Rufat İsmail’in Defilesi Paris Fashion Week’te Fark yarattı

Rufat İsmail’in Defilesi

Paris Fashion Week‘te Fark yarattı

Haber : Kemal Gönüleri

  • Rufat İsmail Paris’te Amerikan Katedtral’inde yaptığı Defilesiyle büyük bir şova imza attı
  • Rufat İsmail’in Dünya Basınının büyük ilgisinin olduğu Paris Fashion Defilesinde Günay Musayeva Podyumu Salladı.
  • Azerbaycan’ın Kültür Mirası Tarihi Halıların Desenlerinden oluşan “SUMAKH” Koleksiyonu Paris Fashion Week’te Dünyaya tanıtıldı.
  • Rufat İsmail’in Paris Defilesine Dünya Basınının ilgisi büyük oldu.
  • Paris’te Yaşayan Moda Severler defileyi izlemek için kapıda uzun kuyruk oluşturdu.

Beyonce, Ashanti, Lil Kim gibi dünyaca ünlü yıldızların tasarımcısı olan dünyaca ünlü Azeri Türk modacı Rufat İsmayil New York Fashion Week’te yaptığı başarılı defilelerin ardından, 2021 Paris Fashion Week’te Azerbaycan devlet müzesinde korunan ve sergilenen kültür mirası tarihi halılarından ilham aldığı “Sumakh” adını verdiği koleksiyonunun defilesinde 20 modelle birlikte baş manken olarak ünlü top model Günay Musayeva Amerikan Katedral’ inde podyuma çıktı.

Ünlü modacı Dünyanın en önemli moda organizasyonu olan Paris Fashion Week’te Christian Dior, Balenciaga, Elie Saab, Michale Cinco gibi dünya devleriyle aynı takvimde yer aldığı defilesine dünya basının ilgisi objektiflere yansırken Parisli moda severlerin defileyi izlemek için kapıda oluşturduğu kuyruk ilgi çekti. Podyuma çıkan tüm modellerin kaşları makyaj teknikleriyle ortaları birleştirilip m şekline getirilip çatık kaş etkisi yaratılarak özgür ve güçlü kadınlar simgeleştirildi.

Ağırlıklı kahverengi, siyah, kırmızı, krem, mavi renklerinden oluşan Azerbaycan devlet müzesinde korunan ve sergilenen kültür mirası halılarından ilham alınan “Sumakh“” adını verildiği 21 parçalık koleksiyonunun tümünde Azerbaycan halılarının üstünde bulunan Çelebi, Hanlık, Achma, Yumma, Nalbeki. Gül desenleri aslına uygun biçimde koleksiyon için özel olarak oluşturulan eşsiz kumaşlarla yansıyarak eşsiz kostümlerde hayat buluyor. Kasnak el işçiliği ile kullanılan 15.000 adet yarı değerli taş Koleksiyonun güçlülüğünü ortaya koyan başka bir göz alıcı detay olarak ortaya çıkıyor. Koleksiyonun tamamı 3 ay gibi bir sürede 30 kişilik bir ekip tarafından tamamlandı.

Dünyanın tüm büyük müzelerinin değerli incileri olan ve St. Petersburg’daki Hermitage, Paris’teki Louvre, İstanbul’daki Topkapı, Londra’daki Victoria , Albert Müzesi, Washington’daki Tekstil Müzesi sergilenen her biri kendi başına gerçek bir sanat eseri olan Azerbaycan Halılarını koleksiyonuna yansıtan ünlü modacı Rufat İsmail halılarla ilgili Azerbaycan’ın tarih profesörlerinden bilgi alarak tüm desenlerin derinliklerini de inceleyerek aslına uygun halde titizlikle koleksiyonunda kullandı.

Rufat İsmail şıklığın, zarafetin, elegant stili ile dünya modasında stilleri en fazla konuşulan ve takip edilen ‘First Lady’ler arasında ilk sıralarda gösterilen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi First Lady Mehriban Aliyeva ‘ya yaptığı özel tasarımlarıyla da Dünya moda devleri arasında ilgi çekiyor.

Defilenin Pr ve Marka danışmanlığı Selim Akar tarafından yapıldı. Uluslararası medya kuruluşlarının büyük ilgi gösterdiği defile tam not aldı.

*****

Read Previous

Haluk Uygur: “ 4 bin yıllık heykel Satsneferu, Adanalılarındır”

Read Next

6 Ekim 2021 Çarşamba Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: