29 Şubat 2020 Cumartesi Günün Sohbeti

29 Şubat 2020 Cumartesi

Günün Sohbeti

Haber : Kemal Gönüleri

Galatasaray / İ S T A N B U L

“Anadolu’da Antik Mısır’ın İzleri” Sohbet Toplantısı

“Anadolu’da Antik Mısır’ın İzleri” isimli sohbet toplantısı ile ilgili olarak Sema Başgelen tarafından yapılan yazılı açıklamada ;  “29 Şubat 2020 – Cumartesi Saat 17:00 -19:00 arasında gerçekleşecek olan sohbet toplantımıza katılımınız bizi mutlu edecektir. Konuğumuz Sayın Bensen Ünlüoğlu.

Mısır’ın Anadolu topraklarıyla olan mesafesi düşünüldüğünde arada bir bağlantı veya burada Mısır’a dair izler olacağı insana pek olası gelmez. Hele ki söz konusu Antikçağ ise…Bu sohbet toplantısında Bensen Ünlüoğlu bizlere arkeolojik veriler ışığında ve etno-kültürel bağlamda ele aldığı bu izleri aktaracak. Saygılarımızla,” denildi.

Bensen Ünlüoğlu Kimdir?

1970 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji eğitimi aldıktan sonra yine aynı bölümde “Anadolu’da İsis Kültü” başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı (2002). Doktora tezinde Ptolemaios’ların Anadolu’daki varlığını tüm arkeolojik buluntulara dayanarak inceledi. 1990-2011 yılları arasında Perge, Assos, Ephesos, Allianoi, Letoon, Klaros gibi Anadolu’nun belli başlı antik kentlerinde ve Seddülbahir Osmanlı Kalesi’nde kazı ve mimari çizim görevleri üstlendi. 1992 yılında adım attığı yayıncılık hayatına arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi konularında çevirmenlik ve editörlük yaparak devam etti. 2011 yılında, kendisine 11 yaşında hediye edilen bir fotoğraf makinasıyla başlayan fotoğraf sevdasını sanata dönüştürme yolculuğuna çıkan Ünlüoğlu, ilk kişisel sergisini 2011’de Sinop Cezaevi içinde 1. Uluslararası Karadeniz Kültürleri Kongresi çerçevesinde açmıştır.

Bugüne dek ikisi Arkeopera’da olmak üzere, şehiriçi ve şehirdışında 10 kişisel sergi açmıştır. Üyesi bulunduğu Rekreasyon Derneği ve SaküDer ile yurtiçi ve dışında 70’e yakın karma sergiye katılmıştır. Son yıllarda doğanın giderek hızlanan tahribatına sanatla bir karşı duruş ve farkındalık sağlamak üzere ağaç temalı sergilere yoğunlaşmıştır.

2017’deki AĞACA ÖVGÜ Sergisinin ardından 2018’de Kuşadası’nda “Kadın Emeği Günleri” çerçevesinde İbramaki Sanat Galerisi’nde açılan ve 2019’da Selçuk-Kent Belleği Müzesi’nde tekrarlanan AĞAÇ KADINLAR ismini verdiği proje sergilerini açmıştır. 2012 yılından bu yana bir “sanat yoluyla farkındalık” projesi olarak başlattığı Hayvan Hakları Sergileri’ni düzenlemektedir.

2016 yılında heykeltraş Şermin GÜNER’den, Fransa merkezli bir kadın-sanat girişimi olan FICF – Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu’nun Türkiye Temsilciliği görevini devralmış olan Ünlüoğlu, sosyokültürel alanda yaptığı çalışmaları sürdürmektedir.

ArkeoPera Kitabevi-Tasarım- Galeri – Saat: 17:00 -19:00

Adres : Yeni Çarşı Caddesi No: 66/A Galatasaray

*****

Önceki

28 Şubat 2020 C U M A GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

29 Şubat 2020 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar