Adanalı Ünlü Ressam Ahmet Karlıova Vefat Etti

Adanalı Ünlü Ressam Ahmet Karlıova Vefat Etti

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Adana’nın eski özgün, özlü ressamlarından Ahmet Karlıova kırlaşmış saçı, usta gözüyle, güleç yüzüyle karşıladı bizi. Ressamın asıl adı Ahmet Önen Önenköprülü. Ressam, iç mimar, tasarım, dekorasyon, fotoğraf boyaüma konusunda isim yapmıştır.

İnönü Cad. Çınarlı Mah. 61002 Sok. No:!9’da bulabilirsiniz onu. (Şimdi kendini değil atölyesini bulabilirsiniz.)

Karlıova1935 Adana doğumlu. İlk, orta, liseyi burada bitirdi. 1947’de Tabela ustası Eyatullah Gülenay yanında çıraklık yaptı. Bu sıralarda renkli tabelalar yapan Melih Soley’le tanıştı, onun yanında çalışmaya başladı.

Karlova Veli Ustası’yla birlikte İstanbul’a gitti. G. Viryanı-Zahayas Pinhas ustalardan ders aldılar, işin inceliklerini öğrendiler. Tan Kundura reklamları gibi büyük işler yaptılar.

Mutlu Aküleri ve Havilland Kremleri sahipleri desteğiyle İstanbul-Cağaloğlu’nda bir yer açtılar, çalışmaya başladılar. Bu arada, Eyatullah Gülenay ustayla GSA (Güzel Sanatlar Akademisi) öğretim görevlisi Ressam İbrahim Çallı geldiler. Çallı, Ahmet Önen Önenköprülü’nün Akademi’ye yazılmasını sağladı. Önenköprülü hem çalıştı, hem Akademiyi bitirdi.

Yıllar sonra Eyatullah Gülenay’la anlaşamayınca Doğan Cevheriyi yanına aldı, Mehmet Ilıman’nın önerisiyle 1960 sonunda Adana’ya döndü. Ressam Karlıova adıyla bir firma açtı, büyük işler yaptı.

Bir gün Ünal Sineması’ndan afiş önerisi geldi. Böylece, “Yaralı Ceylan” adını taşıyan ilk afişini yaptı. Beğenildi. Diğer sinemalardan da istekler geldi. Afişçilikte de ün yaptı. Burç Şarapları, Kavaklı Dere Şarapları bu afişleri müzesine taşıdı.

Kimi muhalefet, kıskançlık … nedenleriyle reklamcılığı terk etmek zorunda kaldı. O yıllarda renkli fotoğraflar yoktu. Adanalı fotoğrafçılarının isteği/dileği üzerine renkli fotoğraflar çalışmaya başladı. Bu alanda da isim yaptı.

Yedi yıl kadar da Fotoğrafçılar Derneği Başkanlığını da yürüttü. Şimdi atölyesindedir.

Yukarıda ki bu yazıyı 11 Mart 2018, İlkhaber- İnternet gazetelerinde yayınlamıştım.

Tanımaya, tanıtmaya çalıştığım, Adana’nın yetiştirdiği bu büyük usta Ahmet Önen Önenköprülü, namı diğer AHMET KARLIOVA 27 Ekim 2020 günü dünyamızdan ayrılmış. Onun anısına yeniden sunuyorum yazıyı.

O gösterişsiz, engin saygın, ağarmış sakalı saçıyla, öğrencileriyle yanımda canlanıverdi. “Ah benim Ahmet Abim ah, ne vardı da gittin gideceğin yere; güneş yoldaşın olsun, İrem Bahçesi durağın olsun… Ailene, yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı dilerim…”

Seninle 4 Mayıs 2001, ilk Yeni Valilik binası yakınındaki Maliye Sanatevi’nde tanışmıştık. Ne kadar mütavazi ne kadar saygın duruyordun. Bütün yeteneğini, ustalığını öğrencilerine vermiştin.

Artık, sanatın, öğrencilerin yaşatacak seni. Adana senin için bir laboratuardı. Gittin, güle güle git büyük usta… Sizinle, öğrencilerinle yaptığım bir söyleşiyi ileri bir tarihte yayınlayacağım. 02 Kasım 2020, Adana

Önceki

Anti kahramana ‘SAYGI’ bakışı…

Sonraki

6 Kasım 2020 Cuma Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar