünv.

JÜRİ ÜYELERİ

Banu Bozdemir

BANU BOZDEMİR

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk televizyonunda sinema, sanat ve “Sevgilim İstanbul” programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan Rejans Tarihi ve Rejans Yemekleri kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, Çevremi Seviyorum adı altında on iki tane çevreci, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı Leylalı Haller yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği “Bakış” adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com’un editörü, beyazperde.com ve Öteki Sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

Baran Şükrü Babacan

BARAN ŞÜKRÜ BABACAN

1980 Yılında Antalya’da dünyaya geldi. 15 yaşında Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı tiyatro kurslarıyla oyunculuğa ilk adımını attı. 1998’de Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nü kazandı. 2003’te mezun olduktan sonra oyunculuğa 10 yıl kadar ara verdi. Tunç Davut’un yönettiği “Dolanma” filmiyle kamera serüvenine başlayan Baran Şükrü çeşitli sinema, dizi ve tiyatro projelerinde rol aldı. 2018 yılında “Halef” filmindeki rolüyle Malatya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı. Baran Şükrü Babacan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda hem oyuncu hem de yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Filmografi

 • 2021 Bir Umut
 • 2020 Birlikte Öleceğiz
 • 2019  Ali
  2017 Görülmüştür
 • 2017 Kronoloji
 • 2017 Jiyan
 • 2017 Halef
 • 2015 Dolanma

Dizi

 • 2020 Çukur
 • 2018  Yasak Elma
 • 2018 Vatanım Sensin
 • 2018 8. Gün
 • 2018 Kızlarım İçin
 • 2017 Çember (TV Filmi)
 • 2016 Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
 • 2015 Poyraz Karayel
 • 2015 Beş Kardeş
Can Evrenol

CAN EVRENOL

1982 İstanbul doğumlu. Üsküdar Amerikan Lisesi, sonrasında İngiltere’de Kent Üniversitesi’nden Sinema ve Sanat Tarihi’nden mezun oldu. Bağımsız kısa filmler çekerek başladığı kariyerine, Reha Erdem’le tanıştıktan sonra Atlantik Film’de reklam yönetmeni olarak devam etti. İlk kısa filmi bir Sulhi Dölek uyarlaması olan “Vidalar” oldu. Reklamda kazandığı tecrübeden sonra, kendi arkadaşlarıyla yazıp çektiği 2 bağımsız uzun metraj korku filmi “Baskın” ve “Housewife” ile uluslararası bir çok festivalden ödüller kazandı. Baskın 20’den fazla ülkede gösterime girdi. “Hakan Muhafız” ile Netflix’in ilk Türk yönetmeni oldu. 3. uzun metrajı “Peri”de, yine tür sineması üzerinden, ama farklı bir tarz izleyerek karanlık bir çocuk macera filmi ile karşımıza çıkan Evrenol, 2020 senesinde BluTV’de gösterime giren, cep telefonlarıyla çekilerek bir ilk olan 8 bölümlük mini dizi “Çıplak”ı yazdı ve yönetti. İstanbul Film Akademisi’nde teorik ve pratik sinema eğitimi vermektedir.

Filmleri

 • 2020 Çıplak (Dizi)
 • 2019 Peri (Uzun Metraj)
 • 2018 Hakan Muhafız (Dizi)
 • 2018 Şeytanın El Kitabı (Uzun Metraj)
 • 2017 Ev Kadını (Uzun Metraj)
 • 2015 Baskın: Karabasan (Uzun Metraj)
 • 2013 Baskın (Kısa)
 • 2010 Anneme ve Babama (Kısa)
 • 2009 Büyükannem (Kısa)
 • 2008 Kurban Bayramı (Kısa)
 • 2007 Sandık (Kısa)
 • 2007 Vidalar (Kısa)

*****

Read Previous

Zamanı Yüzünüzde Dondurun

Read Next

12 Eylül 2020 Cumartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: