28 Temmuz 2021 Çarşamba Ümit Yaşar Gözüm İle Söyleşi

28 Temmuz 2021 Çarşamba

Ümit Yaşar Gözüm İle Söyleşi

Haber: Erol Ünal

  • Bodrum Dibeklihan’da Ümit Yaşar Gözüm Söyleşisi: “Aşkın Estetik Halleri & Kamruşepa’nın Büyüsü”

Ümit Yaşar Gözüm’ün Aşkın Estetik Halleri “Aşk estetiği bilincine mecbur muyuz?” söyleşisi 28 Temmuz Çarşamba günü 21:00’de Orhan Kemal Meydanı’nda başlayacak.

Ümit Yaşar Gözüm son kitabı “Aşkın Estetik Halleri & Kamruşepa’nın Büyüsü” kitabından yola çıkarak “Aşk estetiği bilincine mecbur muyuz?” söyleşiyle kitabını imzalayacak.

Ümit Yaşar Gözüm; “Aşkın Estetik Halleri & Kamruşepa’nın Büyüsü” adlı kitabında yaşadığımız kadim topraklardaki büyük uygarlıkların aşka dair bıraktığı izleri takip ediyor. Mitolojinin başladığı, kadının kut aldığı, insanlığa binlerce tanrı ve tanrıça armağan eden bu bereketli coğrafyanın içinde geçen bir yolculuk hikâyesi… Ümit Yaşar Gözüm; aşka ve sevgiye dair birbirini tamamlayan, sanatsal bir dille kaleme aldığı özgün ve akıcı denemeleri felsefenin metodolojisine dayandırıyor.

Ümit Yaşar Gözüm kitabı hakkında; “Aşkın Estetik Halleri; kavramların günlük dildeki sıradanlığı ve anlamın yüceliğinin yerlerde sürünmesine karşı, aşk ve sevgi gibi üstün değerlerin anlaşılmasına ‘izdüşüm’dür. Yola çıkışım felsefi bir kaynak eser ortaya çıkarma arzusuydu. Ancak bunu yaparken çoğu okurun dillendirdiği okunması ve anlaşılması zor teknik felsefi metinlerin okunmamasıydı. Hedefim anlayışa uzak durmaktı. Dilin zenginliğini kullanarak anlamın yüceliğine dokunan bir metin ortaya çıktığını düşünüyorum. Düşünsel yeti, her zaman felsefi arka planında dil felsefesinin girdaplarında kaybolmamayı zorunlu kılar. Bu süreçte başarılı aforizmalar ortaya çıktığı kesin. Asıl amaç günlük yaşamdan giderek uzaklaştırılan düşüncenin gücüne yeniden dönmek gerekliliği idi. Bildik tanıdık bir aşk öyküsünün üstünde aşkın neliği üzerine düşünmeye ve anlamaya yönelten bir kitaptır Aşkın Estetik Halleri…

Aşkın bütün hallerinin, aşk ve sevgi ikileminden arınmasıydı. Bir yanda Gök tanrıça Güntülü ve Hitit Panteonunun büyü tanrıçası Kamruşepa, diğer yanda aşk ve sevgi hocası ilk kadın filozof Diotima. Yolları Anadolu coğrafyasında kesişen bir aşk estetiği denemesinde buluştular. Aforizmalar ile dolu, bazen yanacağınız, bazen de yanmanın anlamını yeniden hissedeceğiniz bir felsefe denemesidir. Bir gecede-günde okunacak bir kitap olmadığını bilmek okurun hakkı. Her cümle kendi içerisinde okuru içene çekecek ‘anlamın derinliğini taşıdığından cümlenin bittiği yerde soluklanmak ve okurun kendisindeki karşılığını sorgulaması gerekmektedir. Ah Kamruşepa. Sıradan ahlara açılan bir kapı değil, aksine anlamın yüceliğine yönelten bir haykırıştır.” diyerek kitabını anlatıyor.

ÜMİT YAŞAR GÖZÜM KİMDİR?

1962 İspir / Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Başbakanlık Kültür ve Turizm Bakanlıklarında üst düzey yönetici olarak çalıştı. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili olarak görev yaptı. 2007-2013 yılları arasında Türkiye Yayıncılık Ulusal Komitesi Başkanlığı yaptı. Uluslararası ISSN Yönetim Kurulu üyeliği, 5.Yayın Kongresi Eş Başkanlığı, Dünya Roman Kahramanları Günü Ulusal Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

1989’dan günümüze Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatına yönelik 1000 yakın yayının planlanmasını ve yayınlanmasını sağladı. Ayrıca sanat üzerine 80’i aşkın kitap ve sanat kataloğuna yazdığı sanat eleştiri yazılarıyla tanındı. Anadolu Görsel Sanatlar Derneği’nin kurucularındandır. Zorbey Medya- Yayıncılık ile Sanat Düş ve Gerçek Dergisi’nin patent ve telif haklarına sahiptir.

KİTAPLARI

  • Türkiye Müzeleri (2002),
  • Yitik Mirasın Dönüş Öyküsü (M. Aykut Özet ile 2003),
  • Naif Ressam Hüseyin Sartaş (2015),
  • Rehber Çanakkale (2015),
  • Masal Tadında Bir Kadın – Nezafet Özlütürk’ün Düşlerine Yolculuk (2016).

*****

Read Previous

“Şimdi Çocuk Olmak Vardı”

Read Next

Pınar Çocuk Tiyatrosu Yaz Turnesine Başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: